GUS potwierdza: wzrost PKB poniżej 5 proc.

Potwierdziły się wcześniejsze szacunki – dynamika produktu krajowego brutto w ostatnim kwartale 2018 roku obniżyła się poniżej 5% - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

 - W IV kwartale 2018 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 4,6% - takie „wstępne” szacunki przedstawił GUS.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Przy czym słowo „wstępne” oznacza, że jest to już drugi odczyt tego wskaźnika. Pierwszy (tzw. szybki) szacunek PKB za IV kwartał został opublikowany dwa tygodnie temu i nie odbiegał od danych opublikowanych 28 lutego.

W Polsce przyzwyczailiśmy się jednak do podawania statystyk PKB niewyrównanych sezonowo. Tak liczony PKB w poprzednim kwartale był o 4,9% wyższy niż rok wcześniej. To nieco mniej niż w kwartałach poprzedzających (5,1% w II i III kw. 2018) oraz najmniej od II kwartału 2017 r.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

W porównaniu z poprzednimi kwartałami wyraźnie zmniejszył się wpływ konsumpcji, która wniosła tylko 2,2 pkt. proc. do rocznej (niewyrównanej sezonowo) dynamiki PKB wobec 2,7 pp. I 2,9 pp. w poprzednich dwóch kwartałach. Inwestycje podobnie jak kwartał wcześniej wniosły 1,7 pp., wydatki publicznie wniosły 0,8 pp., a handel zagraniczny (tzw. eksport netto) 0,2 pp. Wpływ zmiany zapasów był neutralny.

Roczna dynamika konsumpcji nieco przyspieszyła (z 4,6% do 4,9%, dane wyrównane sezonowo), podczas gdy wzrost wydatków publicznych ustabilizował się na poziomie 3,5% rdr. Pewnym rozczarowaniem był rezultat inwestycji, które w IV kwartale zwiększyły się tylko o 6,5% rdr po wzroście o 8,8% kwartał wcześniej. Mimo obserwowanego spowolnienia w strefie euro polski eksport zwiększył się aż o 7,9% rdr (wobec 5,6% kwartał wcześniej), podczas gdy dynamika importu wyhamowała z 7,1% do 6,7% rdr.

W 2018 roku nominalny PKB Polski osiągnął wartość 2 116,4 mld złotych i był o 6,4% wyższy niż rok wcześniej. Realny wzrost (po uwzględnieniu wzrostu cen) sięgnął 5,1% i był najwyższy od 11 lat.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 jes

Stanowisko szefa GUS'u do wzięcia. Od zaraz.

! Odpowiedz
25 31 h-b

I co z tego skoro od lat Polska znajduje się na szarym końcu krajów z najniższym udziałem płac w PKB gospodarki. Polska pod względem udziału płac w PKB wypada bardzo blado. Nasz kraj jest na szarym końcu Unii Europejskiej z wynikiem 48 proc. Gorzej jest tylko na Węgrzech (47,8 proc.), Malcie (47,2 proc.), w Irlandii (35, 3 proc.) i Słowacji (45,7 proc.). Średnia unijna wynosi 55,4 proc.Niestety od lat zamiast systematycznie Rosnąć to od 1995 r. udział płac zmniejszył się o blisko 9 %.Żałosne, żerujące coraz bardziej na maxa na zatrudnionych pseudo rządzicielstwo nic więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 28 trooper

Irlandii nawet nie cytuj, wzrost PKB 25%. PKB dla Irlandii nikt już nie używa, ze względów na gospodarkę opartą na potężnych przepływach kapitałów korporacji amerykańskich.

! Odpowiedz
11 49 grzegorzkubik

ZAROBKI WIELU PREZESÓW PAŃSTWOWYCH SPÓŁEK PLUS ZARZĄDÓW POCHŁANIAJĄ ogromne sumy. Budżetówka kosztuje nas 50 mld zł. Przy czym najniżej uposażeni pracownicy budżetówki zarabiają grosze a wielcy prezesi wiadomo ile. Polska zbyt drogo kosztuje obywateli.

! Odpowiedz
3 46 zzibi2

nie mam nic przeciwko aby szefostwo zarabiało więcej, ale to powinno iść za dobrymi wynikami

! Odpowiedz
29 14 trysil

Gdyby te spółki były prywatne i prezesi zarabiali tyle samo lub więcej - to czy byłby taki szum wokół tego?!

! Odpowiedz
7 43 grzegorzkubik odpowiada trysil

Prywatna spółka to co innego. Skoro je stać na to to droga wolna.

! Odpowiedz
4 33 karroryfer odpowiada zzibi2

Jeśli firma jest natturalnym monopolem ( KGHM , Orlen albo STOEN ) to wyniki są zawsze "dobre" praktycznie niezależnie od zarządu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil