GUS: zatrudnienie rekordowe, ale płace rozczarowały

Kwiecień przyniósł utrzymanie pozytywnych dla pracowników tendencji w sektorze dużych przedsiębiorstw. Przeciętne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 4,1%, a zatrudnienie było o 4,6% wyższe niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w kwietniu 4489,07 zł i było o 175,50 zł wyższe niż rok wcześniej. Liczba zatrudnionych sięgnęła rekordowych 5.991,1 tys., co oznacza wzrost o 4,6% względem kwietnia 2016 roku.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Dane dotyczące zatrudnienia były nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 4,5% rdr. Natomiast wzrost przeciętnego wynagrodzenia okazał się słabszy od oczekiwanych 4,35%.

W ujęciu bezwzględnym kwiecień przyniósł wzrost zatrudnienia o 9,4 tys. etatów po wzroście o 5,5 tys. odnotowanym w marcu. Przez ostatnie 12 miesięcy duże firmy wydłużyły listy płac o 261,4 tys. pozycji.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Nieco rozczarowująca była za to dynamika wynagrodzeń, które po uwzględnieniu 2-procentowej inflacji CPI realnie zwiększyły się tylko o 2,03%. To trzeci najsłabszy wynik od 2013 roku sygnalizujący zaskakująco słabą presję płacową w polskiej gospodarce.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Misio

A ja mam 25 lat pracuje w korpo i zarabiam 3,100 netto . Zaraz po studiach to nie tak źle jestem zadowolony

! Odpowiedz
0 5 ~Karol

zauwazylem, teraz zrobila sie tendencja, ze albo sa skrajnie biedne osoby, albo skrajnie bogate wiec bardzo duza niesprawiedliwosc na tym swiecie zdecydowanie.. na przyklad wezmy obowiazkowe OC ? JAK MAM JE placic ?? skoro zarabiam minimalna krajowa , a moje OC wynosi tyle samo ;c xD porombany kraj, mierzmy sily na zamiary

! Odpowiedz
1 0 ~Skajłoker

a ile ziomus placisz za OC i jakie amsz auto ?

! Odpowiedz
1 2 ~Karol odpowiada ~Skajłoker

za OC 2700 a jezdze Skodią Fabią , mzoe nie najnowsze auto - ale z pewnoscia w tamtym roku ,mialem OC tansze conajmniej o 300 zl ,nie pamietam dokladnie ile wynosila rata bo wrzucilem sobie w rate leasingowa, ale bez pzresady,

! Odpowiedz
1 1 ~Skajłoker odpowiada ~Karol

no to masakra jakas ,probowales moze zainstalowac sobie apke Yanosika , podobno dziala, ale trzeba troche pojezdzic jak wlasna babcia xD

! Odpowiedz
1 0 ~Justin odpowiada ~Skajłoker

ja cośą czytałem o ubezpieczniu od yanosika ale bardziej pod tym kątem że można je sobie rozłożyć na raty i wtedy wychodzi ci jakas śmieszna suma jak 70 zł miesiećznie. to prawda???

! Odpowiedz
1 0 ~lubię_szpinak odpowiada ~Skajłoker

ja mam zainstalowanego yanosika żeby mnie ostrzegał przed policją a o co chodzi z tym ejżdżeniem jak babcia?

! Odpowiedz
0 0 ~Skajłoker odpowiada ~Justin

nic o tym mi niewiadomo - gdzie czytales ? calkiem spoko opcja, wiadomo ze latwiej jest rozloczyc na raty niz placic 1500 zl jednorazowo, czy te raty sa oprocentowane ? wiesz cos o tym?

! Odpowiedz
0 0 ~Skajłoker odpowiada ~lubię_szpinak

nie slyszales o OC od Yanosika?

! Odpowiedz
0 0 ~lubię_szpinak odpowiada ~Skajłoker

od yanosika to kojarzę tylko apke antyrardową

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil