REKLAMA

GUS: Większość firm usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie

2013-04-22 14:30
publikacja
2013-04-22 14:30

W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS.

"W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, ale lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa" - napisano w poniedziałkowym komunikacie GUS.

franczyza» Franczyza - to może być pomysł na firmę w kryzysie

"Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale mniej korzystne niż przed rokiem) oraz informacja i komunikacja (oceny są nieco lepsze od sygnalizowanych w marcu bieżącego roku, ale nieznacznie mniej pozytywne niż w kwietniu zeszłego roku)" - dodano.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w marcu odpowiednio 13 proc. i 20 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż w marcu" - napisano w komunikacie GUS.

"Na najbliższe miesiące spodziewany jest wzrost popytu i sprzedaży, a przyszła sytuacja finansowa może być nieco mniej pesymistyczna niż przewidywano w marcu" - dodano.

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. Planowane na najbliższe trzy miesiące redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w marcu" - napisano.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w marcu odpowiednio 15 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy przyparci do muru zawieszają działalności» Przedsiębiorcy przyparci do muru zawieszają działalności

"Na poprawę ocen koniunktury wpływają mniej negatywne oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej oraz pozytywne, lepsze niż przewidywano w marcu prognozy w tym zakresie" - napisano w komunikacie.

"Utrzymuje się spadek bieżących cen usług, na najbliższe miesiące prognozowany jest ich niewielki wzrost" - dodano.

"W tej grupie firm nie przewiduje się zmian w skali zatrudnienia" - napisano w komunikacie.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w marcu odpowiednio 16 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Sygnalizowany jest mniejszy spadek bieżącego popytu i sprzedaży usług, aktualna sytuacja finansowa również oceniana jest mniej niekorzystnie. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, lepsze od przewidywań sprzed miesiąca" - napisano w komunikacie.

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen" - dodano.

"W tej grupie firm planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia" - napisano.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 23. Poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 29 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Dyrektorzy firm zgłaszają wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są korzystne" - napisano w komunikacie.

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen" - dodano.

"Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze od zapowiadanych w marcu" - napisano w komunikacie.(PAP)

fdu/ gor/ mki/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki