REKLAMA

Gaz tanieje. Europa może przetrwać tę zimę i kryzys energetyczny

2022-10-03 09:26
publikacja
2022-10-03 09:26

Ceny gazu w Europie spadają w reakcji na oznaki, że kraje Starego Kontynentu będą w stanie przetrwać tę zimę, w czasie gdy UE obiecuje podjęcie dalszych kroków w celu opanowania obecnego kryzysu energetycznego w regionie. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) spadają o 5,9 proc. do 177,70 euro za MWh - informują maklerzy.

Gaz tanieje. Europa może przetrwać tę zimę i kryzys energetyczny
Gaz tanieje. Europa może przetrwać tę zimę i kryzys energetyczny
fot. Oil and Gas Photographer / / Shutterstock

15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało w ub. tygodniu we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagały się wprowadzenia w UE limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu. Były one przekonane, że środek ten znajdzie się wśród propozycji KE zmierzających do obniżki cen energii. Tak się na razie jednak nie stało.

Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

W UE poparcie mają działania zmierzające do redukcji zapotrzebowania na energię i przejęcie ponadnormatywnych zysków firm energetycznych.

Kraje regionu są zmuszone do szybkiego działania po tym, jak cięcia dostaw gazu z Rosji do Europy grożą wejściem gospodarki regionu w recesję i wywołują wzrost inflacji.

Napięcia na linii Zachód-Moskwa wzrosły ostatnio po wybuchach nitek gazociągów Nord Stream, które europejscy politycy nazwali sabotażem.

Łącza Nord Stream nie działają, więc eliminuje to możliwość przywrócenia dostaw gazu w Rosji do Europy w najbliższym czasie.

"Dobrą wiadomością jest to, że Rosja wydaje się być już blisko +rozegrania swojej ostatniej karty+ jeśli chodzi o gaz dla Europy" - piszą w rynkowej nocie analitycy Timera Energy.

"Jednak wyzwania energetyczne stojące przed Europą nie znikną wraz z +zakwitnięciem wiosną przyszłego roku pierwszych żonkili+" - dodają.

Gaz z Rosji płynie do Europy przez Ukrainę, ale dostawy te pozostają zagrożone tak długo, jak długo będzie trwać wojna na Ukrainie.

Gaz jest też dostarczany przez gazociąg TurkStream do niektórych mniejszych krajów, w tym do Turcji.

W weekend Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Włoch w wyniku jawnej "walki" o regulacje prawne.

Na rynkach pozostaje pytanie, czy Europa będzie w stanie uzupełnić swoje magazyny gazu w przyszłym roku przy braku dostaw paliwa z Rosji.

Obecnie zapełnienie magazynów gazem w UE wynosi ok. 88 proc. wobec średniej 5-letniej na poziomie 86 proc., dzięki dużemu importowi LNG szczególnie z USA, ale sytuacja może się pogorszyć wraz z nastaniem chłodniejszych miesięcy. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (14)

dodaj komentarz
prs
Trzeba mieć coś z głową uważając że Europa tego "nie przetrwa"..

Nie przetrwa tego gaSSpjutin..
..gdy oligarchom wyschna strumyki z eurosami..

lol..
polonu
Europeńska gospodarka miała dwa atuty jeden tanie surowce ruskie i innowacyjność . Teraz Ameryka uratuje skórę a Europa na pysk w dół , różnie się to rozłoży , nie wszędzie będzie nędza , Amerykanin bedzie jechał niemieckim mercedesem Niemiec oplem a Polak rowerem .
ozz198
Naucz się najpierw wysławiać zanim zaczniesz raczyć nas swoimi przemyśleniami.
polonu
dolar funt euro , jedna waluta sztucznie ustawia się parytet 1;1 wspólna waluta wspólny dług , tak Ameryka pozbywa się zadłużenia upadku kraju , i kto nabrał najwięcej długu ten najlepiej na tym wyjdzie, jakie sprytne rozegranie , euroatlantycki układ . kto najwięcej na tym straci Niemcy . reszta kto nabrał najwięcej długu tym dolar funt euro , jedna waluta sztucznie ustawia się parytet 1;1 wspólna waluta wspólny dług , tak Ameryka pozbywa się zadłużenia upadku kraju , i kto nabrał najwięcej długu ten najlepiej na tym wyjdzie, jakie sprytne rozegranie , euroatlantycki układ . kto najwięcej na tym straci Niemcy . reszta kto nabrał najwięcej długu tym lepiej . jak dojdzie do takiego układu bo to jeszcze całkiem nie przesądzone na razie rury lecą w powietrze torują drogę ..
nsjanusz
EBC zacznie stopy podnosić to i euro podskoczy teraz niemcy chca taniego euro by sprzedawać taniej tylko jak długo to można utrzymać
polonu
Tylko chodzi o tę zimę kupić czas do wyborów i postawić beczki w Niemczech i gdzie się tam jeszcze da, rury wysadzone, ta zima jest kluczowa , a na drugi rok będą już ceny Amerykańskie . i Rosyjsko -Chińskie , więc ratuje tylko embargo na wszystkie towary bez wyjątku zaczynając od igły likwidacja Chińskich portali sprzedażowych .Tylko chodzi o tę zimę kupić czas do wyborów i postawić beczki w Niemczech i gdzie się tam jeszcze da, rury wysadzone, ta zima jest kluczowa , a na drugi rok będą już ceny Amerykańskie . i Rosyjsko -Chińskie , więc ratuje tylko embargo na wszystkie towary bez wyjątku zaczynając od igły likwidacja Chińskich portali sprzedażowych . .każdy będzie żył w swoim świecie , dwubiegunowy świat , Do Rosyjsko- Chińskiego układu dołączy jeszcze wiele krajów , to będzie proces , i każdy będzie wybierał gdzie chce być jak mu dadzą ten wybór . nie każdy będzie miał wolny wybór .Czyli Amerykański dług i innych krajów z tego obozu rozłoży się na wszystkich Wiec dobierać zwiększać zadłużone, gdzie popadnie bo i tak nikt ich spłacał nie będzie A Chinom Ameryka odda dług czy nie .Sam upadasz rozłóż długi na wszystkich . wciągnij w te długi innych .
nsjanusz
Wystarczą cła wysokie na towary importowane z krajów kupujących surowce od ruskich można by nawet nazwać je ładnie wyrównującymi konkurencyjność 77% ot i cała filozofia
pozhoga odpowiada nsjanusz
,,Niedasię" - wtedy Azjaci wprowadzą cła na mercedesy, Niemcy na to nie pozwolą...
ministerprawdy
Gaz już tylko ok 10 % droższy niż rok temu. Na kogo teraz zrzucić winę za inflację? Cukier na giełdach światowych tańszy niż rok temu, zniesiono VAT, sami cukier produkujemy a w sklepach 3x droższy. Skąd ta inflacja?Dawidowe szaleństwa, zielone łady etc. i tu jest źródło. Inflacją można i cele klimatyczne osiągnąć i nowy ład budować.Gaz już tylko ok 10 % droższy niż rok temu. Na kogo teraz zrzucić winę za inflację? Cukier na giełdach światowych tańszy niż rok temu, zniesiono VAT, sami cukier produkujemy a w sklepach 3x droższy. Skąd ta inflacja?Dawidowe szaleństwa, zielone łady etc. i tu jest źródło. Inflacją można i cele klimatyczne osiągnąć i nowy ład budować. Polska ma swoje kopalnie, rok temu węgiel gatunkowy na kopalni szło kupić po 600 zł, a dziś państwo POLSKIE sprzedaje obywatelom węgiel z importu po 2900 zł i rozdaje kasę żeby mogli sobie kupić. Tak się tworzy inflacje.
peluquero
sami cukier produkujemy? to tak jakby powiedzieć że Wedel jest polski i robi najlepsze czekolady, produkujemy co najwyżej buraki cukrowe, reszta jest zagraniczna, inflacja to podaż pieniądza, a w tych czasach nie zarabia się na niebotycznych wzrostach tylko na wahaniach, bo to jedyne czego nie umie jeszcze AI, ale właśnie się tego uczy

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki