REKLAMA

Gatnar: RPP powinna starać się sprowadzić inflację do 2,5 proc.

2021-07-29 07:34
publikacja
2021-07-29 07:34
Gatnar: RPP powinna starać się sprowadzić inflację do 2,5 proc.
Gatnar: RPP powinna starać się sprowadzić inflację do 2,5 proc.
fot. Krystian Maj / / FORUM

RPP powinna starać się sprowadzić CPI do 2,5 proc. w horyzoncie projekcji - napisał w artykule opublikowanym w "Rzeczpospolitej" członek RPP Eugeniusz Gatnar.

- Ostatnia projekcja lipcowa pokazuje także powrót w najbliższych latach naszej gospodarki na ścieżkę wzrostu, na poziomie sprzed pandemii, czyli ok. 5 proc., któremu będzie towarzyszyć wysoka inflacja, jeśli nie nastąpi jednocześnie normalizacja stóp procentowych - napisał Gatnar, powszechnie uważany za jednego z największych "jastrzębi" (czyli zwolenników podwyższania stóp procentowych wcześniej niż później) w RPP.

Ostatni zestaw projekcji inflacyjnych NBP otrzymaliśmy 12 lipca. Centralna ścieżka projekcji NBP (która formułowana jest zazwyczaj jako przedział) zakłada, że inflacja CPI w 2021 r. wyniesie 4,2 proc., w 2022 r. znajdzie się na poziomie 3,3 proc., a w 2023 r. wyniesie 3,4 proc. 

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu inflacja CPI w Polsce wyniosła 4,4 proc. Wstępne dane za lipiec poznamy już jutro, w piątek 30 lipca.

- Proponuję rozpocząć tę normalizację od podwyżki stopy referencyjnej o 15 pkt baz., ponieważ uważam, że łagodne, stopniowe podwyżki stóp będą dla gospodarki lepsze niż konieczność gwałtownego zacieśniania w późniejszym terminie. Jestem przekonany, że w tej sytuacji Rada powinna starać się swoimi działaniami sprowadzić inflację do 2,5 proc. w horyzoncie projekcji, bo tylko wówczas w sytuacji wystąpienia nieoczekiwanych szoków jest szansa na utrzymanie dynamiki inflacji w przedziale wahań - dodał Gatnar.

Następne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 24 sierpnia. Kolejny zestaw projekcji makroekonomicznych NBP opublikowany zostanie 8 listopada.

MZ/PAP

Źródło:PAP Biznes
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wtomek
Inflacja to nie skrzynia biegów. Najwyższy czas podziękować wyznawcą XIX wiecznych teorii.
demeryt_69
Czy w składzie tej rady jest choć jedna osoba o słowiańskich korzeniach?

volksempfanger
Normalność to dziś patologia, patologia to normalność. Nowy ład.
iandrew
Jeden normalny. Łon niech się uczy.
maniek_as
Łon niech zamilknie na wieki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki