Gdańsk: Policja zatrzymała 48-latka, który miał grozić zabiciem Donalda Tuska

Policja zatrzymała w środę 48-letniego mieszkańca Gdańska, podejrzewanego o telefoniczne groźby zamordowania przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

(fot. Dario Pignatelli / Reuters)

"Mężczyzna został zatrzymany w mieszkaniu, w którym przebywał. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli dwa telefony komórkowe, z których mogły być wykonane telefony grożące śmiercią Donaldowi Tuskowi" - poinformował PAP asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112 z groźbą zamordowania szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Nagraną rozmowę przesłali policjantom pracownicy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Po odebraniu zgłoszenia policjanci zabezpieczyli zarejestrowaną rozmowę i poinformowali o groźbach prokuraturę. Informacja o zdarzeniu została wysłana również do Sopotu. "Tam policjanci z komendy sopockiej podejmą czynności w zakresie ochrony pokrzywdzonego" - informował wcześniej Chrzanowski.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował we wtorek, że policja zatrzymała trzy osoby, które po ataku na Pawła Adamowicza wzywały do "kolejnych morderstw". Zaapelował jednocześnie o rozsądek i odpowiedzialność za słowa.(PAP)

Zatrzymania miały także miejsce w związku z nawoływaniem do przemocy wobec prezydenta Wrocławia i Poznania

Zarzuty m.in. publicznego nawoływania do stosowania przemocy wobec prezydenta Poznania i prezydenta Wrocławia z uwagi na ich przynależność polityczną przedstawiono w środę 41-letniemu Cezaremu O. poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

41-letniego Cezarego O. zatrzymano w poniedziałek w podpoznańskim Kórniku. Mężczyzna groził na portalu społecznościowym prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi i prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi. Nawiązując do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, 41-latek napisał w niedzielę wieczorem na jednym z portali społecznościowych: "Jeszcze Jaśkowiaka (prezydenta Poznania - PAP) i prezydenta Wrocławia... stają się ofiarą swojego lewackiego i bezbożnego podejścia do swoich stanowisk".

W środę rano Cezary O. został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie po przesłuchaniu przedstawione zostały mu zarzuty.

Jak powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski, mężczyźnie przedstawiono dwa zarzuty.

"Pierwszy z nich dotyczy publicznego nawoływania do stosowania przemocy wobec prezydenta Poznania i prezydenta Wrocławia z uwagi na ich przynależność polityczną, czyli art. 126a kodeksu karnego. Drugi zarzut przedstawiony 41-latkowi dotyczy publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa, poprzez zamieszczenie symbolu swastyki" podkreślił.

"Mężczyzna ten złożył wyjaśnienia, przyznał się do zamieszczenia tych treści na swoim koncie w mediach społecznościowych, natomiast zaprzeczył, by jego zamiarem było nawoływanie do stosowania przemocy" dodał Smętkowski.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego "dozór policji, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi, czyli prezydentami Poznania i Wrocławia, zakaz opuszczania kraju, jak również poręczenie majątkowe w kwocie 5 tys. zł".

Smętkowski pytany, czy prokuratura nie rozważała wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania odpowiedział, że w trakcie przesłuchania "podejrzany wyraził skruchę, przeprosił za swoje zachowanie i stwierdził, że było to działanie pod wpływem impulsu, że żałuje tego, co zrobił i nie było jego zamiarem nawoływanie do przemocy" zaznaczył prokurator. (PAP)

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 12 krzysiekj_85

Nie przesadzamy? Groźby powinny być karane, ale tutaj jakiś czlowieczek zadzwonił na policję z newsem, że chce zabic króla Europy (który ma przecież ochronę) a oni zamiast wystawić mu skierowanie na badania psychiatryczne lub śledzić po kryjomu, zatrzymują go i chwalą się tym czynem na cały świat. Przecież to porażka a nie sukces.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 gasolek

No cóż robili co robili i pewnie są tego efekty.

! Odpowiedz
28 23 trooper

No to się zaczęło. Efekt Podłej Zmiany.

! Odpowiedz
18 18 search

Lata wmawiania w TV i hejt na portalach ze to wina Tuska, PO ze snieg spad, wina za plagi egipskie, ze powodz , tornado, zaczyna przynosic plon. Tak oto pis eliminuje konkurencje, poslugujac sie szalencami fanatykami slabymi psychicznie, dzis trzeba sie modlic by nie bylo odwetow a wowoczas to I ktok do wojny domowej miedzy tzw II sortem, LBGT, lewakami, komunistami i zlodziejami a prawdziwymi krzyzowcami , patriotami uczywymi aniolami. Nastapi podzial na zacofany wschod ukierunkowany na bialorus i zachod na UE. Tak jak mapa wyborcza sie ksztaltuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil