REKLAMA

Gatnar: Do połowy '22 inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu

2021-09-20 16:18
publikacja
2021-09-20 16:18
Gatnar: Do połowy '22 inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu
Gatnar: Do połowy '22 inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu
/ UE Katowice

Do połowy 2022 r. inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu, a RPP powinna rozpocząć stopniową normalizację polityki pieniężnej od podwyżki stóp procentowych o 15 pb. - powiedział w trakcie panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach członek RPP Eugeniusz Gatnar.

"Mam taką projekcję ekspercką, którą dostaliśmy ostatnio, tam widać, że do połowy przyszłego roku, to są kwartalne wskaźniki, ta inflacja nie wróci do przedziału (odchyleń od celu - PAP) - powiedział Gatnar.

"Proponuję, nie tylko ja (...), żeby rozpocząć delikatny proces normalizacji tej polityki. Mówmy o wzroście stóp proc. o 15 pb., takiej sygnalizacyjnej. (...) Opowiadam się za tym, by rozpocząć delikatną, stopniową normalizację polityki pieniężnej. (...) Czynniki popytowe nie wygasną. Nie wygaśnie też część czynników podażowych związanych z cenami energii. Z nimi krajowa polityka nic nie zrobi, ale RPP powinna zgodnie ze swoim mandatem pokazać, że walczy z inflacją, że ją dostrzega" - dodał.

Odnosząc się do 5,5-proc. odczytu inflacji za sierpień Gatnar wskazał, że za 2,5 pkt. proc. odpowiedzialne są czynniki podażowe, a za 3 pkt. proc. czynniki popytowe.

Ekonomista wyraził obawę o możliwość odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych i powstanie spirali cenowo-płacowej w polskiej gospodarce.

"Skoro rząd prowadzi tak luźną politykę fiskalną, to opierając się na makroekonomicznej zasadzie policy mix bank centralny powinien zaostrzyć politykę pieniężną" - dodał.

Członkowie RPP E. Gatnar, Ł. Hardt i K. Zubelewicz popierali w ostatnich miesiącach wnioski o podwyżkę stóp proc. NBP o 15 pb.

Zdaniem Gatnara na rynku mieszkaniowym powstają nierównowagi.

"Jeżeli stopy procentowe wzrosną, mogą powstać duże problemy z obsługą kredytów (hipotecznych - PAP)" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Europejski Kongres Gospodarczy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki