REKLAMA

GPW z mocą, ale bez obrotów. Tauron w górę

2017-08-21 17:37
publikacja
2017-08-21 17:37
fot. Krystian Maj / FORUM

W poniedziałek WIG20 był jednym z najmocniejszych europejskich indeksów. Wzrosty zanotowały także pozostałe główne indeksy warszawskiego rynku. Radość z dobrej sesji przyćmiewają jednak nieco obroty, które były dziś iście "świąteczne".

Spokój w kalendarzu makro udzielił się dziś europejskim inwestorom. Przez większość dnia na głównych parkietach Starego Kontynentu notowano niewielkie spadki, które nasiliły się nieco po wejściu do gry Amerykanów. Żaden indeks europejskich blue chipów nie zanotował dziś jednak strat większych niż 1 proc., większość zaś nie oddaliła się od kreski na więcej niż 0,4 proc. 

GPW z mocą, ale bez obrotów. / Bankier.pl

Dobrze na tym tle wypadała polska GPW. Choć początek dnia był czerwony, kolejne godziny przynosiły poprawę wyniku. Dodatkowo głównych polskich indeksów nie dopadła popołudniowa zadyszka, co sprawiło, że jeszcze mocniej "zyskały" one nad swoimi zachodnimi odpowiednikami. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,74 proc., a WIG 0,6 proc. Co ważne zieleń zagościła także wśród mniejszych spółek, które w ostatnim czasie zwykły od blue chipów odstawać - mWIG zyskał 0,46 proc., sWIG zaś 0,2 proc.

Poważnym mankamentem były jednak obroty. Podejście zbudowane na płytkim rynku jest raczej mało wiarygodne, bowiem łatwo je obalić, gdy pojawi się większy handel. Dziś zaś na GPW handlowano niewiele lepiej niż w długi weekend. Na szerokim rynku obroty wyniosły ledwie 614 mln zł, co na tle średniej z początku roku (ponad 1 mld zł na sesję), należy nazwać wynikiem bardzo mizernym.

Mocny Tauron, ciekawy NewConnect

Najmocniejszą spółką wśród blue chipów był dziś Tauron (+6,4 proc.). Spółka tym samym przewodziła kontynuującej wzrosty energetyce. PGE i Energa zanotowały blisko dwuprocentowe wzrosty, Enea zaś zyskała 0,2 proc. Warto dodać, że Tauron został dziś pozwany przez kolejną spółkę, Energa zaś notowana jest już dwukrotnie wyżej niż podczas listopadowego dołka.

Mocne, przeszło dwuprocentowe wzrosty zanotowały także akcje KGHM-u, JSW oraz BZ WBK. Najsłabiej (-1,5 proc.) poradził sobie zaś Cyfrowy Polsat - była to jedyna spółka z WIG20, która zanotowała przekraczające procent spadki. Na szerokim rynku mocno po wynikach potaniał Izo-Blok. Duże wzrosty odnotowano zaś na Sygnity, które dogadało się z wierzycielami.

Ciekawie było na NewConnect. Do grona notowanych tam spółek dołączył BizTech Konsulting. Inwestorzy, którzy kupili akcje podczas oferty zarobili 122 proc. Teoretyczny kurs otwarcia szalał jednak jeszcze bardziej i momentami pokazywał nawet pięciocyfrowe (!) wzrosty. TKO przykuwało także uwagę akcjonariuszy innej spółki z małej giełdy - Fachowców. Tam doszło do powtórki sytuacji z PBG, gdy nowo wprowadzone akcje wywołały lawinę zleceń sprzedaży. Dziś jednak żadne nie doczekało się realizacji, kurs bowiem nie drgnął. TKO pokazywało jednak momentami nawet przeszło 50-proc. spadki.

Co jutro?

We wtorek - podobnie jak dziś - także nie należy się spodziewać wielkich fajerwerków makroekonomiczncyh. O 10.00 w Niemczech opublikowany  zostanie odczyt indeksu ZEW, który obrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. O 14.00 decyzje ws. stóp procentowych ogłosi zaś Narodowy Bank Węgier.

Wśród popołudniowej porcji danych z USA znajdziemy indeks rynku nieruchomości FHFA (15.00), indeks Fed z Richmond (16.00) oraz zmianę zapasów paliw (22.40). Na GPW ważnymi wydarzeniami będą publikacje raportów półrocznych Handlowego oraz Play. Dla fioletowego telekomu będzie to pierwszy raport okresowy publikowany na giełdzie.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
synteticfrn
Coraz bardziej śmieszny (tzn. w ogóle nie zabawny) rynek, śmieszne obroty, a wewnątrz coraz śmieszniej wyglądające "domy maklerskie", których zabawne nawet analizy próbują przekonać inwestorów, że to jeszcze normalny rynek, a te podrufi, że to są obroty. :-)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki