REKLAMA

GPW z przewagą wzrostów. Kurs węglowego Coal Energy zyskał 205 proc. w trzy sesje

2022-09-14 17:23
publikacja
2022-09-14 17:23

Sesja w środę przyniosła ostudzenie emocji i przewagę wzrostów na głównych indeksach. Po wyprzedaży na Wall Street handel na GPW przebiegł zastanawiająco spokojnie i bez większej zmienności. Popłochu wśród inwestorów nie wywołała też krystalizacja planów KE co do interwencji na rynku energii.

GPW z przewagą wzrostów. Kurs węglowego Coal Energy zyskał 205 proc. w trzy sesje
GPW z przewagą wzrostów. Kurs węglowego Coal Energy zyskał 205 proc. w trzy sesje
fot. zhu difeng / / Shutterstock

Po wtorkowej wyprzedaży, jaka przetoczyła się na Wall Street, oczekiwania co do przebiegu sesji na GPW w środę nie były najlepsze. Zresztą już na giełdach w Azji spadki przekraczały 2 proc. i razem z notowaniami na rynku terminowym nie wróżyły nic dobrego dla europejskiej części handlu.

Start sesji na GPW rzeczywiście wypadł na minusie, ale bez oznak paniki. WIG20 zbliżył się do poziomu 1500 pkt, ale szybko odrobił straty i jeszcze w pierwszej godzinie handlu wyszedł na plus. Nie przeszkadzało w tym ani umocnienie dolara, ani spadki na głównych indeksach europejskich giełd bazowych.

Po południu zapał kupujących nieco osłabł, przy wahających się co do odbicia po minikrachu Amerykanach. Co ciekawe, spółki energetyczno-surowcowe nie zareagowały negatywnie na ogłoszone szczegóły planowanej interwencji KE na rynku energii. Końcówka na WIG20 należała już do byków i doprowadziła do zamknięcia w rejonie dziennych maksimów. W piątek przypada dzień rozliczenia kontraktów terminowych. 

Na koniec WIG20 zyskał 0,59 proc., WIG zakończył sesję wzrostem o 0,46 proc. Bez większych zmian obyło się na mWIG40 (0,04 proc.), a sWIG80 wzrósł o 0,32 proc. Obroty wyniosły 839 mln zł na szerokim rynku, z czego 683 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Sektorowo znów siłę względem rynku pokazał sektor gier (2,5 proc.). Lepiej radziły sobie też budownictwo (1 proc.) i odzież (1 proc.). Spośród 14 indeksów sektorowych spadki zaliczyło pięć z górnictwem (-1,84 proc.) i chemią (-1,47 proc.) na czele. Energia, leki i media oddały mniej niż 0,33 proc.

W WIG20 niżej były kursy sześciu spółek, z których najwięcej oddał KGHM (-2,67 proc.), po spadkach cen miedzi. Dalej było Allegro (-1,45 proc.), a pozostałe na minusie kursy PZU, PKO BP, PGE i  CCC zniżkowały minimalnie, między -0,59 a -0,29 proc.

Na plusie były pozostałe banki, w tym kurs Pekao (0,4 proc.), chociaż o rozmowach z bankami państwowymi w sprawie lokat na poziomie 7-8 proc. mówił w Pruszkowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kurs niepaństwowego mBanku był wyżej o 3,62 proc., a Santandera o 0,09 proc.

Najwięcej wzrosły kursy Cyfrowego Polsatu (5,27 proc.) i CD Projektu (4,87 proc.). Cena tego drugiego powróciła ponad poziom 90 zł za akcję – po raz pierwszy od 19 sierpnia.

Do góry poszły notowania PKN Orlen (1,13 proc.), PGNiG (1,31 proc.) czy JSW (2,17 proc.). Te spółki z WIG20 (pewnie oprócz JSW) razem z PGE kwalifikują się do branżowego wyliczenia KE dotyczącego planów nałożenia tymczasowej opłaty solidarnościowej. KE szacuje, że w odniesieniu do przedsiębiorstw energetycznych działających w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i w sektorze rafineryjnym w UE może przynieść ona szacunkową kwotę 25 mld euro dochodu publicznego,

W drugiej linii warto zwrócić uwagę na wzrosty Selvity (5,95 proc.), Famuru (4,43 proc.) czy Eurocashu (4,22 proc.), odbicie na akcjach Budimexu (3,75 proc.) czy kontynuację wzrostów Ten Square Games (3,7 proc.). Na niewielkim plusie był Tauron (0,79 proc.), a grupa otrzymała od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych ofertę nabycia 100 proc. udziałów Tauron Wydobycie za 1 zł. Develia pokazała lepsze wyniki od prognoz. Spółka miała w II kw. 2,7 mln zł zysku j.d. wobec konsensusu, który zakładał 10,9 mln zł straty netto. Mimo to kurs zyskał tylko 0,47 proc. Po drugiej stronie były spadki Enei (-3,23 proc.) i Amrestu (-3,15 proc.).

Na szerokim rynku trzeci dzień gwałtownych wzrostów kursu CoalEnergy (42,86 proc.), w czasie których kurs zdrożał o 205 proc. Wyhamowały natomiast spadki na Bumechu (-1,96 proc.). Warto wspomnieć jeszcze o Suneksie (14,79 proc.), której kurs zamknięcia jest na nowym maksimum, po tym jak spółka ujawniła plany nabycia austriackiej spółki z branży. Dynamicznie dalej rosną ukraińskie Agroton (28,22 proc.), KSG Agro (14,95 proc.), czy nieco mniej MIlkiland (8,43 proc.).

 MKu

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lukaszslask
bo USA ma z czego spadac,a GPW juz jest wyprzedane,a patrzac procentowo na dywidendy,to dzisiaj jest to najlepsza i najtansza gielda.....

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki