Gaz-System uruchamia gazociąg Lwówek-Odolanów

Około 750 mln zł kosztowała budowa 168-km gazociągu Lwówek-Odolanów, oddanego do użytku przez Gaz-System. To kolejny krok w dążeniu do suwerenności energetycznej Polski - mówił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gazociąg położony na terenie 19 gmin Wielkopolski i Dolnego Śląska docelowo ma być częścią europejskiego systemu przesyłowego łączącego Norwegię z Chorwacją.

"Zakończenie budowy jednego z najdłuższych elementów międzynarodowego korytarza gazowego Północ-Południe to kolejny istotny krok w dążeniu do osiągnięcia suwerenności energetycznej Polski" - powiedział w piątek Naimski podczas uroczystości zakończenia budowy i uruchomienia gazociągu. Jak mówił, spółka Gaz-System jest narzędziem polskiego państwa niezbędnym do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. "Gazociąg Lwówek-Odolanów odgrywa w tej strategii bardzo ważną rolę" - wskazał.

Inwestycja kosztowała blisko 750 mln zł; połowa pieniędzy pochodziła z Unii Europejskiej.

"Patrzymy na tę inwestycję jako na część sieci bezpieczeństwa i cieszy, że zyskuje to również wsparcie Komisji Europejskiej" - mówił minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zaznaczył, że to nie tylko priorytet pod kątem bezpieczeństwa i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Jak mówił, przekonaliśmy również Komisję Europejską i inne kraje w Europie, że inwestycje w sieci przesyłowe należy kontynuować. Dodał, że zasięg planowanej inwestycji pozwala wpisać ją w projekt Międzymorza. (PAP)

autor: Piotr Gozdowski

pgo/ maja/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil