GUS: z gospodarką było lepiej, niż sądziliśmy

Główny Urząd Statystyczny postanowił zrewidować dane dotyczące produktu krajowego brutto za rok 2017 i 2016. Według skorygowanych szacunków zeszłoroczna dynamika PKB wyniosła 4,8%, a nie 4,6%, jak podawano pierwotnie.

„Według skorygowanego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2017 r. wzrósł realnie o 4,8% w porównaniu z 2016 r., wobec wcześniej opublikowanego wzrostu o 4,6%” – poinformował w środę GUS. Nie zmienia to faktu, że zeszłoroczny wzrost PKB był najwyższy od 2011 roku, gdy polska gospodarka urosła o 5%.

Ponadto, nieznacznie w górę zrewidowano także rezultat za rok 2016. Po rewizji realna dynamika PKB w 2016 roku ukształtowała się na poziomie 3,1% wobec wcześniej raportowanych 3,0% rdr. Obliczony dziś PKB jest podstawą do szacunków dochodu narodowego brutto oraz notyfikacji  deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. październikowa  notyfikacja EDP 2018 r.).

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Jak wyjaśnia GUS, dane za 2017 rok „zostały zrewidowane w stosunku do opublikowanych w dniu 23.04.2018 r. z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2017 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług, rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora”.

Zmianie uległy także prezentowane wcześniej dane za lata 2014-16. Spółki transportu publicznego przeklasyfikowano z sektora przedsiębiorstw niefinansowych do sektora instytucji rządowych i samorządowych. Skorygowano także dane memoriałowe dotyczące VAT-u z tytułu zmiany rejestracji rozliczeń związanych ze zwrotami podatków dla lat 2016 i 2017.

Rewizje wskaźników statystycznych, w tym zwłaszcza produktu krajowego brutto, nie są niczym nadzwyczajnym ani w Polsce, ani na świecie. Z reguły nie mają one istotnego znaczenia i nie różnią się zbyt wiele od prezentowanych pierwotnie wartości. Dzisiejsza rewizja należy właśnie do tej kategorii.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy takie rewizje mogą mieć istotne znaczenie. Tak było dwa lata temu, gdy GUS dość mocno „namieszał” w historycznych statystykach PKB. W marcu 2016 roku GUS zmienił odczyty PKB dla lat 2012-13, w wyniku czego wyszło, że Polska jednak znalazła się wtedy w tzw. technicznej recesji. To burzyło mit „zielonej wyspy” – jedynego kraju w Europie, który nie wpadł w recesję po kryzysie finansowym. Ale już kilka tygodni później GUS zmienił zdanie i po kolejnej rewizji danych o PKB okazało się, że recesji w Polsce jednak nie było. Dodajmy, że wszystkie te zmiany były raczej kosmetyczne i nie przekraczały 0,2-0,4 pkt. procentowego.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil