Gdy wydatki są większe niż limit kilometrówki

Wykorzystując auto osobowe, nie będące środkiem trwałym, w działalności gospodarczej należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Wydatki na jego eksploatację mogą być kosztem tylko  w ramach limitu kilometrówki. Jeśli limit w danym miesiącu zostanie przekroczony, można je ująć w kosztach w następnym miesiącu - podaje "Rzeczpospolita".

W objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów czytamy, że suma wydatków poniesionych na eksploatację samochodu osobowego, nie widniejącego w ewidencji środków trwałych, nie może być większa niż to wynika z ewidencji pojazdu za ten sam okres. Uzyskuje się ją przemnażając liczbę kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez aktualną stawkę za jeden kilometr przebiegu. Stawkę ustala się na początku roku podatkowego.

Chcąc ustalić, czy wydatki mieszczą się w limicie pozwalającym na zaliczenie ich do kosztów podatnik powinien zsumować:

  • poniesione wydatki (udokumentowane fakturami lub rachunkami za paliwo, części zamienne, remonty),
  • obowiązujące limity (kwoty wynikające z pomnożenia liczby kilometrów wynikających z ewidencji przebiegu pojazdu za dany miesiąc przez stawkę za jeden kilometr przebiegu).

Oczywiście, wydatki na eksploatację auta w jednym miesiącu mogą być niższe niż limit, w innym - wyższe, ale dzięki ich sumowaniu od początku roku podatnicy nie tracą z powodu tych różnic. Zatem gdyby w styczniu wydatki na eksploatację samochodu okazały się niższe niż kwota limitu, to niewykorzystaną część tego limitu można przenieść na kolejny miesiąc.

PW
Na podstawie: "Rzeczpospolita"
Anna Koleśnik, "Nie ująłeś w kosztach stycznia, wyrównasz w lutym"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl