Gazprom przed negocjacjami z Ukrainą szykuje zapasy gazu w Europie

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił, że szykuje zapasy gazu w Europie i zamierza przed przełomem roku umieścić w podziemnych zbiornikach ponad 11 mld metrów sześciennych gazu. Komentatorzy oceniają, że koncern liczy się z przerwą w tranzycie gazu przez Ukrainę.

(FORUM)

Jak poinformowała na konferencji prasowej w Moskwie we wtorek wiceszefowa Gazpromu Jelena Burmistrowa, w zbiornikach gazu zgromadzono już 2,5-krotnie więcej surowca niż w zeszłym roku. Do przełomu 2019 i 2020 roku, czyli początku sezonu, Gazprom chce zapełnić zbiorniki 11,39 mld metrów sześciennych gazu. Rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti" szacuje w środę, że ilość ta może okazać się wystarczająca, by w pierwszym kwartale przyszłego roku koncern nie musiał korzystać z tranzytu przez Ukrainę.

Moskwa i Kijów nadal nie zawarły nowego kontraktu na tranzyt gazu z Rosji przez terytorium Ukrainy do UE. Obecny wygasa z końcem bieżącego roku. Rosja realizuje dwa projekty gazociągów, które mogą posłużyć do przesyłania gazu z ominięciem Ukrainy: Nord Stream 2, prowadzący przez Bałtyk z Rosji do Niemiec, oraz Turecki Potok (Turkish Stream) prowadzący przez Morze Czarne. Wszystko wskazuje na to, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony przed końcem roku, i Rosja sygnalizuje, że może w przyszłości utrzymać przesyłanie surowca przez Ukrainę, choć w mniejszych ilościach.

Według ekspertów cytowanych przez "Wiedomosti" Gazprom przygotowuje się na wypadek kryzysu gazowego podobnego do tego z 2009 roku, kiedy doszło do przerwy w dostawach gazu do odbiorców w Europie. Jednocześnie Moskwa chciałaby zachować główny atut w rozmowach z Ukrainą, jakim jest możliwość czasowego wstrzymania tranzytu - powiedział dziennikowi Dmitrij Marinczenko z agencji Fitch.

Przed negocjacjami o przyszłości tranzytu stanowiska stron są rozbieżne. Ukraiński koncern Naftohaz sygnalizował, że interesuje go długoterminowa umowa na tranzyt dużych ilości surowca w oparciu o prawo europejskie. Gazprom chce zawrzeć kontrakt na krótki czas, by móc ukończyć budowane gazociągi. Jednym z punktów spornych w negocjacjach jest także decyzja sądu arbitrażowego w Sztokholmie, który nakazał Gazpromowi wypłatę 2,6 mld USD na rzecz Naftohazu. Gazprom w styczniu proponował porozumienie stron i rezygnację ze wzajemnych pretensji, na co strona ukraińska się nie zgadza.

Jak mówiła Burmistrowa, Gazprom ma nadzieję na wznowienie negocjacji po lipcowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Najbliższe rozmowy trójstronne pomiędzy Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską na temat tranzytu odbędą się dopiero jesienią. Po niedawnych rozmowach w Moskwie unijnego komisarza ds. energii Marosza Szefczovicza i ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka uzgodniono, że we wrześniu strony ustalą datę trójstronnego spotkania.

Według stanu na 17 czerwca Nord Stream 2 zbudowany jest w blisko 59 procentach. Burmistrowa zapewniła we wtorek, że projekty Gazpromu zostaną uruchomione "na czas".

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 19 umowne

Państwu ajwaj i marxs proponuję, by zamiast pisać posty do samych siebie pisali je do siebie nawzajem. Będzie bardziej różnorodnie, co wszak jest modne, a wartość merytoryczna wpisów nie ucierpi ani na jotę.

! Odpowiedz
22 5 ajwaj

Masz pasjonujace wiesci o GAZPROMie :)
insider

! Odpowiedz
5 24 1984

W Europie czyli gdzie? Jeżeli mowa o UE to wciskają kit jakich mało. Z powodu ciepłej zimy zbiorniki gazu w porównaniu z ubiegłym sezonem były niemal pełne. 11 mld m3 stanowi zaledwie 10% maksymalnej pojemnosci magazynów w UE i tyle pompuje się tam w niecały miesiąc.

Jeżeli mowa o europejskiej częsci Rosji to marnie widzę przyszłość. W czasie mrozów gaz MUSI, po prostu MUSI pochodzić z magazynów bo bieżące wydobycie jest zbyt małe. 11 mld m3 to kropla w morzu potrzeb. W ubiegłym roku tranzytowe magazyny miały ok. 2x więcej gazu.

A @ajwaj coś tam pisze o kradzieżach, Ukrainie i PiS. Chłopie, gdzie Rzym, a gdzie Krym... Gros gazu z Rosji do Polski trafia via Białoruś, import przez Ukrainę jest symboliczny. Tylko w czasie dużych mrozów z niego korzystamy bo mają tam bardzo duże pojemnosci magazynowe. Zrozum wreszcie, że dla Polski wisi i powiewa czy będziecie dostarczali gaz via NS2 czy Ukraina, kupujemy przez Białoruś!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 8 ajwaj

Cós tam kumasz - tu tez o umowach, ich braku a tez o braku KASY u braci PISy z pl. UPA w Kijowie itd. A UKR jest NIEWYPLACALNA

""„Ukrainie warto pomagać”: Polska zadba o gaz dla Ukraińców"" PISy Naimski :)

Minister zapewnił też, że w razie problemów z gazem Polska doraźnie wspomoże Ukrainę.
Minister zadeklarował jednak, że „kiedy Ukraińcy będą potrzebowali doraźnej pomocy, to jesteśmy gotowi ją wyświadczyć.""

https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2019061910588335-ukrainie-warto-pomagac-polska-zadba-o-gaz-dla-ukraincow-sputnik-polska-naimski/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 5 ajwaj odpowiada ajwaj

http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,24916396,naimski-polska-gotowa-na-wszelkie-efekty-rozmow-rosja-ukraina.html?disableRedirects=true

(ISBnews)

Tam tez to samo :)
Ukrainski gaz europejski (bo od Rosjan nie biora - niby) to rosyjski gaz z tranzytu - a tylko faktury ida z zachodu, oligarychy nabijaja do 100%
Znaczy teraz placic za bankruta-UKR bedzie PIS-PL, a pójdzie on skadys - z transferu, Bialorusi albo NordStream. Niewazne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 14 marxs

jak podał Pan Trump 2 handlarzy polskim mięsem(armatnim) którzy odwiedzili ostatnio USA zakupili za 57 mld zł (1500 zł dodatkowego długu na obywatela)nie tylko hamerykańskie nieloty F-35 ale także 2 mld m3 hamerykańskiego gazu za 8 mld $ wychodzi 1 m3 za 4 $ rosyjski gaz Niemcy płacą Rosjanom 2 razy mniej około 2$

! Odpowiedz
37 13 marxs

w związku z tym Niemcy raz dwa bez wojny wykończą cały przemysł chemiczny w PISowskiej III RP na czele z Policami,CIECHem i Azotami pracownicy tych firm niech juz zawczasu szukaja roboty u Januszy i Grażyn Biznesu bo inaczej i oni i ich dzieci zostaną bez papu i dachu nad głową i nie pomogą żadne" rekompensaty " Pana Specjalisty od Pałerpojnta i jego świty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 15 karroryfer

zabawne wcześniej to Moskwa mogła dyktować warunki - teraz Ukraina ma asa atutowego. Nord Stream 2 do stycznia na pewno nie będzie ...

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
36 13 ajwaj

Przyczyna magazynowania jest calkiem prosta, w razie braków UKR kradnie gaz.
A wlasnie wczoraj UKR-GTS-Ukrtransgaz:

""Na stacjach sprężarek, które zapewniają działanie ukraińskiego systemu przesyłowego gazu, paliwo pozostaje do 24 czerwca. Zostało to ogłoszone przez operatora krajowego GTS - Ukrtransgaz. Firmy ogłosiły „krytyczną sytuację finansową” i brak środków na zakup paliwa dla własnych potrzeb technologicznych""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne