REKLAMA

GTC chce uplasować zielone obligacje za ok. 100 mln euro z przeznaczeniem m.in. na akwizycje

2020-11-24 19:20
publikacja
2020-11-24 19:20

Grupa Globe Trade Centre, deweloper i właściciel budynków komercyjnych, chce uplasować zielone obligacje za ok. 100 mln euro, a środki przeznaczyć m.in. na refinansowanie kredytów i na akwizycje - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele grupy.

"Planujemy uplasować zielone obligacje do końca przyszłego tygodnia. Chcemy pozyskać z emisji ok. 100 mln euro" - powiedział PAP Biznes, Ariel Ferstman, dyrektor finansowy GTC.

Grupa planuje emisję zielonych obligacji w ramach programu uruchomionego przez Narodowy Bank Węgier. Emitentem papierów będzie spółka zależna GTC, GTC Real Estate Development Hungary Zrt. Przed emisją grupa otrzymała od agencji ratingowej Scope Ratings rating "BBB-" z perspektywą stabilną.

Jak podało GTC, środki pozyskane w ramach planowanej emisji zostaną przeznaczone na refinansowanie kredytów na nieruchomości oraz sfinansowanie przebudowy, budowy i nabycia aktywów posiadających certyfikaty LEED/BREEAM.

"Środki będą wykorzystane w ok. 50 proc. na refinansowanie kredytów na nieruchomości, a pozostała część na potencjalne akwizycje i przebudowy aktywów posiadających zielone certyfikaty" - powiedział Ferstman.

Dodał, że spółka rozmawia na temat refinansowania niektórych aktywów, zwłaszcza na polskim rynku.

"Banki są gotowe do współpracy" - powiedział.

Prezes GTC Yovav Carmi poinformował, że spółka chce rozwijać portfel biurowy w regionie.

"Rozglądamy się za akwizycjami na rynkach, na których jesteśmy obecni. Nie chcemy obecnie wchodzić na nowe rynki. Za wcześnie mówić o konkretach" - powiedział Carmi.

Dodał, że spółka rozważa też możliwości sprzedaży wybranych aktywów.

"Co roku sprzedajemy kilka budynków, kupujemy inne, to normalna kolej rzeczy. Analizujemy niektóre nasze aktywa pod kątem ich sprzedaży" - powiedział prezes.

W październiku GTC sprzedało biurowiec Spiral w Budapeszcie.

Rozpoczęto z kolei budowę Sofia Tower 2, biurowca klasy A, będącego częścią centrum handlowego Mall of Sofia.

"Jesteśmy gotowi do uruchomienia kilku projektów w segmencie biurowym. Jeśli będziemy pewni co do popytu, to je rozpoczniemy. Jeden projekt biurowy już rozpoczęliśmy, w Sofii. Widzimy zainteresowanie tą powierzchnią" - powiedział prezes Yovav Carmi.

Grupa GTC jest deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości, koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz stolicach Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie GTC jest właścicielem i zarządcą 45 budynków komercyjnych oferujących 716 tys. m kw. powierzchni biurowej i handlowej w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto grupa realizuje 354 tys. m kw. powierzchni handlowej i biurowej w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej, z których ok. 66 tys. m kw. jest w trakcie budowy.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki