REKLAMA
PIT 2023

Gdzie można otrzymać pomoc medyczną w nocy, w weekend i święta? NFZ przypomina

2023-03-18 06:08
publikacja
2023-03-18 06:08

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w nocy, w weekend i święta można otrzymać pomoc medyczną w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która jest otwarta od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie są potrzebne skierowania ani rezerwacje.

Gdzie można otrzymać pomoc medyczną w nocy, w weekend i święta? NFZ przypomina
Gdzie można otrzymać pomoc medyczną w nocy, w weekend i święta? NFZ przypomina
fot. XiXinXing / / Shutterstock

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. NFZ przypomina, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli porady: w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie oraz w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu, jak również pielęgniarka udzieli świadczeń medycznych: w warunkach ambulatoryjnych oraz w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.

To ważne, szczególnie że z obserwacji NFZ wynika, że większość pacjentów wybiera w tym czasie SOR, zamiast placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia; istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia; zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej; infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką; bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych; bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych oraz w razie biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej otwarte są od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku), a także przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy). W tych samych godzinach, w razie potrzeby pilnej konsultacji telefonicznej z lekarzem lub pielęgniarką, można zadzwonić na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK)– 800 137 200. Połączenie jest bezpłatne.

Konsultacje prowadzone są w czterech językach: polskim; angielskim; ukraińskim oraz migowym (tłumacz języka migowego).

NFZ przypomina, że aby skorzystać z pomocy medycznej w nocy, w weekend i w święta, niepotrzebne są rezerwacje czy skierowania. Pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Pacjentom w ramach nocnej i świątecznej pomocy przysługują: porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne oraz e-recepty na potrzebne leki.

Pacjent natomiast nie uzyska wizyty kontrolnej, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Adresy placówek można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Autorka: Katarzyna Herbut

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki