Gdzie jest Polska w chińskim portfelu?

Kolejne dane potwierdzają, że polskie aktywa wciąż nie są łakomym kąskiem dla inwestorów zza Muru. Wartość chińskich inwestycji portfelowych nad Wisłą to zaledwie 690 mln dol. - wynika z danych SAFE.

(fot. Jason Lee / Reuters)

Chińczycy są w posiadaniu aktywów zagranicznych o wartości ponad 7,3 bln dol. Aktywa rezerwowe (głównie rezerwy walutowe) odpowiadają za nieco ponad 3 bln, inwestycje bezpośrednie - za blisko 2 bln, podobnie inne inwestycje (m.in. kredyty, w tym handlowe, oraz depozyty walutowe). Z kolei inwestycje portfelowe na koniec półrocza sięgnęły 560 mld dol. - podała agencja rządowa SAFE.

Inwestycje portfelowe są inwestycjami w dłużne papiery wartościowe (m.in. obligacje) oraz papiery udziałowe, ale w odróżnieniu od inwestycji bezpośrednich niegwarantujące kontroli nad firmą, czyli (zgodnie z międzynarodowymi standardami) nieprzekraczające 10 proc. udziałów w przedsiębiorstwie.

Najnowsze oficjalne chińskie statystyki wskazują, że gros inwestycji portfelowych trafia do rajów podatkowych: pierwsze miejsce wśród największych odbiorców zajmuje Hongkong (177 mld dol.), a trzecie i czwarte: Kajmany (48 mld dol.) i Brytyjskie Wyspy Dziewicze (40 mld dol.). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku inwestycji bezpośrednich (ich udział jest nawet wyższy). Chińczycy korzystają z tych centrów finansowych jako trampoliny do kolejnych inwestycji dookoła globu, a także z powrotem za Murem (tzw. round-tripping). Dlatego na dane trzeba patrzeć z przymrużeniem oka - nie wiadomo, gdzie środki trafiają później. Tym niemniej warto się z nimi zapoznać.

Drugim największym odbiorcą chińskich inwestycji portfelowych są Stany Zjednoczone (144 mld dol.). Na wysokich piątym i szóstym miejscu są europejskie centra finansowe: Zjednoczone Królestwo (18,1 mld dol.) i Luksemburg (13,7 mld dol.).

Polska zajmuje odległe 34. miejsce (690 mln dol.). Lepiej wypadamy pod względem samych papierów dłużnych (23. miejsce na świecie). To o tyle ciekawe, że polskie Ministerstwo Finansów nie publikuje danych dot. zaangażowania chińskich inwestorów w krajowe skarbowe papiery wartościowe (SPW) - Chińczycy nie mieszczą się w czołówce inwestorów, z których ostatni Duńczycy mają polski dług publiczny o wartości nominalnej nieprzekraczającej miliarda złotych. Statystyki SAFE zawierają również dług prywatny, więc trudno je porównywać.

Warto podkreślić, że ani dane MF, ani SAFE nie uwzględniają obligacji zakupionych przez banki centralne. MF zaznacza przy tym, że azjatyckie banki centralne mają ulokowane w polskich obligacjach skarbowych (wyemitowanych na rynku krajowym) ponad 17 mld zł. Nie wiadomo, o które konkretnie instytucje chodzi - poważnymi graczami mogą być m.in. właśnie Ludowy Bank Chin, ale i Bank Japonii.

Z kolei w przypadku papierów udziałowych Polska zajmuje 39. miejsce na świecie - Chińczycy ulokowali nad Wisłą 120 mln dol. w tej formie inwestycji portfelowych.

W porównaniu ze stanem na koniec ubiegłego roku zaangażowanie Chińczyków w Polsce wzrosło - z 630 mln dol. do 690 mln dol. łącznie - za sprawą wzrostu wartości polskich obligacji w chińskim portfelu o 100 mln dol. O 40 mln dol. spadło za to zaangażowanie w papiery udziałowe.

O chińskich inwestycjach bezpośrednich w Polsce i specyfice chińskich danych pisaliśmy szerzej w artykule "Ile tak naprawdę Chińczycy inwestują w Polsce?".

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 45 talmud

w ciagu 3 lat chińskie państwowe instytucje maja wymienić oprogramowanie & urządzenia "obce" na chińskie......make china great again......

! Odpowiedz
19 16 mb-1

Gdzie jest? Z racji poniedziałku, wrodzonej grzeczności oraz dobry humor nie napisze, gdzie.

! Odpowiedz
3 8 drabio

A gdzie jest bankier w chińskim portfelu?

! Odpowiedz
19 12 _jasko

Dokładnie, to Polska jest ręką w chińskim portfelu.
To właśnie ChRL ma finansować wielkie patriotyczne inwestycje: tunele, lotniska i linie kolejowe.
Piotrowiczowskie okrzyki "precz z komuną, precz z komuną" są tyko zasłoną dymną.

! Odpowiedz
10 4 specjalnie_zarejestrowany2

Nikt rozsądny nie zainwestuje w zacofany kraj z jedynym atutem taniej siły roboczej za miskę ziemniaków.

! Odpowiedz
3 3 jendreka

Kiedyś ktoś obiecał w Polsce Japonię, PiS nie obiecuje. Działa konsekwentnie w tworzeniu drugiego imperium chińskiego. Tylko nie pojmuję że narodu chrzscjanskiego nie da się nauczyć chińskiego.

! Odpowiedz
4 1 jendreka

A, jeszcze słyszałem, że ubytki "kadry "ukrainskiej" w polskiej gospodarce PiS ma zastąpić chińską.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil