GUS: spada zatrudnienie "na czarno"

Obniża się skala zjawiska pracy w szarej strefie. Jak wynika z badania GUS, w 2014 r. "na czarno" pracowało w Polsce 711 tys. osób. 10 lat wcześniej było to 1,3 mln osób. W 2014 r. zatrudnienie poza formalną gospodarką znalazło 4,5 proc. wszystkich pracujących.

(YAY Foto)
Badania dotyczące zjawiska pracy w szarej strefie GUS prowadzi od 1995 r. Kolejne badania wykonano w latach 1998, 2004, 2009, 2010 i 2014.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, jeszcze w 2004 r. liczba pracujących w "szarej strefie" wynosiła 1,3 mln osób, po czym kolejne badanie w 2009 r. wykazało, że liczba ta obniżyła się o ponad jedną trzecią. Według analityków GUS, prawdopodobnie wiązało się to z wejściem Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen.

W kolejnych badaniach poświęconych pracy nierejestrowanej (2010, 2014), co prawda obserwowano dalsze systematyczne zmniejszanie się skali tego zjawiska, ale tempo tych zmian było już dużo niższe.

W porównaniu z 2010 r. liczba pracujących w szarej strefie obniżyła się o 21 tys. i w 2014 r. wyniosła 711 tys. Udział pracujących nieformalnie w ogólnej liczbie pracujących pozostał w zasadzie na niezmienionym poziomie - 4,5 proc. w 2014 r. wobec 4,6 proc. w 2010 r.

W 2014 r. w porównaniu z 2010 r. nieznacznemu zwiększeniu uległ odsetek pracujących na czarno, dla których ostatnio wykonywana praca nierejestrowana była pracą główną 55,7 proc. (w 2010 r. 54 proc.). Wśród pracujących w "szarej strefie" przeważali mężczyźni, a biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania - mieszkańcy wsi.

Jak wynika z badania, praca na czarno, choć występująca dość powszechnie, ma charakter doraźny, krótkotrwały - ponad 89,5 proc. pracujących w szarej strefie miało zatrudnienie tylko 1 raz w miesiącu. W szarej strefie pracują wszystkie generacje Polaków, od młodzieży po osoby w wieku emerytalnym. Największy odsetek - 27 proc. stanowią osoby w wieku 45-59 lat.

Z badania wynika, że szara strefa oferuje stosunkowo dużą liczbę miejsc pracy dla osób o niskich kwalifikacjach zawodowych (niemal 58 proc. w niej pracujących miało wykształcenie co najwyżej zasadnicze zawodowe) i dla znacznej części stanowi główne źródło utrzymania. W porównaniu do 2010 r. udział pracujących słabiej wykształconych w ogólnej liczbie pracujących na czarno pozostał na zbliżonym poziomie (57,8 proc. w 2014 r. wobec 56,1 proc w 2010 r.).

Zatrudnieni w szarej strefie najczęściej znajdowali zatrudnienie przy pracach ogrodniczo-rolnych, a także usługach budowlanych i instalacyjnych, remontach i naprawach budowlano-instalacyjnych oraz usługach sąsiedzkich. Dla ok. 69 proc. z nich pracodawcami były osoby prywatne, a dla blisko 27 proc. firmy prywatne lub spółdzielnie.

Miesięczne dochody z pracy nierejestrowanej charakteryzowała duża rozpiętość z uwagi na różnorodność wykonywanych prac, jak i zróżnicowanie stawek umownych za konkretne prace. Przeciętny dochód miesięczny z pracy nierejestrowanej wyniósł 842 zł i był zdecydowanie wyższy w przypadku mężczyzn (906 zł) niż kobiet (722 zł). Jeśli rozróżnimy charakter wykonywanej pracy nierejestrowanej, to przeciętne miesięczne dochody z pracy głównej były wyższe niż z pracy dodatkowej (odpowiednio: 1003 zł i 616 zł).

Przeciętny udział dochodów z ostatnio wykonywanej pracy w szarej strefie w ogólnych miesięcznych dochodach netto wyniósł blisko 67 proc., a w przypadku, gdy praca ta miała charakter pracy głównej - prawie 92 proc.

Od stycznia do września 2014 r. z pracy nierejestrowanej skorzystało 380 tys. gospodarstw domowych (w analogicznym okresie 2010 r. 429 tys.). W tym czasie gospodarstwa domowe zatrudniały pracowników na czarno średnio przez 12 dni, a przeciętnie najdłużej trwały prace związane z opieką nad dzieckiem lub starszą osobą 90 dni. Miesięczne wydatki gospodarstw domowych związane z nieformalnym zatrudnieniem wyniosły przeciętnie 534 zł, a średnie dzienne wydatki - 135 zł.(PAP)

drag/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~roobo

Skąd te dane,może po polach i budowach chodzili i liczyli?
Przecież to dużo większa skala,a oni o tym pojęcia nie mają
budowlańcy,monterzy,pomoc w polu
tylko jak zza biurka ich policzyć

! Odpowiedz
1 3 ~Dżordż

Skoro zatrudnienie jest na czarno, to skąd informacje o nim posiada GUS? Widzę tu kompletny brak logiki. Chyba, że GUS na czarno pozyskuje takie informacje.

! Odpowiedz
0 3 ~Media_Niemieckie

Proszę zmienić ten rasistowski tytuł...
;)

! Odpowiedz
0 3 ~zeflik

Buahahaha! Rozumiem, że GUS otrzymuje systematycznie raporty z szarej strefy i na tej podstawie określa jej wielkość! Bankier zaczyna się błaźnić.

! Odpowiedz
0 14 ~kierownikzmiany

Fakt, że w Krakowie nie ma kto pracować. Niemiecka firma, zarobki dość marne, jeszcze do niedawna nie było problemu z ludźmi, teraz ogromna rotacja pracowników. Czekamy z niecierpliwością na uchodźców. Chociaż oni lubią coś zgwałcić, pomiędzy jedną a kolejną przerwą w pracy na modlitwę.

! Odpowiedz
0 6 ~StanRS

Wyznawcy mahometa i murzyni nie będą pracować za 1500 złotych. Oni wolą na socjalach siedzieć. Nasprowadzają "imigrantów" i będą im dawać większy socjal, niż mają biedne polskie rodziny.

! Odpowiedz
1 7 ~Rafal

Jak sama nazwa wskazuje nie mozna oszacowac czegos, co ktos ukrywa.....

! Odpowiedz
7 15 ~miro

oby Polski rząd zają sie w końcu tymi zakłamanymi gus-sowskimi statystykami

! Odpowiedz
1 1 ~p-i-s

twój komentarz to komentarz osoby z duża awersja do wszelkiej nauki wiedzy itp.
Może przeczytasz raz do rokuprzynakmniej jedna ksiażkę a twoje poglądy od razu się zmienia.

! Odpowiedz
0 4 ~spostrzegawczy

A wziął pod uwagę pracę na półczarno ?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% IX 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 473,06 zł IX 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl