GUS: oceny sytuacji w budownictwie w X gorsze niż w IX

Oceny sytuacji w budownictwie w październiku są gorsze niż te formułowane we wrześniu - wynika z badania GUS.

(YAY Foto)

"W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 0,4 (przed miesiącem plus 2,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,5 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,1 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15,7 proc. i 13 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że październik jest piątym z kolei miesiącem, w którym oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, choć w tym miesiącu ostrożniejsze niż we wrześniu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Odpowiednie oczekiwania są pesymistyczne, gorsze od korzystnych przewidywań formułowanych we wrześniu.

"Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Po raz pierwszy od lutego br. prognozowane jest niewielkie ograniczenie zatrudnienia. Zapowiadany jest nieznaczny wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do przewidywanego w ostatnich sześciu miesiącach" - napisano.

Spośród badanych podmiotów 30,4 proc. (przed rokiem 25,9 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.

"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco większego od prognozowanego przed miesiącem" - dodano.(PAP Biznes)

hb/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj