REKLAMA
ZAGŁOSUJ

GUS będzie publikował wskaźniki cen nieruchomości

2015-07-02 11:26
publikacja
2015-07-02 11:26
GUS będzie publikował wskaźniki cen nieruchomości
GUS będzie publikował wskaźniki cen nieruchomości
fot. Home Broker / / materiały dla mediów

GUS rozpocznie publikację kwartalnych wskaźników zmian cen nieruchomości, co ma m.in. pomóc lepiej konstruować programy wsparcia mieszkalnictwa. Zakłada to ustawa o gospodarce nieruchomościami, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Według przygotowanej przez rząd nowelizacji wskaźniki zmian cen nieruchomości będą ogłaszane przez GUS odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą.

Nowe rozwiązania mają, zdaniem rządu, poprawić efektywność zarządzania i gospodarowania mieniem publicznym przez dostarczanie wiarygodnej informacji o dynamice zmian cen nieruchomości. "W konsekwencji waloryzacja zobowiązań i należności obywateli obliczana ma być na podstawie wskaźników zmian cen nieruchomości, tj. powiązana będzie bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji, jak ma to miejsce obecnie. Wskaźniki zmian cen nieruchomości posłużą także do monitorowania kondycji rynku nieruchomości, a w szczególności nieruchomości mieszkalnych, jak również pozwolą uczestnikom tego rynku na podejmowanie decyzji gospodarczych w oparciu o wiarygodne informacje.

"Każda nieruchomość, którą kupuje od właściciela państwo, samorząd, czy przedsiębiorstwo, ma określoną wartość. Proces administracyjny związany z takim kupnem może trwać nawet dwa, trzy lata i w dniu, w którym dochodzi do wypłaty, nieruchomość ma już inną wartość niż na początku. Dzięki tym rozwiązaniom administracja zastosuje ten współczynnik wartości nieruchomości, który jest najbardziej aktualny, co będzie korzystne dla sprzedających" - tłumaczył wcześniej w rozmowie z PAP wiceszef komisji infrastruktury Józef Racki z PSL. Jak podkreślał, zmiany zaproponowane przez rząd są ważne dla obywateli.

Ponadto zmiany przewidziane w nowelizacji mają dotyczyć wyciągów z opinii o wartości nieruchomości tzw. operatów szacunkowych, które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom prowadzącym kataster nieruchomości - starostwom powiatowym. Wyciągi z operatów szacunkowych mają być przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP w ciągu 2 miesięcy (obecnie są to 3 miesiące) według określonego wzoru. Zdaniem rządu zmiany te powinny przyczynić się do bardziej efektywnego pozyskiwania danych o rynku nieruchomości, a w konsekwencji mają służyć wszystkim jego uczestnikom. Rząd będzie mógł dzięki temu lepiej konstruować programy wsparcia mieszkalnictwa.

Większość nowych regulacji wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

awy/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~kukiz
rycho w czas, podobnie jak z rekacją na kredyty we frankach - dlatego nie chce utrzymywac partii politycznych, bo one nie służą społeczeństwu tylko sa gigantycznymi agencjami lobbyingowymi rozmaitych grup opłacanymi przez tych, na których szkodę działają

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki