REKLAMA

GPW zareagowała na spadek inflacji. Ogromne obroty na WIG20

2022-11-30 17:32
publikacja
2022-11-30 17:32

Przy wypełnionym po brzegi kalendarzu makroekonomicznym handel na GPW ostatecznie skończył się kolejnym dniem konsolidacji WIG20 i WIG-u, ale przy ogromnych obrotach wynikających m.in. z przetasowań w indeksie MSCI. Swój marsz w górę natomiast kontynuuje małymi kroczkami mWIG40 i sWIG80.

GPW zareagowała na spadek inflacji. Ogromne obroty na WIG20
GPW zareagowała na spadek inflacji. Ogromne obroty na WIG20
fot. Adam Dauksza / / FORUM

WIG20 zachował się neutralnie i utrzymał wtorkowy poziom 1736,26 pkt. (0,0 proc.) przy wzroście WIG o 0,21 proc. Z kolej mWIG40 zyskał 0,53 proc., a sWIG80 urósł o 1,26 proc. Oba indeksy niższych segmentów rynku są notowane najwyżej od sierpnia. Obroty na szerokim rynku przekroczyły aż 3,3 mld zł, z czego 3,08 mld dotyczyło WIG20, które w największym stopniu są efektem handlu na tzw. fixingu.

Bankier.pl

W środę wydarzeniem dnia był wstępny odczyt inflacji CPI w Polsce za listopad. Pierwszy od dawna spadek rocznej dynamiki odbił się na notowaniach giełdowych indeksów, które po publikacji danych dynamicznie zyskały. W tym samym czasie pojawił się kwartalny odczyt polskiego PKB, który nieco zrewidował wstępne dane z połowy listopada.

Paczka publikowanych w środę danych makro obejmowała także m.in. inflację w strefie euro oraz poszczególnych państw. Narracja, że europejska inflacja zwalnia mocniej od oczekiwań, wsparła nastroje rynkowe, ale nie na tyle by np. DAX z sukcesem zmierzył się z technicznymi oporami, które od kilku dni blokują dalsze wzrosty.

Podobnie zresztą wyglądała sytuacja na WIG i WIG-u, które po wzrostach z pierwszej części sesji zaliczyły cofnięcie po dotarciu do swoich sufitów kreślonych na wykresie. Mieszany początek handlu za Oceanem - chociaż słaby raport z tamtejszego rynku pracy powinien wspierać rynek akcji w myśl narracji „słabe dane to dobre dane” -  tym bardziej utrudniał obranie kierunku. W efekcie najważniejsze indeksy znów zaliczyły dzień konsolidacji w ostatnim dniu miesiąca. Dla WIG20 listopad przyniósł wzrost o 13 proc., czym pobił wynik października (11,5 proc.). Efektem jest najlepszy miesiąc WIG20 od listopada 2020 roku. Do góry sukcesywnie idą natomiast indeksy średnich i małych spółek, a większa zmienność dotyczy przede wszystkim publikacji raportów finansowych w końcówce sezonu wynikowego.

I tak w WIG20 dalej mocny wzrost zaliczył kurs JSW (4,63 proc.), który raport publikował we wtorek. Więcej zyskał kurs Pepco (4,69 proc.) i to przy największych obrotach na rynku wynoszących przeszło 693,7 mln zł. To efekt przetasowań składów portfela indeksu MSCI Poland, do którego po sesji wchodzi Pepco, a wypada Orange.

Drugi pod względem obrotów był Orange (-8,7 proc.) - osiągnęły one poziom 471 mln zł. Z kolei pod względem skali spadku kurs telekomu był pierwszy w koszyku WIG20. Kolejne aktualizacje rejestru krótkiej sprzedaży KNF pokazują, że fundusz Millennium International Management od kilku dni zwiększa swoją pozycję w grze na spadek akcji.

Będąc przy obrotach, ponad 443 mln zł przehandlowano na akcjach PKN Orlen (0,77 proc.), który wyniki podał we wtorek. Poza tym próg 200 mln zł obrotu przekroczono na Dino, KGHM-ie i Allegro.

Ta ostatnia spółka przed środową sesją podała kwartalne wyniki lepsze od oczekiwań, ale kurs po początkowych wzrostach ostatecznie spadł o 3,27 proc.  Spółka podała przed sesją, że skorygowana EBITDA grupy w trzecim kwartale 2022 roku wzrosła rdr o 13,9 proc. do 537,3 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 499,8 mln zł. Spółka podtrzymała prognozy wyników finansowych grupy w 2022 roku oraz działalności w Polsce.

W drugiej linii skalą spadków wyróżnił się kurs Mercatora  (-4,92 proc.), także w sesji tuż po publikacji wyników kwartalnych. Lepsze od oczekiwań wyniki podniosły z kolei kurs Ciechu (5,75 proc.).

Tak samo było w przypadku Grupy PlayWay (8 proc.) z sWIG80, po publikacji raportu finansowego.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na wzrost kursu akcji Ryvu (26,5 proc.) po informacji o umowie z firmą BioNTech. Także kurs EnterAir (11,11 proc.) był w centrum uwagi po publikacji bardzo dobrych wyników finansowych.  Dużo znów się działo na spółce SimFabric (-18 proc.), której kurs spadł po zablokowaniu jej konta na Steam.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
simonsoft8
nie widać dramatu o godz. 10:10. inwestorzy przyszli sprzedawać po godz.15:30 czyli sesja w nowym jorku

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki