Gdzie są radzieckie walizkowe bomby atomowe?

Były dowódca wojsk strategicznego znaczenia generał-pułkownik Wiktor Jesin po raz pierwszy potwierdził dziś oficjalnie, że Związek Radziecki i Rosja posiadały walizkowe bomby atomowe. Jego zdaniem, jest niemożliwe, by bomby trafiły do terrorystów, bo wszystkie zostały poddane utylizacji. Pojawiły się jednak głosy, że jednak z takich bomb trafiła do Al-Kaidy.

Informacyjna Agencja Radiowa rozmawiała o tej sprawie z Wojciechem Łuczakiem z magazynu "Raport: Wojsko, Technika, Obronność". Nasz rozmowca przypomniał, że sprawą bomb walizkowych interesował się w swoim czasie nieżyjący już generał Aleksander Liebiedź. Będąc wysokim urzędnikiem administracji prezydenta Jelcyna, Liebiedź miał dostać informacje, że w arsenale jądrowym brakuje nawet kilkunastu takich ładunków. Gdy zainteresował się tą sprawą - powiedział Łuczak - dostał od Jelcyla ostrą reprymendę.

Wojciech Łuczak podkreśla, że gdyby taka bomba trafiła w ręce al Kaidy, mielibyśmy już zapewne do czynienia z szantażem atomowym. Ponieważ jednak ta sprawa jest otoczona ścisłą tajemnicą, nadal nie wiadomo, czy bomby walizkowe zostały należycie zabezpieczone. Według Łuczaka ładunki takie mogłby zniszczyć z odległości nawet kilkuset metrów całą bazę zaopatrzeniową, most o znaczeniu strategicznym czy duży port morski.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil