Gazprom: dokończymy Nord Stream 2 w każdym wypadku, także bez zgody Danii

Wiktor Zubkow, szef rady dyrektorów (rady nadzorczej) koncernu Gazprom powiedział w środę, że na ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 potrzebnych jest 4-5 tygodni i że trasa ta powstanie "w każdym wypadku", a przy braku zgody Danii ominie jej wody.

(fot. Reuters / FORUM)

"Potrzebujemy 4-5 tygodni na zakończenie wszystkiego, tak więc mamy jeszcze listopad i grudzień. To są dwa miesiące, osiem tygodni. Jeszcze się mieścimy (w terminie)" - powiedział Zubkow podczas Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego, odbywającego się w Moskwie. Zapewnił, że "gazociąg będzie dobudowany w każdym wypadku".

Zubkow przyznał, że byłoby wskazane, by trasa magistrali przebiegała w pobliżu Danii. Dodał następnie: "jeśli nie otrzymamy od Danii zezwolenia, ominiemy ją poprzez wody międzynarodowe".

"Dotarliśmy praktycznie do wód wyłącznej strefy ekonomicznej Danii. Gazociąg zbudowany jest w 83 procentach, niewiele pozostało. Dania powinna zdawać sobie sprawę, że nie ma żadnych obiektywnych powodów, by nie zezwolić na przejście (Nord Stream przez jej wyłączną strefę ekonomiczną - PAP)" - oświadczył były premier Rosji. "Tym bardziej, że w ostatnich dniach strona duńska zezwoliła, by w tym samym miejscu przebiegał gazociąg z Norwegii do Polski" - dodał.

Zubkow przyznał, że ominięcie wyłącznej strefy ekonomicznej Danii wydłuży trasę Nord Stream 2 i zwiększy jego koszty. Przekonywał, że "jest dziwne", iż powstała taka sytuacja, bowiem chodzi o "gaz dla krajów europejskich".

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, który również wypowiadał się na forum energetycznym, zastrzegł, że Moskwa wciąż czeka na decyzję Danii. "Są również inne warianty w razie braku zezwolenia" - zaznaczył, dodając, że oznaczać one będą zarówno wyższe koszty, jak i dłuższy czas realizacji projektu.

"Niemniej, wciąż jeszcze liczymy, że projekt będzie zrealizowany zgodnie z tą trasą, której dotyczył wniosek o zezwolenie" - mówił Nowak. Zdaniem Rosji - zaznaczył minister - nie ma podstaw, by zezwolenie nie zostało wydane.

Gazprom poinformował we wtorek w komunikacie, że budowa Nord Stream 2 została wykonana w 83 procentach i ułożono dotąd 2042 km tej magistrali. Rosja planowała pierwotnie, że po uruchomieniu tego gazociągu z początkiem przyszłego roku zaprzestanie tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.

Z Moskwy Anna Wróbel 

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 znawca_inwestor

Partia zamawia. Pisowe trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.

! Odpowiedz
2 14 willy_wonka

Tan akurat zdrowy nie jest. Jest równie chory jak Twoja głowa TW szczekaczka.

! Odpowiedz
16 34 willy_wonka

ajwaj, naczelna szczekaczko propagandowa "pustych obietnic" (PO). Tobie to chyba sok z buraka płockiej produkcji uderzył solidnie do głowy...

! Odpowiedz
27 8 znawca_inwestor

czegoż można się spodziewać po płatnym pisowym trollu.

! Odpowiedz
4 24 willy_wonka odpowiada znawca_inwestor

Komentuję z własnego przekonania. Ale nie ukrywam, jeśli jeszcze by mi płacili za to, byłoby mi bardzo miło.

! Odpowiedz
22 4 ajwaj

wysil sie
sok z buraka jest bardzo zdrowy

! Odpowiedz
16 46 tristans

Rosja i Niemcy, dwa bandyckie pomioty swoją śmierdzącą współpracę zawsze pudrują 'racjonaliuzmem'. Dla ruskich pakt Libentrop - Mołotow też był racjonalny, wręcz cieszyli się że będą mieli agresywne Niemcy przy swojej granicy. Teraz płaczą że już nie pozwolą na żadną większą koncentrację wojsk przy swoich granicach, ale przykrywka racjonalizmu nadal jest w grze..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
60 11 ajwaj

i juz kontrolerzy pisy klepia minusy :):):)
tu boli
trafiony-zatopiony

! Odpowiedz
59 12 ajwaj

NS2 potem 3 troche wczesniej czy pózniej nie gra wielkiej roli
Wiekszym "zagrozeniem" dla tranzytu Ukrainców jest TurkStream, na poludnie i srodek Europy.
Bulgaria nagle tez zachciala tego gazu (> blokowana wczesniej przez kal-bojów i UE)

Dania - mini panstwo z Socjalistyczna premierka, zadziera miliardowymi koncernami SHELL & co. i Niemcami > najwiejszy import i export Danii. :)
A gazu bedzie i tak w UE brakowac, bo NL przestala ekploatowac (grozba potopu po tapnieciu 2 lata temu), Morze Polnocne z okolicami ma coraz mniej

Kal-boje ? Same problemy. Setki mld. $ spalone, produkcja spada

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil