REKLAMA

Gekoplast zapowiada wzrost dywidendy i poprawę wyników finansowych

2016-10-27 13:59
publikacja
2016-10-27 13:59

Gekoplast zapowiada, że w kolejnych latach powinien wypłacać coraz wyższe dywidendy, a wyniki finansowe spółki będą się poprawiać - poinformował na czwartkowej konferencji prezes spółki Piotr Górowski.

"Wypłacana przez nas dywidenda z roku na rok rośnie i myślę, że w kolejnych latach ta tendencja powinna być zachowana. Po pierwsze z tego powodu, że na przyszły rok nie zaplanowaliśmy dużych inwestycji, a po drugie dlatego, że zapewne wyniki finansowe będą większe niż w tym roku" - powiedział prezes.

Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę minimum 30 proc. z zysku netto przy uwzględnieniu jej sytuacji ekonomicznej i potrzeb inwestycyjnych. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 0,5 zł dywidendy na akcję, rok wcześniej było to 0,35 zł.

Prezes poinformował, że przyszłoroczny poziom inwestycji będzie zapewne niższy od realizowanych w tym roku.

"Zrealizowaliśmy większość zaplanowanych na ten rok inwestycji. Wydaliśmy na koniec trzeciego kwartału 11 mln zł z zaplanowanych na ten rok 15 mln zł. Nasze największe tegoroczne inwestycje, to zakup linii do produkcji płyt komórkowych za 6 mln zł i zakup automatu do wykonywania dużych formatów" - powiedział Górowski.

"Na przyszły rok planujemy inwestycje sporo mniejsze niż w tym roku. Nie zakładamy w planie inwestycyjnym dużych tematów, czyli takich które zwiększałyby nasze moce produkcyjne. Będą to pewnie kolejne urządzenia, które poprawiałyby efektywność produkcji i jakość wyrobów. Myślę, że skończą się na poziomie 5 mln zł" - dodał.

Prezes zaznaczył jednak, że jeśli rynek będzie się bardzo mocno rozwijał i jeśli produkcja layerpadów, czyli przekładek transportowych, będzie dobrze się rozwijała, to spółka zapewne zdecyduje się na kolejne urządzenia do produkcji płyt komórkowych.

"To zmieniłoby plan inwestycyjny, bo taka linia kosztuje około 7 mln zł" - przyznał Górowski.

Prezes przypomniał też zapowiedzi sprzed kwartału, że tegoroczna prognoza wysokości przychodów może nie zostać zrealizowana, jednak różnica nie przekroczy 10 proc., czyli wartości po której spółka musiałaby informować w komunikacie o jej niezrealizowaniu.

"W planach na ten rok mieliśmy wypracowanie przychodów na poziomie 100 mln zł. Po trzech kwartałach mamy 68 mln zł, więc raczej wątpliwe, żebyśmy ją zrealizowali. Podtrzymujemy jednak zapowiedzi, że zysk netto zaplanowany na 7,5 mln zł i 13,6 mln zł EBITDA zostaną wykonane - powiedział prezes Gekoplastu.

Za trzy kwartały tego roku Gekoplast zanotował blisko 27 proc. wzrostu zysku netto, do 5,4 mln zł. Wynik EBITDA wzrósł w ujęciu rok do roku w tym okresie o 26 proc., do 9,2 mln zł, a zysk operacyjny - o 25 proc., do 6,9 mln zł. Przychody były wyższe o 7 proc. i wyniosły 67,8 mln zł.

Gekoplast to największy w Europie Środkowo-Wschodniej i piąty w Europie producent płyt komórkowych z polipropylenu.(PAP)

pif/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki