REKLAMA

Inflacja, która zjada rosnące pensje [Wykresy tygodnia]

2021-09-18 06:00
publikacja
2021-09-18 06:00
Inflacja, która zjada rosnące pensje [Wykresy tygodnia]
Inflacja, która zjada rosnące pensje [Wykresy tygodnia]
fot. Autor: Rybnikova Olga / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni. 

1. Sierpniowa inflacja w Polsce największa od 20 lat

Ogłoszony w środę ostateczny poziom sierpniowej inflacji rocznej (5,5 proc.) jest wyraźnie wyższy niż w lipcu (5 proc.), czerwcu (4,4 proc.) i maju (4,7 proc). Po raz ostatni roczna inflacja wyniosła w Polsce ponad 5 proc. w sierpniu 2001 r. (5,1 proc.), a więc dokładnie 20 lat temu.

W sierpniu też wszystkie miary inflacji bazowej w Polsce utrzymały się wysokich poziomach, wyraźnie przekraczając cel banku centralnego. To potwierdzenie tezy, że inflacja cenowa w polskiej gospodarce ma charakter trwały i powszechny - pisze Krzysztof Kolany.

Polska, Litwa i Estonia w sierpniu dzierżyły palmę pierwszeństwa w rankingu krajów o najwyższej inflacji HICP w Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. 

2. Polski rynek pracy znów rozczarował. Zatrudnienie spadło, ale pensje wzrosły

Sierpniowy raport z polskiego rynku pracy pokazał nieoczekiwany spadek zatrudnienia w połączeniu z bardzo wysokim nominalnym wzrostem płac. Niestety, wyższe wynagrodzenia w przeważającej mierze są konsumowane przez bardzo wysoką inflację.

Bankier.pl na podstawie GUS

3. Metale szlachetne (jeszcze?) nie wróciły z wakacji

W sektorze metali szlachetnych wakacyjna flauta trwa w najlepsze. Złoto i srebro nie reagują na wysoką inflację i głęboko ujemne realne stopy procentowe. Zamiast oczekiwanych zysków srebro, pallad i platyna tylko pogłębiają straty.

4. Inflacja w USA nie spuszcza z tonu, ale już nie rośnie

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych utrzymała się powyżej 5% rocznie – wynika z najnowszych danych Biura Statystyki Pracy. Niemniej jednak statystyki za sierpień okazały się nieznacznie niższe od oczekiwań większości ekonomistów. Nieoczekiwanie spadła za to tzw. inflacja bazowa.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

5. Kolejny kraj naszego regionu raportuje wzrost inflacji

Po Polsce, Węgrzech i Czechach przyszedł czas na Słowację. Statystycy u naszych południowych sąsiadów w sierpniu przyspieszyła mocniej od oczekiwań i znalazła się na najwyższym poziomie od 10 lat.

6. Sprzedaż obligacji detalicznych znów w górę

Sprzedaż obligacji detalicznych w sierpniu wyniosła 3,731 mld zł wobec 3,642 mld zł w lipcu - podał resort finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów

7. Rekordy wyłudzeń ubezpieczeniowych. 6 wykresów, które warto zobaczyć

Polacy wyłudzają coraz więcej pieniędzy od ubezpieczycieli. Rośnie skala przestępstw zarówno w ubezpieczeniach "na życie", jak i majątkowych. W 2020 r. padły kolejne niechlubne "rekordy".

Bankier.pl

KWS

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (83)

dodaj komentarz
sel
Podwyżki to były tylko dla kacyków z PiSu nawet więcej jak 60 % reszta czeka 7 lat..
demeryt_69
Frustratów zawsze i wszędzie jest najwięcej :)

mknowak
Przestańcie kłamać inflacja 5% a podwyżki 50-60% więc ta inflacja nie ma znaczenia bo naród i tak jest bogatszy. Jeśli ktoś nie wierzy polecam sprawdzić sondaże poparcie partii rządzącej na poziomie 40% i tendencja rosnąca to jasno pokazuje, że słuszną linię mają nasi rządzący.
demeryt_69
Poczytaj coś na temat wskaźnika CPI, nieboraku.

mknowak odpowiada demeryt_69
No i co inflacja CPI w okolicach 5% więc gdzie napisałem nieprawdę ? Zresztą czy 40% narodu może się mylić.
langdon25 odpowiada mknowak
Tak, 40% narodu się myli - to ludzie z podstawowym wykształceniem , nieroby, obiboki , plaskoziemcy , moherowcy, terytorialsi, sasinowcy, omajtkowscy, byli członkowie PZPR , kler, stadionowi huligani, hajlujący „patrioci”.

60% narodu się nie myli.
mknowak odpowiada langdon25
Nie masz racji gdyby te 60% się nie myliło to by poszło solidarnie na wybory i wybrało inaczej ale nie poszli więc znacząca część z tych 60% się MYLI albo uznaje i akceptuje wybór tych 40% bo się z nim zgadza a są zbyt leniwi żeby iść na wybory.
mknowak odpowiada langdon25
P.S. Chcesz czy nie chcesz jest demokracja i większość zadecydowała.... lub mniejszość jeśli większość jest zbyt leniwa żeby się ruszyć z domu a może ta większość ma w poważaniu losy tego kraju i nawet pół godziny nie chce poświęcić żeby wziąć udział w wyborach co jakby świadczy tylko o nich samych.
the_mind_renewed
Gdybyś zarabiał i odkładał 500 tyś złotych dziennie od powstania Gniezna, to Jeff Bezos nadal byłby bogatszy od ciebie

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki