REKLAMA

GUS potwierdza: bezrobocie w maju w spadło

Michał Żuławiński2021-06-24 10:01analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-24 10:01
GUS potwierdza: bezrobocie w maju w spadło
GUS potwierdza: bezrobocie w maju w spadło
fot. Piotr Mecik / / Forum

Stopa bezrobocia w maju 2021 r. wyniosła 6,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy jest wciąż wyższa niż rok temu.

Czwartkowe dane GUS-u były zgodne z odczytem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z początku czerwca – wówczas ogłoszono, że stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc. Dzieje się tak często, ale nie zawsze – przykładem sytuacja z lutego, gdy oba źródła danych nieco się rozminęły.

Ostateczna stopa bezrobocia rejestrowego w maju 2021 r. na poziomie 6,1 proc. była o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w maju 2020 r. (6 proc.). Po raz ostatni wyższy majowy odczyt obserwowaliśmy w 2017 r. (7,3 proc.).

Lekkiej korekty względem ministerialnego raportu doznała natomiast liczba bezrobotnych, która spadła nie o 25 tys., lecz o 27,1 tys., do 1026,7 tys. Z kolei rok wcześniej, w maju 2020 r., liczba bezrobotnych wynosiła natomiast 1011,7 tys., co związane było z jej dużym przyrostem w trakcie pierwszej fali pandemii, w wyniku którego liczba bezrobotnych skokowo wzrosła o blisko 50 tys.

Stopa bezrobocia rejestrowanego nie jest jedyną miarą, przy pomocy której ekonomiści badają sytuację na rynku pracy. Drugą popularną metodą jest badanie ankietowe (BAEL), przy pomocy którego np. stopę bezrobocia dla wszystkich państw UE określa Eurostat. Więcej o różnicach między oboma podejściami przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Majowego zestawienia stóp bezrobocia BAEL dla państw UE jeszcze nie znamy (dane pojawią się 1 lipca o 11:00). Kwietniowy odczyt dla naszego kraju pokazał 3,1 proc., co podobnie jak w poprzednich miesiącach daje nam pierwsze miejsce w UE pod względem najniższej stopy bezrobocia.

W dzisiejszym biuletynie GUS-u znalazł się także kwartalny wynik stopy BAEL dla Polski. Wyniosła ona  w I kwartale 2021 r. 4,0 proc. wobec 3,1 proc. w IV kwartale 2020 r.

W przypisie do danych BAEL napisano jednak: "w związku ze zmianami metodologicznymi wprowadzonymi w BAEL od I kw. 2021 r. dane nie mogą być porównywane z poprzednimi okresami".

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jas2
"GUS potwierdza: bezrobocie w maju w spadło"

Lemingi niezadowolone :(
marxs
"Na szybko rosnący dług w Polsce wskazuje również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w najnowszym raporcie szacuje, że zadłużenie Polski w latach 2019-2022 przyrośnie aż o 43,1 proc. w złotych (40,9 proc. w dolarach), czyli w tempie znacznie szybszym niż średnio na świecie (33,8 proc.) i wzrośnie aż o 451 "Na szybko rosnący dług w Polsce wskazuje również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w najnowszym raporcie szacuje, że zadłużenie Polski w latach 2019-2022 przyrośnie aż o 43,1 proc. w złotych (40,9 proc. w dolarach), czyli w tempie znacznie szybszym niż średnio na świecie (33,8 proc.) i wzrośnie aż o 451 mld zł w 2022 r."-interia.pl
czyli kryminaliści z ulicy Ciemnogrodzkiej tylko w 3 lata narobili polowę długu jaka inni narobili przez 30 lat
jasiek2017
ciemnota i tak będzie głosować na PiS bo dajo pińcet
marekpoznan odpowiada jasiek2017
Powinieneś głosować na PiS, to oni wygenerowali inflację przez 500+ i obniżyli stopy procentowe kredytów czyli w obu przypadkach zyskałeś.
demeryt_69
Marxie, czy to ten sam MFW, który circa 30 lat temu realizował plan Jeffrey Sachsa rękami miejscowych 'górali' Balcerowitz i Levandowsky?
koperytko
Bankier to PiSowski portal bo juz kolejny dzień sieje PISowską propagande. Wzrost przemysłowy, wzrost konsumpcji, przegoniliśmy w dobrobycie Słowenię, rosnace płace, wzrost gspodarczy, nadwyzka budżetowa itd itd - ale to jest tylko PISowska propaganda - jest dramat gospodarczy i trzeba bedzie naprawiac gospodarke co nam Bankier to PiSowski portal bo juz kolejny dzień sieje PISowską propagande. Wzrost przemysłowy, wzrost konsumpcji, przegoniliśmy w dobrobycie Słowenię, rosnace płace, wzrost gspodarczy, nadwyzka budżetowa itd itd - ale to jest tylko PISowska propaganda - jest dramat gospodarczy i trzeba bedzie naprawiac gospodarke co nam zapewni Leszek b. - zmniejszy inflację do ZERA i wyprodukuje 25% bezrobocie aby nie powstawał impuls inflacyjny
demeryt_69
Coś w tym jest - może łączą ich te same korzenie?
koperytko
Pamietajcie ze mamy inflacje 4,6% - to największa tragedia dla Polski. Bezrobocie może wynosić ponad 20% i płace 3pln na godzinę ale inflacja powinna być poniżej 1%
marxs
inflacja w marcu r/r wyniosła 14,4% i nawet każdy matoł czy matolica robiąca zakupy o tym wie a ty nie wiesz?
koperytko odpowiada marxs
JA powiem więcej 80% bo poszedłem do sklepu i rzodkiewka kosztowała 3 pln

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki