REKLAMA

GUS: ponad połowa krajowego PKB w 2018 r. powstała w pięciu regionach

2019-12-31 14:35
publikacja
2019-12-31 14:35

W 2018 r. ponad połowa krajowej wartości PKB została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie o wstępnych szacunkach PKB w przekroju regionów.

fot. Michał Bednarek / / Shutterstock

W 2018 r. we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących wobec 2017 r., przy czym największy w regionie podkarpackim – o 7,8 proc., a najmniejszy w regionie lubelskim – o 3,5 proc., wobec 6,3 proc. dla kraju ogółem - podał GUS w komunikacie.

Z danych GUS wynika, że udziały poszczególnych regionów w PKB w 2018 r. były znacznie zróżnicowane – od 2 proc. w regionie opolskim do 17,4 proc. w warszawskim stołecznym.

Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r. kształtowała się na poziomie od 37,1 tys. zł w regionie lubelskim, co daje 67,4 proc. średniej krajowej, do 121,2 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym, stanowiącym 220,2 proc. średniej krajowej.

"Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 r. w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego" - ocenił urząd. (PAP)

autor: Piotr Gozdowski

pgo/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
trooper
Połowa pkb z pięciu województw. Wyobraźmy sobie teraz, że podatki z np Wielkopolski zostają reinwestowane w wielkopolsce a nie dystrybuowane po calej Polsce. Byłby dobrobyt i zachód, a tak mamy kasę rozdawana na regiony, którym to sie "należy". A regiony majay głosy i tak przy władzy jest dziś PIS.
matpoz1
Nigdzie tak nie ma na świecie, wszędzie jest tak że pieniądze są transferowane z regionów biedniejszych do bogatszych.
marianpazdzioch
Wtedy ludzie mogliby sobie niejako wybierać gdzie chcą żyć, bo miasta konkurowałyby ze sobą o ludzi (podatki). Tymczasem w całym kraju poza warszawską Moskwą jest podobnie słabo, bo towarzysze starym bolszewickim zwyczajem zabierają większość dochodu do wspólnego kotła, z którego mogą łaskawie rozdzielać, biorąc Wtedy ludzie mogliby sobie niejako wybierać gdzie chcą żyć, bo miasta konkurowałyby ze sobą o ludzi (podatki). Tymczasem w całym kraju poza warszawską Moskwą jest podobnie słabo, bo towarzysze starym bolszewickim zwyczajem zabierają większość dochodu do wspólnego kotła, z którego mogą łaskawie rozdzielać, biorąc przy okazji za tę czynność solidną "prowizję". A że ogólnie przez to kraj rozwija się w ślimaczym tempie, wręcz cofa, bo przecież świat w miejscu nie stoi, to akurat jest na dalekim planie. Liczy się tyko to kogo politycy do jakiej spółki mogą wsadzić i jakie lody tam kręcić.
grzegorzkubik
Małopolska to gospodarny region. Widzę jak tam ludzie pracują o dorabiają się. Nie chcą zatem by ktoś zaprzepaścił ich dokonania i umiejętnie głosują w wyborach. Ostatnio nawet Kraków za bardzo nie odbiega od pozostałej części regionu.
fred_
Pomorskie cieniutko. To obrazuje jaki jest rozstrzal w porownaniu do cen nieruchomosci w trojmiescie.
pomorzaninm
ciutke malo mamy ludnosci woj.pomorskie 2,3 mln a taka wielkopolska 3,4 mln malopolskie 3,5 mln mazowieckie 5,3mln
and-owc
Bagatsze regiony to "pasożyty" zyjace na garnuszku biedniejszych. W biednych regionach ludzie sie lepiej odzywiają i w dupie wszystkich mają "A chachary zyją..itd" -piosenka. "Wiadomo rzecz stolica.itd..." - piosenka. Jak długo można ją odbudowywać i karmić.
silvio_gesell
Większość PKB jest robiona w ramach gospodarstw domowych. Sprzątanie, gotowanie, pranie, opieka nad dziećmi, robienie zakupów, naprawy, pielęgnacja przydomowego ogródka itd. To wszystką są usługi mające swoją cenę rynkową, a nie są ujęte w statystyce PKB, bo są robione na zasadzie barteru.
silvio_gesell
Realna gospodarka już nikogo nie interesuje? :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki