Gazprom obniżył znacząco cenę gazu dla Bułgarii

Bułgaria, jako ostatnia z ośmiu krajów dotkniętych wysokimi cenami rosyjskiego gazu, zawarła porozumienie z Gazpromem w sprawie obniżki kosztów importu surowca o ponad 40 proc. - poinformował we wtorek szef bułgarskiego operatora gazowego Bułgargaz Nikołaj Pawłow.

(fot. Vladimir Smirnov / FORUM)

Po siedmiu miesiącach trudnych negocjacji dotyczących wywiązania się rosyjskiego monopolisty z zobowiązań wobec Komisji Europejskiej w sprawie regulowania cen gazu, we wtorek Gazprom zawiadomił stronę bułgarską, że zgadza się na obniżkę cen - przekazał Pawłow.

Brak porozumienia groził Gazpromowi sankcjami za nadużywanie pozycji monopolisty na rynkach ośmiu państw unijnych. Na swojej stronie na Facebooku premier Bojko Borisow podkreślił symboliczną zbieżność decyzji Gazpromu z wtorkowym świętem narodowym Bułgarii, która obchodzi 142. rocznicę wyzwolenia z niewoli tureckiej przez Rosję.

Porozumienie wchodzi w życie z datą wsteczną – od 5 sierpnia 2019 roku - na wewnętrznym rynku gaz będzie kosztować 26,40 lewów (13,5 euro); dotychczasowa cena wynosiła 44 lewów (22,5 euro) za megawatogodzinę. Za okres od sierpnia Bułgaria otrzyma zwrot 150 mln lewów (76,9 mln euro), nadpłaconych w ostatnim półroczu.

Cena rosyjskiego gazu będzie określana na podstawie nowej formuły, w której przeważać będą ceny w europejskich hubach gazowych i - w mniejszym stopniu - ceny ropy. Wysokość ceny będzie korygowana co miesiąc. Dotychczas cenę rosyjskiego gazu ustalano wyłącznie na podstawie cen ropy na międzynarodowych rynkach za ostatnie sześć miesięcy.

Według Pawłowa „to jest największa obniżka w historii porozumień handlowych z Gazpromem”. Dodał, że doprowadzi ona do spadku cen na wewnętrznym rynku. Bułgaria importuje stosunkowo mało rosyjskiego gazu - rocznie jest to 3,5 mld metrów sześciennych.

Przez długi okres Gazprom zapewniał około 85 proc. zapotrzebowania Bułgarii na gaz. W ostatnim roku poczyniono kroki, by zdywersyfikować dostawy; Sofia importuje m.in. amerykański gaz skroplony (LNG) przez Grecję, a przez interkonektor Komotini-Stara Zagora, który ma być gotowy do końca roku, ma napływać gaz azerski.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ fit/ mal/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil