REKLAMA

Gatnar: Podwyżka stóp proc. o 15 lub 25 pb. byłaby odpowiednią reakcją na obserwowany wzrost cen

2020-01-17 07:07
publikacja
2020-01-17 07:07

Podwyżka stóp procentowych o 15 lub 25 punktów bazowych byłaby odpowiednią reakcją na obserwowany wzrost cen - powiedział w czwartek agencji Reuters członek RPP Eugeniusz Gatnar.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"Myślę, że niewielkie zacieśnienie polityki pieniężnej o 15 lub 25 punktów bazowych byłoby odpowiednią reakcją na obserwowany wzrost cen, wpływając pozytywnie na skłonność do oszczędzania i pomagając budować rodzimy kapitał. Z drugiej strony będzie to przeciwdziałać powstawaniu baniek spekulacyjnych" - powiedział Reutersowi Gatnar.

Gatnar spodziewa się dalszego przyspieszenia inflacji.

"Inflacja w naturalny sposób towarzyszy wysokiemu wzrostowi gospodarczemu, a Polska od wielu kwartałów rozwija się bardzo szybko, powyżej potencjału. (...) Moim zdaniem ścieżka inflacji CPI w 2020 roku będzie wyższa niż w projekcji listopadowej. Przypuszczam, że w styczniu inflacja CPI przyspieszy do 4 proc. i przez dłuższy czas, być może przez cały rok, pozostanie powyżej pasma odchyleń od celu" - powiedział Gatnar agencji Reuters.

Wg danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły rdr o 3,4 proc. wobec wzrostu o 2,6 proc.

Ewentualne zacieśnienie polityki pieniężnej musi być zdaniem Gatnara rozważane w kontekście jego wpływu na rozwój gospodarczy, choć w drugiej kolejności.

Członek RPP wskazał, że realne stopy procentowe w Polsce są "głęboko ujemne", co jest "bardzo niepokojące". Taka sytuacja, zdaniem Gatnara, zniechęca do oszczędzania, a zachęca do zadłużania.

Dodał, że widać w gospodarce "wzmożoną" akcję kredytową, a "wyraźny wzrost" nierównowag na rynku nieruchomości jest niepokojący. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
staryznajomy
Korwin mowil p4zeciez, ze jak PiS obiecuje 500 zl to znaczy ze zabierze 2000 zl. Z tymi 2000 przesadzil ale dzis te 500 zl już niewiele warta haha
227851KA
Panie Gatnar tutaj nie trzeba gdybać tylko przekonywać innych członków RPP i składać wniosek!
pikambelus
No Jasieńku i jak te nieruchomości mają długofalowo drożeć, skoro wkraczamy na drogę Wenezueli ? Będą warte może i miliard PLN, ale w dolarach będzie to niewiele.
jasiek2017
Gdyby nie socjal nie byłoby takiej inflacji. Nie byłoby potrzeby sprowadzania imigrantów do pracy. PiS miał dobrze przemyślany plan jak oszukać i okraść Polaków za ich własne pieniądze.
mirekfranek
Wg Pana Gatnara inflacja w naturalny sposób towarzyszy wysokiemu wzrostowi gospodarczemu.
A rozdawnictwo pieniędzy 500+, 13 emerytury, sztuczne utrzymywanie klienteli politycznej np. górników, przelewanie miliardów na konta kościoła, regulowane, nakazowe minimalne płace to nie powodują inflacji?
marianpazdzioch
Ale nie chodzi o to żeby było dobrze, tylko żeby kartofel ze swoją komunistyczną bandą utrzymał się u władzy. A do tego potrzebne są góry pieniądza tych, którzy go mają. Przynajmniej na razie.
jurnydziadek
W koncu jakis glos rozsadku! Wystarczy juz tej inflacji i drozyzny.
bamboocza2
Czyli mają nie podnosić minimalnej? To inflacji nie będzie:)
Wzrost wynagrodzeń - inflacja to może powiedzieć w jakimś stopniu czy coś trudniej kupić
forresty
Glapiński 4 lata temu:
Na pytanie dziennikarza czy po przekroczeniu celu inflacyjnego trzeba będzie podnieśc stopy odpowiedział: wtredy to już tak bo to złamanie reguły celu inflacyjnego

PKOBPresearch on twitter w 2017: RPP jest skłonna tolerować przejściowo nawet 4% inflacji

Łon 2018: Trzeba ciąć stopy
Glapiński 4 lata temu:
Na pytanie dziennikarza czy po przekroczeniu celu inflacyjnego trzeba będzie podnieśc stopy odpowiedział: wtredy to już tak bo to złamanie reguły celu inflacyjnego

PKOBPresearch on twitter w 2017: RPP jest skłonna tolerować przejściowo nawet 4% inflacji

Łon 2018: Trzeba ciąć stopy ( w perspektywie rosnącej inflacji)

Glapiński 2018: Stopy bez zmian do końca kadencji

Glapiński 2019 - Inflacja nie przekroczy celu inflacyjnego - stopy bez zmian do końca kadencji, inflacja będzie umiarkowana - perspektywa ciecia stóp

Glapiński 2020- Inflacja nie wykroczy poza cel a nawet jak wykroczy to i tak stóp nie podniosę. Nie bo nie. Bo się matołszowi budżet nie spina.

Czy wy nie widzicie kim jest glapiński? Nie dosć ze kłamca (deklarował podwyzki gdy stopy wyjdą poza cel a nieoficjalnie rozpowiadał ze ich nie podniesie bo kolesie z PKO mieli taki cynk od innych członków RPP) do tego łamie prawo bo mandat RPP do wspierania polityki gosp rządu stoi nizej niż mandat do regulowania procesów inflacyjnych i polityki pienięznej.
Stóp oczywiście nei podniesie choćby tu było 4% do końca roku. przyczyna jest oczywista - przegrzana gospodarka. Skoro nie podnosi się stóp kiedy dynamika PKB przekracza 5% a chce się obniżac gdy spada do 4% to to jest jakiś wariat po prostu. To jest zwykły politruk PIS. Po nim choćby potop
jsunday
To teraz ze zrozumieniem przeczytaj co powiedział Glapiński 8.01.2020 r.
Bo powiedział, że będzie pierwszy jak będzie trzeba je podwyższać.

"Nie jestem jednak żadnym dogmatykiem"

"Jak sytuacja będzie taka, że trzeba będzie podnosić stopy, to będę największym jastrzębiem – dodał.
To teraz ze zrozumieniem przeczytaj co powiedział Glapiński 8.01.2020 r.
Bo powiedział, że będzie pierwszy jak będzie trzeba je podwyższać.

"Nie jestem jednak żadnym dogmatykiem"

"Jak sytuacja będzie taka, że trzeba będzie podnosić stopy, to będę największym jastrzębiem – dodał."

"Nadal przewiduję, że do końca kadencji stopy mogą pozostać bez zmian i chciałbym, żeby tak było. Wszystko na to wskazuje, a ostatni odczyt inflacji nic tu nie zmienia. Nie jestem jednak żadnym dogmatykiem. Jeśli coś strasznego na Bliskim Wschodzie się zdarzy, to wszystko może się dziać. Ekonomiści nie biorą jednak takich rzeczy pod uwagę i nie podlega to naszym kompetencjom. My mamy tak zarządzać stopami procentowymi, żeby stabilizować polskiego złotego – stwierdzi"


https://www.bankier.pl/wiadomosc/Glapinski-Wyzsza-inflacja-jest-przejsciowa-7800512.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki