REKLAMA

Galopująca inflacja ma też dobre strony – spada liczba osób marnujących żywność

2022-08-14 08:00
publikacja
2022-08-14 08:00
Galopująca inflacja ma też dobre strony – spada liczba osób marnujących żywność
Galopująca inflacja ma też dobre strony – spada liczba osób marnujących żywność
fot. Andrey Popov / / Shutterstock

Spada liczba osób marnujących żywność: z 38 proc. w 2021 r. do 26 proc. w 2022 r. Produktów spożywczych w ogóle nie marnuje 65 proc. badanych w porównaniu do 52 proc. rok wcześniej - poinformował w środę BIG InfoMonitor. Jako przyczynę zmiany wskazywane są rosnące ceny.

Według BIG InfoMonitor "galopująca inflacja ma też dobre strony. Jedną z nich jest większy szacunek Polaków do żywności".

Z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że "już 60 proc. z nas kupuje (żywność) w sposób przemyślany. Spadł również odsetek osób, które – wraz ze zmarnowanym jedzeniem – tracą pieniądze".

"Do racjonalnego podejścia do zapasów zmusza nas sytuacja finansowa" - ocenili autorzy opracowania.

Według danych BIG InfoMonitor jedna trzecia Polaków nadal traci pieniądze z powodu marnotrawienia żywności, jednak z roku na rok są to coraz mniejsze kwoty. Zlecone w lipcu br. przez BIG InfoMonitor badanie, pokazało, że kwota ponoszonych w ten sposób strat wynosi teraz średnio 37 zł na miesiąc.

Wskazano, że "marnotrawienie jedzenia o wartości mniejszej niż 100 zł miesięcznie zadeklarowało 26 proc. respondentów." "W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło znacznie więcej pytanych, bo aż 38 proc. Podobnie jest w przypadku osób twierdzących, że w ogóle nie marnują produktów spożywczych. W 2021 można było spotkać się z tym w nieco ponad połowie (52 proc.) polskich domów, natomiast teraz jest tak już w 65 proc. przypadków. To doskonale obrazuje, jak bardzo pogorszyła się sytuacja finansowa w polskich gospodarstwach domowych" – powiedział cytowany w opracowaniu prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Z danych zgromadzonych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że "najczęściej marnujemy, bo zapominamy". Ponad połowa respondentów wskazała, że produkty "chowają się" w lodówce i w efekcie ulegają zepsuciu. Kolejną istotną przyczyną wyrzucania jedzenia jest przygotowywanie zbyt dużych porcji (28 proc.) oraz robienie zbyt dużych zakupów (23 proc.). 13 proc. pytanych zadeklarowało, że głównym powodem marnotrawstwa w ich domach jest robienie zakupów bez listy - wymieniono w raporcie.

BIG InfoMonitor zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie i jej konsekwencje znacząco wpłynęły na światową gospodarkę, która jeszcze nie poradziła sobie ze skutkami pandemii. Wysoka inflacja i niestabilna sytuacja na rynkach finansowych już dały się we znaki również polskim gospodarstwom domowym, w których podstawowe zakupy spożywcze stały się wyzwaniem. Przerwane łańcuchy dostaw i ceny paliwa spowodowały nagły wzrost cen produktów żywnościowych - stwierdzono.

W raporcie podkreślono, że drożeje niemal wszystko. W konsekwencji Polacy są zmuszeni do zmiany nawyków i zaciśnięcia pasa.

"Osoby, które określają siebie jako zamożne i mogące pozwolić sobie na wszystkie wydatki, w mniejszym stopniu odczuwają drożyznę i częściej wyrzucają żywność. Inaczej jest w domach, gdzie pieniędzy brakuje nawet na podstawowe potrzeby. 90 proc. respondentów znajdujących się w takiej sytuacji w lipcu br. zadeklarowało, że w ogóle nie marnuje produktów spożywczych. To samo dotyczy seniorów, bo w grupie wiekowej 65+ takiej odpowiedzi udzieliło ponad 80 proc. osób. Co więcej 70 proc. zapytanych emerytów robi zakupy spożywcze wyłącznie w sposób przemyślany" - wynika z badania.

Według BIG InfoMonitor niewyrzucanie jedzenia nabrało w ostatnich latach nowego znaczenia, a Polacy nie kierują się już wyłącznie pobudkami proekologicznymi.

"Niemal 60 proc. pytanych oszczędza pieniądze, robiąc zakupy spożywcze w sposób przemyślany, bo w dobie kryzysu racjonalne gospodarowanie zasobami stało się ratunkiem dla domowego budżetu. Tym bardziej, że prawie 2,7 mln osób ma dodatkowo niespłacone rachunki i raty kredytów widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK" - podkreślili eksperci.

Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 15-18 lipca 2022 metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród pełnoletnich Polaków na próbie 1069 osób.

BIG InfoMonitor to działające od 2004 roku Biuro Informacji Gospodarczej gromadzące i udostępniające informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku.

autorka: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
andrettoni
Za rok będzie jeszcze "lepiej", bo zakłady chemiczne wstrzymują produkcje nawozów z powodu oszczędzania gazu. Po prostu "super".
prawda_
Jest tez inna dobra zmiana - ludzie zaczna oszczadzac energie. Tylko czekac az nadejdzie problem z woda, zaczna i ja oszczedzac.
endes
Co za głupkowata teza!… na tej samej zasadzie można powiedzieć ze wojna tez swoje dobre strony bo niszczy wiele zbędnych rupieci!… żenada!
santoriusz
idąc tym tokiem rozumowania to inflacja powinna popier.....ać jak wściekła to za niedługo nic się nie będzie marnowało, bo żywność będzie oglądana jedynie w reklamach.
adam.1983
A co jest złego w tym że ludzie zaczęli lepiej gospodarować żywnością ? badanie nie mówi o tym że ludzie przestali jeść głodują tylko że zamiast kupować żarcia po korek a potem połowę wywalać zaczęli bardziej na to zwracać uwagę, według mnie to dobre bo od dawna mówi się o nie marnowaniu żywności.
zoomek
A w obozach to nic się nie marnowało. Myślę że idziemy w tym kierunku.

Powiązane: Marnowanie żywności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki