GUS: ponad połowa krajowego PKB w 2018 r. powstała w pięciu regionach

W 2018 r. ponad połowa krajowej wartości PKB została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie o wstępnych szacunkach PKB w przekroju regionów.

(fot. Michał Bednarek / Shutterstock)

W 2018 r. we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących wobec 2017 r., przy czym największy w regionie podkarpackim – o 7,8 proc., a najmniejszy w regionie lubelskim – o 3,5 proc., wobec 6,3 proc. dla kraju ogółem - podał GUS w komunikacie.

Z danych GUS wynika, że udziały poszczególnych regionów w PKB w 2018 r. były znacznie zróżnicowane – od 2 proc. w regionie opolskim do 17,4 proc. w warszawskim stołecznym.

Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r. kształtowała się na poziomie od 37,1 tys. zł w regionie lubelskim, co daje 67,4 proc. średniej krajowej, do 121,2 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym, stanowiącym 220,2 proc. średniej krajowej.

"Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 r. w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego" - ocenił urząd. (PAP)

autor: Piotr Gozdowski

pgo/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
65 52 trooper

Połowa pkb z pięciu województw. Wyobraźmy sobie teraz, że podatki z np Wielkopolski zostają reinwestowane w wielkopolsce a nie dystrybuowane po calej Polsce. Byłby dobrobyt i zachód, a tak mamy kasę rozdawana na regiony, którym to sie "należy". A regiony majay głosy i tak przy władzy jest dziś PIS.

! Odpowiedz
9 29 matpoz1

Nigdzie tak nie ma na świecie, wszędzie jest tak że pieniądze są transferowane z regionów biedniejszych do bogatszych.

! Odpowiedz
5 7 marianpazdzioch

Wtedy ludzie mogliby sobie niejako wybierać gdzie chcą żyć, bo miasta konkurowałyby ze sobą o ludzi (podatki). Tymczasem w całym kraju poza warszawską Moskwą jest podobnie słabo, bo towarzysze starym bolszewickim zwyczajem zabierają większość dochodu do wspólnego kotła, z którego mogą łaskawie rozdzielać, biorąc przy okazji za tę czynność solidną "prowizję". A że ogólnie przez to kraj rozwija się w ślimaczym tempie, wręcz cofa, bo przecież świat w miejscu nie stoi, to akurat jest na dalekim planie. Liczy się tyko to kogo politycy do jakiej spółki mogą wsadzić i jakie lody tam kręcić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 13 grzegorzkubik

Małopolska to gospodarny region. Widzę jak tam ludzie pracują o dorabiają się. Nie chcą zatem by ktoś zaprzepaścił ich dokonania i umiejętnie głosują w wyborach. Ostatnio nawet Kraków za bardzo nie odbiega od pozostałej części regionu.

! Odpowiedz
3 20 fred_

Pomorskie cieniutko. To obrazuje jaki jest rozstrzal w porownaniu do cen nieruchomosci w trojmiescie.

! Odpowiedz
8 19 sloneczkodzg

A gdzie POmorskie ?

! Odpowiedz
23 16 pomorzaninm

ciutke malo mamy ludnosci woj.pomorskie 2,3 mln a taka wielkopolska 3,4 mln malopolskie 3,5 mln mazowieckie 5,3mln

! Odpowiedz
80 26 and-owc

Bagatsze regiony to "pasożyty" zyjace na garnuszku biedniejszych. W biednych regionach ludzie sie lepiej odzywiają i w dupie wszystkich mają "A chachary zyją..itd" -piosenka. "Wiadomo rzecz stolica.itd..." - piosenka. Jak długo można ją odbudowywać i karmić.

! Odpowiedz
59 13 silvio_gesell

Większość PKB jest robiona w ramach gospodarstw domowych. Sprzątanie, gotowanie, pranie, opieka nad dziećmi, robienie zakupów, naprawy, pielęgnacja przydomowego ogródka itd. To wszystką są usługi mające swoją cenę rynkową, a nie są ujęte w statystyce PKB, bo są robione na zasadzie barteru.

! Odpowiedz
22 6 silvio_gesell

Realna gospodarka już nikogo nie interesuje? :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil