GUS: stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,7%

analityk Bankier.pl

Stopa bezrobocia pod koniec września wyniosła 9,7% - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tym samym znacząco zmieniony został odczyt podany wcześniej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia pod koniec września wyniosła 9,7% wobec 9,9% w sierpniu – podał dziś GUS. Warto dodać, że dane za sierpień zostały zrewidowane z 10% do 9,9%. 

Dzisiejsze dane GUS nie okazały się zbieżne z wcześniejszymi doniesieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Opierając się na tamtych informacjach, rynkowi analitycy szacowali wrześniową stopę bezrobocia na 9,9%.

Stopa bezrobocia
Stopa bezrobocia (GUS)

Stopa bezrobocia spadła siódmy miesiąc z rzędu. Obecny rok zaczynaliśmy od poziomu 12%, zaś we wrześniu roku ubiegłego stopa bezrobocia wynosiła 11,5%. Po raz ostatni stopa bezrobocia GUS była jednocyfrowa w grudniu 2008 r. (9,5%).

W najnowszej historii jednocyfrową stopę bezrobocia notowano w Polsce od maja do grudnia 2008 r., a minimum (8,8%) wyznaczono w październiku 2008 r.

Komentarz eksperta

główny analityk Bankier.pl
Skąd się wzięła niższa stopa bezrobocia?

Na pierwszy rzut oka dane GUS wydają się podejrzane. Rządowa instytucja na dwa dni przed wyborami raportuje „cudowny” spadek bezrobocia po 8 latach władzy jednej partii.  Trudno nie doszukiwać się drugiego dna. Zwłaszcza że nie przypominam sobie, aby w ostatnich latach GUS  rewidował w dół statystyki bezrobocia raportowane wcześniej przez MPiPS.

Ale tym razem zwolennicy „teorii spiskowych” najprawdopodobniej wpadli na zły trop. Różnica we wrześniowej liczbie bezrobotnych raportowanych przez GUS i ministerstwo wyniosła 1,5 tys., co przy przeszło 1,5 mln osób zarejestrowanych jako bezrobotne stanowi mniej niż 0,1 pkt. proc., podczas gdy rewizja wyniosła 0,2 pkt. proc.

W dół zrewidowano także stopę bezrobocia za sierpień (z 10,0% do 9,9%), choć raportowana liczba bezrobotnych pozostała bez zmian. Może to oznaczać tylko jedno: obniżona została liczba osób aktywnych zawodowo, na którą składają się osoby poszukujące pracy (bezrobotni) oraz pracujący.

Czytaj więcej...

Warto zauważyć, że wrzesień to mieszany okres na polskim rynku pracy. W ostatnich 15 latach w tym miesiącu stopa bezrobocia rosła pięciokrotnie, spadała siedmiokrotnie i pozostawała bez zmian trzykrotnie.

W końcu września 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1539,4 tys. osób (w tym 817,1 tys. kobiet) i była niższa zarówno w porównaniu z ub. miesiącem, jak i analogicznym okresem ub. roku.

Oczywiście stopa bezrobocia nie jest jednolita dla całego kraju. Najlepsza sytuacja na rynku pracy panuje w województwie wielkopolskim, najgorsza w warmińsko-mazurskim.

Województwo Stopa bezrobocia
 warmińsko-mazurskie 16
 kujawsko-pomorskie 13
 zachodniopomorskie 12,9
 podkarpackie 12,8
 świętokrzyskie 12,1
 podlaskie 11,6
 lubelskie 11,1
 lubuskie 10,4
 łódzkie 10,3
 opolskie 9,7
 pomorskie 9
 dolnośląskie 8,6
 mazowieckie 8,6
 małopolskie 8,3
 śląskie 8,2
 wielkopolskie 6,2
Źródło: GUS

Stopę bezrobocia GUS definiuje jako "procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie cywilnej ludności aktywnej zawodowo, bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego."

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 17 ~Thanks

"Zielona wyspa" dzisiaj, dzięki "imponującemu" wzrostowi "dokładnie policzonego" PKB
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Blisko-8-biedakow-w-UE-stanowia-Polacy-7282578.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-na-emigracji-szansa-czy-zagrozenie-dla-kraju-7282789.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emigracja- Polakow-zbliza-sie-do-rekordu-3205470.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zapowiada-sie-emigracyjny-rekord-3330233.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawie-polowa-mlodych-chce-emigrowac-3379539.html
https://www.bankier.pl/forum/temat_polacymasowouciekaja-na-zachodeuropyzblizamy-sie-do-rekordowej-emigracji,15579937.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polak-ma-mniej-aktywow-niz-Bulgar-3418873.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~Samaprawda

No tak przed wyborami wszystko idzie na lepsze, a tak na serio pewnie coraz więcej ludzi wyjeżdża albo olewa rejestrację i idzie w szarą strefę.

! Odpowiedz
10 2 ~takitam

Miejsc pracy ciągle przybywa. Ale i tak się znajdzie jakiś nierób co nic nie umie i będzie twierdził że to wszystko spisek i zakłamanie.

! Odpowiedz
0 6 ~Samaprawda odpowiada ~takitam

Na pewno nierób ten kto nie chce za 300 Euro na rękę miesięcznie pracować, a może jednak bardziej racjonalny człowiek w rozwiniętym kraju w 21 wieku? Ciekawe za ile ty kolego pracujesz

! Odpowiedz
1 3 ~Lq odpowiada ~takitam

taa kłamliwy propagandysto, na jedno miejsce pracy przypada co najmniej kilkadziesiąt o ile nie kilkaset chętnych, na jedno miejsce stażowe za 700 zł Urząd Pracy kieruje kilkadziesiąt bezrobotnych desperacko walczących o to miejsce, są osoby, które wysłały kilkaset aplikacji i nie otrzymały żadnej odpowiedzi nawet w stylu "pocałuj nas w d..."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~takitam odpowiada ~Lq

To nie jest propaganda. Każdy kto coś umie pracę ma.

! Odpowiedz
0 0 ~Lq odpowiada ~takitam

taaa skąd więc taka gigantyczna skala emigracji, bezrobocia, umów śmieciowych, zbierze się tego z rodzinami ponad połowa narodu, tylko jakoś dziwne te debile co nić tutaj nie umieją według sitwy, stają się na emigracji szanowanymi uczciwymi fachowymi pracownikami i tam nikt ich nie wyzywa, ze nic nie umieją

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada ~Lq

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Leon odpowiada (usunięty)

widać w twojej wypowiedzi olbrzymią pogardę dla zwykłych ludzi wykonujących zwykłe prace, które są społecznie użytecznie, jesteś resortowym sitwiarzem świeżo oderwanym od pługa?

! Odpowiedz
1 9 ~Tomek

No właśnie. Ludzie młodzi, ambitni, wykształceni nie czekają na CUD lecz biorą sprawy w swoje ręce i pracują tam gdzie im się to opłaca. Stąd takie bezrobocie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil