REKLAMA

Gdańsk został wybrany na Europejską Stolicę Wolontariatu 2022

2020-12-05 20:44
publikacja
2020-12-05 20:44
fot. Patryk Kośmider / Shutterstock

Miasto Gdańsk zostało wybrane na Europejską Stolicę Wolontariatu 2022 roku. Tytuł jest docenieniem dotychczasowych działań społecznych podejmowanych przez mieszkańców, ale też zadaniem, które będzie polegać na europejskiej promocji wolontariatu w 2022 roku.

O zwycięstwie Gdańska w konkursie, w którym wybierano Europejską Stolicę Wolontariatu na rok 2022, poinformowała w sobotę Marta Formella z zespołu prasowego gdańskiego Urzędu Miejskiego.

Formella wyjaśniła, że o tytuł ubiegały się cztery miasta. Gdańsk konkurował z tureckim Izmirem, hiszpańskim Madrytem i włoską Gorizią. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w sobotę po południu w Padwie, gdzie odbywała się gala Europejskiego Centrum Wolontariatu.

„Mamy to! Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu 2022. Z całego serca gratuluję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom działającym w naszym mieście, w naszej metropolii. To duży zaszczyt, duży honor, ale też wiele zadań przed nami. Ten tytuł przypadł nam w naprawdę w roku szczególnym – z jednej strony właśnie panuje pandemia koronawirusa, ale z drugiej mamy 40-lecie powstania Solidarności. I to jest właśnie bardzo ważne, że Solidarność, nie jest zamkniętym znaczkiem w muzeum, ale czymś, co mamy na co dzień. Duża radość i wiemy, że będziemy działać dalej. Żeby wolontariuszek i wolontariuszy było jeszcze więcej” – powiedziała cytowana w komunikacie przesłanym mediom prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Formella podkreśliła, że ogłoszenie laureata europejskiego konkursu miało miejsce 5 grudnia, bo tego dnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu ustanowiony w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Od kilku lat 5 grudnia w Gdańsku organizowana jest gala lokalnego konkursu „Aktywni społecznie”, w którym honorowane są szczególnie cenne działania i projekty realizowane w danym roku. Jak poinformowała Formella, w tym roku konkursowa kapituła przyznała nagrody w czterech kategoriach.

Za inicjatywę, która przyniosła najwięcej dobra w czasie kwarantanny uznano akcję #ngosyszyjąmaski, w ramach której kilkanaście organizacji pozarządowych (ponad tysiąc wolontariuszy) z pozyskanych przez siebie tkanin szyło maseczki na potrzeby szpitali i ośrodków opieki (m.in. hospicjów) z terenu województwa pomorskiego.

Z kolei wolontariuszką roku została Klaudia Suliborska pomagająca Fundacji Mam Marzenie. Koordynatorką roku wybrano Lilianę Tarasow, która kieruje szkolnym kołem wolontariatu o nazwie Pomocne Elfy. Specjalne wyróżnienie za działanie na rzecz innych przyznano z kolei do Joannie Łysikowskiej za akcję #zupodobro, w ramach której posiłki trafiają do potrzebujących, w tym samotnych rodziców, rodziców dzieci niepełnosprawnych czy seniorów.

„Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to od wielu lat ważny dzień w naszym mieście, bo Gdańsk wolontariatem stoi. To ten moment, kiedy mogę Wam, drogie wolontariuszki i drodzy wolontariusze podziękować za cały rok waszej służby. Bo nie można przecież powiedzieć, że to jest praca, to jest służba. To, że dzielicie się tym co macie najcenniejsze, swoim czasem. To, że ktoś może się podzielić swoim czasem, umiejętnościami i sercem jest najpiękniejsze” – powiedziała podczas gali gdańskiego konkursu cytowana w komunikacie przekazanym mediom Dulkiewicz.

Tytuł Europejska Stolica Wolontariatu przyznawany jest przez Europejskie Centrum Wolontariatu w ogólnoeuropejskim otwartym konkursie, który ma na celu promowanie i docenienie wolontariatu oraz organizacji angażujących lokalnych wolontariuszy. Miasta uczestniczące w konkursie, po złożeniu aplikacji, przygotowują prezentację oraz film pokazujący zaangażowanie wolontariuszy. Laureatów wyłania międzynarodowe jury złożone m.in. z przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji unijnych oraz osób prywatnych zaangażowanych w działalność społeczną.

Tytuł jest z jednej strony docenieniem dotychczasowych działań społecznych podejmowanych przez mieszkańców danego miasta, a z drugiej – wyzwaniem polegającym na europejskiej promocji wolontariatu w 2022 roku.

Formella poinformowała, że tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu po raz pierwszy przyznano Barcelonie w 2013 roku. W kolejnych latach wyróżnienia te otrzymały: Lizbona, Londyn, Sligo, Aarhus, Koszyce, Padwa oraz Berlin. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki