REKLAMA
WAŻNE

Gazociąg połączy Polskę i Litwę

2018-05-24 18:10
publikacja
2018-05-24 18:10

Polski operator systemu przesyłu gazu Gaz-System i jego litewski odpowiednik - Amber Grid zdecydowały o budowie gazowego połączenia Polska-Litwa - poinformował w czwartek Gaz-System.

Gazociąg połączy Polskę i Litwę / fot. Fabian Bimmer /

Operatorzy podpisali w czwartek w Kopenhadze umowę regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji. Zawarcie umowy stanowi zobowiązanie stron do budowy tego interkonektora.

Projekt gazociągu ma na celu integrację rynków gazowych państw bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw gazu do państw regionu. Projekt został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych w zakresie infrastruktury, umożliwiającej wdrożenie mechanizmów solidarności energetycznej oraz zapewniającej bezpieczeństwo dostaw o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE.

"Budowa interkonektora Polska - Litwa, jednego z ważniejszych projektów europejskich w obszarze gazowym, jest szansą na przerwanie dotychczasowej izolacji państw bałtyckich od europejskiego rynku gazu. Połączenie to umożliwi integrację tych krajów z konkurencyjnym rynkiem gazu UE, który chcemy wspólnie budować. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, jak poważnie traktujemy ideę regionalnej solidarności energetycznej i budowy wspólnego rynku energetycznego w Unii Europejskiej - powiedział prezes Gaz - Systemu Tomasz Stępień.

Jak dodał umowa to "swoistego rodzaju krok milowy w stronę rozszerzenia europejskiego rynku gazu ziemnego na region Morza Bałtyckiego. Jest to również element realizacji planu działań BEMIP w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich".

Inwestycja obejmuje budowę 357 km gazociągu po stronie polskiej oraz 165 km gazociągu po stronie litewskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Strony umowy zobowiązały się do oddania do użytkowania obu części GIPL do 31 grudnia 2021 r. Inwestycja jest obecnie na etapie projektowania.

Budowa międzysystemowego połączenia Polska - Litwa znalazła się po raz kolejny na europejskiej liście projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania (tzw. PCI - Project of Common Interest), opublikowanej 24 listopada 2017 r. przez Komisję Europejską. Prace przygotowawcze w ramach projektu uzyskały najwyższą możliwą wysokość pomocy finansowej UE (z instrumentu - CEF) dopuszczalną dla prac studialnych, czyli 50 procent. Z całkowitej kwoty ponad 10 milionów euro 2,5 miliona euro przypadło spółce Amber Grid, a 7,6 miliona euro otrzymał Gaz - System.

Natomiast na prace budowlane ze środków UE, w ramach instrumentu Łącząc Europę (CEF), przyznano projektowi współfinansowanie do wysokości maksymalnie 266,4 mln euro. Z całkowitej kwoty dofinansowania, spółce Amber Grid przypadło prawie 58 milionów euro, natomiast Gaz-System otrzymał ponad 208 milionów euro.

autor: Małgorzata Dragan

drag/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
antek10
Dlaczego, my Polacy mamy finansować litewski gazociąg. Nam ten gazociąg jest niepotrzebny. W 100% powinni to finansować Litwini razem z UE. Nie na tym polega solidarność europejska aby brać na siebie budowę komuś gazociągu.
jaguar_61
żebyś mógł zadawać głupie pytania...a wcześniej poczytaj co oznacza słowo "solidarność"...
sel
A można było za darmo przyłączyć się do rury w Bałtyku...bo i tak tylko ten gaz w niej popłynie.
niepelnosprawny_org
brawo, ale to było zadanie na wczoraj, idźmy dalej jak najszybciej...
ajwaj
A po im tyle gazu ?
Teoret. > 2 mln. mini panstwo Litwa, tragicznie sie wyludniajace > ONZ, moze sie zaopatrzyc gazowozem-parowcem :)

Infrasruktura po-ZSRR kwalifikuje sie dawno na zlom, Rosjanie co im bylo-BY potrzebne zbudowali w Kaliningradzie (np. 2 elektrocieplownie), i dalej, a prad bedzie tez wkrótce od braci
A po im tyle gazu ?
Teoret. > 2 mln. mini panstwo Litwa, tragicznie sie wyludniajace > ONZ, moze sie zaopatrzyc gazowozem-parowcem :)

Infrasruktura po-ZSRR kwalifikuje sie dawno na zlom, Rosjanie co im bylo-BY potrzebne zbudowali w Kaliningradzie (np. 2 elektrocieplownie), i dalej, a prad bedzie tez wkrótce od braci Bialorusinów - el. atomowa

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki