REKLAMA

Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

2022-11-30 15:15, akt.2022-11-30 15:30
publikacja
2022-11-30 15:15
aktualizacja
2022-11-30 15:30

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość
Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość
fot. Dariusz Górajski / / FORUM

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

"Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m sześciennych gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

"Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-System-em, zostało zrealizowane" – dodał.

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br., ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m sześciennych rocznie począwszy od 30 listopada 2022.

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system działał tylko z częściową mocą.

Uruchomienie przesyłu gazu Baltic Pipe, łączącym szelf norweski przez Danię z Polską, miało miejsce 1 października br.

W pierwszych dniach eksploatacji gazociąg nie przesyłał jeszcze do Polski gazu z szelfu norweskiego. Do 1 października br. nie skończono wszystkich testów rozbudowanego terminala Nybro, do którego będzie trafiał gaz z norweskich złóż. Dlatego do Polski na razie tłoczony był gaz duński. 1 listopada br. w miejscowości Nybro w zachodniej Danii oddano do użytku terminal odbiorczy Baltic Pipe. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął stopniowo płynąć do Polski w ilości 61 989 806 KWh na dobę (około 6 mln m sześc. na dobę) według danych platformy SWI z 24 listopada br.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
barnapapa
trzeba przyznać, że z ruskich merytorycznie najlepiej do dyskusji zawsze przygotowany jest baibina vel ajwaj vel zene
faramiry, zoomki, trolleye i inne polonu muszą się jeszcze uczyć
Raffmo
Niejaki baibina poniżej twierdzi, że gaz z Norwegii jest droższy. Oczywiście nie popiera tego żadnym argumentem.

Faktem natomiast jest, że gaz od ruSS.kich z rury był najdroższy. Każdy wie, że płaciliśmy najwięcej w Europie za gaz. Do tego doprowadza uzależnienie od jednego bandyckiego dostawcy.

roSS.ja zawsze nas uważała
Niejaki baibina poniżej twierdzi, że gaz z Norwegii jest droższy. Oczywiście nie popiera tego żadnym argumentem.

Faktem natomiast jest, że gaz od ruSS.kich z rury był najdroższy. Każdy wie, że płaciliśmy najwięcej w Europie za gaz. Do tego doprowadza uzależnienie od jednego bandyckiego dostawcy.

roSS.ja zawsze nas uważała za wroga i od zawsze robi wszystko by nam zaszkodzić. O tym należy pamietać !
emulgator
To ile tego gazu przesłali? Osiagniecie pełnej przepustowości nie znaczy że tyle przesyłają a jedynie że mogą. Niech sie pochwala.
darius19
Ooooo!!! Widzę ,baibina, etatowego znanego propagandziste z farmy Putlera
baibina
OO widze dariusa, dezertera z Ukrainskiej Armii na darmowych wakacjach w PL :)
aszkenazyjski odpowiada baibina
Baibina i tu racja to dezerter ale znam Ukraincow co walcza i jak wygasnie im kontrakt to przyjada
i wsadza go do busa i zawiaza prosto na front.

Ukrainscy pogranicznicy beda stac na bacznosc i salutowac.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mrbean
w tej chwili mamy dużo gazu w gazoporcie, więc po co kupować z Norwegii na duże ilości po bardzo wysokich cenach...
baibina odpowiada mrbean
Dokladnie, nie mielismy wynegocjowanych kontraktów na gaz z norwegii jak zaczynalismy budowe gazociągu wiec i cena jest bardzo wysoka gdy już mamy gazociąg! po co w ogole kupowac z Norwegii po bardzo wysokich cenach skoro mozną tani z Rosji? Niemcy, Austriacy, Włosi, Węgrzy cały czas to robią placac w rublach no ale widocznie nas Dokladnie, nie mielismy wynegocjowanych kontraktów na gaz z norwegii jak zaczynalismy budowe gazociągu wiec i cena jest bardzo wysoka gdy już mamy gazociąg! po co w ogole kupowac z Norwegii po bardzo wysokich cenach skoro mozną tani z Rosji? Niemcy, Austriacy, Włosi, Węgrzy cały czas to robią placac w rublach no ale widocznie nas stać na Norweski :)

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki