REKLAMA

Galerie handlowe zostaną otwarte. Biznes się cieszy

2020-11-21 14:23
publikacja
2020-11-21 14:23
Galerie handlowe zostaną otwarte. Biznes się cieszy
Galerie handlowe zostaną otwarte. Biznes się cieszy
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Od 28 listopada zostaną otwarte galerie handlowe, będą one działały w ścisłym reżimie sanitarnym - podano w sobotę na stronie gov.pl. Dodano, że w sklepach w galeriach ma obowiązywać limit: maksymalnie 1 osoba na 15 m kw.

"Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym" - czytamy na stronie gov.pl.

Poinformowano, że w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. oraz wymóg noszenia maseczek ochronnych. Sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 7 do 29 listopada, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jest zamknięta. Otwarte są m.in. niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów.

W galeriach działają też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos. Ponadto w galeriach handlowych wprowadzono czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

W handlu obowiązują obostrzenia sanitarne. Chodzi m.in. o limity osób w placówkach handlowych w zależności od ich wielkości. Dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. przewidziano 1 osobę na 10 m kw., dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

We wszystkich placówkach handlowych jest też wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W sklepach, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Biznes zadowolony

Decyzja rządu o otwarciu sklepów i galerii handlowych jest racjonalna - oceniła Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Prezes POHiD Renata Juszkiewicz zapewniła, że placówki handlowe będą przestrzegać wymaganego przez rząd reżimu sanitarnego.

Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o przywróceniu funkcjonowania sklepów przyjmujemy z radością - powiedziała PAP Juszkiewicz. "Będziemy w odpowiedzialny sposób przestrzegać reżimów sanitarnych, bo mamy świadomość, że to kwestia bezpieczeństwa pracowników, klientów i stałego funkcjonowania handlu" - dodała.

"Jest to racjonalna decyzja, dzięki której w okresie przedświątecznym polskie rodziny nie zostaną pozbawione możliwości dokonywania tradycyjnych zakupów i robienia prezentów. Branża handlowa, jak pokazują dane, nie jest źródłem zakażeń, dlatego też Polacy mogą się czuć w sklepach całkowicie bezpiecznie" - oceniła szefowa POHiD.

Jak zaznaczyła też Renata Juszkiewicz, organizacja chciałaby, aby rząd uwzględnił postulat branży dotyczący przywrócenia handlowych niedziel w grudniu. Dodała, że to pomogłyby w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni, z korzyścią dla konsumentów w tym szczególnym okresie przedświątecznym.

Branża centrów handlowych z dużą ulgą przyjęła decyzję rządu o otwarciu galerii handlowych od soboty, 28 listopada w zaostrzonym rygorze sanitarnym - poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych. Dodała, że dzięki temu wiele firm nie zbankrutuje i uratowanych zostanie tysiące miejsc pracy.

"Cieszymy się, że rząd uwzględnił przedstawiane przez najemców oraz wynajmujących dane i informacje nt. zastosowanych środków bezpieczeństwa w obiektach handlowych oraz argumenty ekonomiczne" - przekazała PAP Rada. Jak podkreśliła, galerie handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej.

"Przestrzegaliśmy i będziemy nadal rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących w centrach handlowych – regularnej dezynfekcji miejsc dotykanych przez klientów, monitorowania liczby osób w obiektach, dostępności środków dezynfekujących i noszenia maseczek. Nasi pracownicy będą pilnować zasad przestrzegania dystansu fizycznego oraz dezynfekcji rąk przez klientów" - zapewniła jednocześnie PRCH.

Rada oceniła, że możliwość prowadzenia działalności handlowej w grudniu uchroni wiele podmiotów przed bankructwem i pozwoli zachować tysiące miejsc pracy.

"IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy – stanowi ponad 30 proc. całorocznych obrotów. Najwyższe obroty corocznie sektor notuje w grudniu – obroty w tym miesiącu wobec średniej miesięcznej od stycznia do listopada są o ponad 50 proc. wyższe" - wskazała PRCH.

Rada zaznaczyła jednocześnie, że w ostatnim kwartale roku wiele kategorii handlowych wypracowuje zyski, które pozwalają im funkcjonować i inwestować zarobione środki w pozostałych okresach roku i przetrwać trudny dla handlu I kwartał.

"Jesteśmy przekonani, że otwarcie miejsc handlu w wysokim reżimie sanitarnym i ścisła współpraca rządu, ekspertów oraz przedstawicieli branży centrów handlowych da szansę wielu podmiotom, w tym także ponad stu polskim przedsiębiorcom, ochronić ich biznes oraz zapewnić spokojne święta tysiącom pracowników" - napisała Rada.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjął sobotnią decyzję rządu o otwarciu od przyszłej soboty, 28 listopada sklepów i galerii handlowych. Związek zaapelował jednocześnie o rozpoczęcie już teraz prac nad odmrażaniem kolejnych branż.

Według Związku na razie co prawda nie wiadomo, jaki charakter ma mieć "najwyższy reżim sanitarny" i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów, niemniej jednak sam fakt dopuszczenia placówek handlowych do funkcjonowania "zasługuje na gorącą aprobatę".

Jak zaznaczono, ZPP ma nadzieję, że jak najszybciej zostaną opublikowane oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń.

Związek liczy, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. "Całkowicie wspierając decyzję o ponownym otwarciu handlu, apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki" - napisał w sobotnim komunikacie ZPP.

Zdaniem ZPP branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnienia - podkreślono.

autor: Magdalena Jarco

maja/ wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ruhe
Mam pytanie czy już można sobie wsadzić te maseczki co to miały działać a są tylko symbolem jak opaska na ramieniu w getto.
wtomek
"Biznes się cieszy"-chyba najwięcej pogrzebowy. Potrafimy tylko hodować pandemię. Każdą szansę powstrzymania transmisji zarażeń grzebiemy w zarodku, by biznes się cieszył. W długim okresie biznes piłuje gałąź na, której siedzi.
chlopek_roztropek
Galeria handlowa, wielka mi rzecz pierwszej potrzeby. Niech sobie zostaną zamknięte, kościoły muszą być otwarte bo działają ku pokrzepieniu serc.
blind-oln
10 tysięcy zachorowań? ZAMYKAMY GALERIE!!
25 tysięcy zachorowań? OTWIERAMY GALERIE!!!1one

Nie chce oceniać, czy galerie powinny być zamknięte czy otwarte. Epidemiolodzy powinni o tym decydować. Zachowanie naszego rządu jest jednak niedorzeczne. Miotają, zamykają, by tydzień później otwierać. Nie ma absolutnie
10 tysięcy zachorowań? ZAMYKAMY GALERIE!!
25 tysięcy zachorowań? OTWIERAMY GALERIE!!!1one

Nie chce oceniać, czy galerie powinny być zamknięte czy otwarte. Epidemiolodzy powinni o tym decydować. Zachowanie naszego rządu jest jednak niedorzeczne. Miotają, zamykają, by tydzień później otwierać. Nie ma absolutnie żadnej strategii.
meryt
blind-oln "10 tysięcy zachorowań? ZAMYKAMY GALERIE!!"

7 XI podano 27875 przypadków zakażeń :)

"o nowych obostrzeniach jednym z nich jest zamknięcie sklepów w galeriach handlowych od soboty 7 listopada"
killgore odpowiada meryt
„ 7 XI podano 27875 przypadków zakażeń :)”

Naprawdę tak się cieszysz z tego, że 27875 osób jest zakażonych?? Co za dno....

harrytracz
Otwieranie galerii to nie żaden sukces, trzeba było nie zamykać.
onkolog_leczacy_maklera73
Rząd pewnie wyliczył, że taniej jest leczyć tych co się zarażą w tych galeriach, niż dopłacać do zamkniętych galerii.
stachsgh
Witam !!
Wszyscy się cieszą, bo wreszcie będzie się działo tak jak tu https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki