GUS potwierdza: inflacja w marcu przyhamowała

Inflacja cenowa w Polsce w marcu spadła do 1,3 proc. - potwierdził Główny Urząd Statystyczny. To najniższy poziom od końca 2016 r.

W marcu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zmienił się w ujęciu miesięcznym o -0,1 proc., zaś w ujęciu rocznym o 1,3 proc. - poinformował dziś GUS. W lutym i styczniu wskaźniki dynamiki rocznej wyniosły odpowiednio 1,4 proc. i 1,9 proc.

Marcowy wynik na poziomie 1,3 proc. to najniższa dynamika inflacji od grudnia 2016 r., czyli pierwszego miesiąca, kiedy dynamiki CPI wyszła na plus po 28 miesiącach statystycznej deflacji cenowej. Dzisiejsze dane nie były zaskoczeniem, bowiem potwierdzają wstępne szacunki GUS-u opublikowane w ubiegłym tygodniu.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w marcu według GUS-u wzrosły ceny m.in. żywności i napojów bezalkoholowych (3,7 proc.), napojów alkoholowych i tytoniu (0,9 proc.), użytkowania mieszkania (2 proc.), zdrowia (1,4 proc.), edukacji (2,2 proc.), restauracji i hoteli (2,9 proc.), rekreacji i kultury (1 proc.) i łączności (0,6 proc.). Jak wynika z danych GUS-u, spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (-3,7 proc.), transportu (-1,9 proc.) oraz innych towarów i usług (-0,4 proc.).

Od ubiegłego miesiąca prócz szerokich kategorii, GUS w raporcie o inflacji prezentuje także zmianę cen konkretnych grup produktów i usług. Jak wynika z najnowszych danych, w porównaniu do marca 2017 r. najmocniej wzrosły ceny jaj (31,1 proc.), najmocniej potaniał zaś cukier (-30,1 proc.). Dane te korespondują z zestawieniem opublikowanym miesiąc temu.

Dzisiejsze dane potwierdzają wstępne szacunki GUS-u opublikowane w ubiegłym tygodniu. Możemy więc oficjalnie stwierdzić, że inflacja CPI „wypadła” z przedziału dopuszczalnego przez cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego, który definiowany jest jako 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy. Sytuacja ta sprawia, że maleją szansę na podwyżki stóp procentowych nad Wisłą w nieodległej przyszłości.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 spedytor

wszystko tanieje a pieniędzy coraz mniej w portfelu Morawiecki musi mi to wyjasnic bo albo inflacja jest wirtualna albo moje dochody zanizone

! Odpowiedz
1 0 anastassia12

10 Bitcoin-Friendly Countries That Legalized Cryptocurrency-https://cryptocomes.com/10-bitcoin-friendly-countries-that-legalized-cryptocurrency

! Odpowiedz
8 7 silvio_gesell

Jeszcze w tym roku inflacja spadnie poniżej 1%.

! Odpowiedz