REKLAMA

GPW wydała przewodnik po NewConnect. "Interesująca opcja dla małych firm"

2020-12-02 11:00
publikacja
2020-12-02 11:00
fot. Borys Skrzyński / Puls Biznesu

GPW opublikowała przewodnik po rynku NewConnect. Dokument może przydać się zarówno spółkom planującym debiut, jak i inwestorom, którzy w tym roku szczególnie mocno interesowali się "małą giełdą".

Droga na giełdę może wydawać się zawiła i kręta, dlatego w takiej podróży warto mieć ze sobą przewodnik. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wspólnie z Radą Autoryzowanych Doradców rynku NewConnect opracowała pierwszą kompleksową publikację na temat zasad funkcjonowania „małego parkietu”.

Publikacja nosi tytuł „NewConnect - przewodnik” i jest bezpłatnie dostępna na stronach GPW. Materiał obejmuje m.in. szczegółowy opis procesu emisji i wprowadzenia akcji na NC, rolę Autoryzowanych Doradców na tym rynku, aspekty prawne  uwzględniające najnowsze zmiany w Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu, prawie krajowym i unijnym oraz porusza najważniejsze kwestie związane z uzyskaniem i posiadaniem statusu spółki notowanej na NewConnect.

– Dostrzegamy duży potencjał dalszego rozwoju rynku NewConnect, ponieważ  obserwujemy  duże zainteresowanie spółek  notowaniem na tym rynku, jak i rosnącą aktywność inwestorów. Dzięki uzyskaniu w ubiegłym roku statusu SME Growth Market NewConnect wszedł do wyższej ligi europejskiej, co przełożyło się na ułatwienia regulacyjne dla jego emitentów. NewConnect jest bardzo interesującą opcją dla małych firm poszukujących kapitału na rozwój oraz płynności dla swoich akcji. Przewodnik po rynku NewConnect w przystępnej formie przybliża zasady działania tego rynku potencjalnym emitentom oraz ich właścicielom, rozważającym wejście na publiczny rynek akcji – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

NewConnect rozgrzany, debiutuje głównie gaming

W 2020 r. spółki notowane na rynku NewConnect cieszyły się olbrzymim jak na historyczne standardy zainteresowaniem inwestorów. Dość powiedzieć, że od stycznia do listopada 2020 roku obroty wyniosły 13,8 mld zł. Dla porównania w całej dekadzie 2010-2019 obroty wyniosły 14,1 mld zł. Więcej o obrotach na NewConnect przeczytasz w dzisiejszym artykule „Obroty na NewConnect wciąż wysokie. Rok jak dekada”.

Gorzej niż w przeszłości wygląda natomiast kwestia debiutów. W 2020 r. na małej giełdzie pojawiło się 11 nowych spółek – ostatnią była Duality SA, która weszła na NC we wrześniu. Rok i dwa lata temu NewConnect notował po 15 debiutów rocznie, co i tak było najgorszymi rezultatami w historii rynku, który wystartował w sierpniu 2007 r.

/ Bankier.pl na podstawie GPW

Innym zjawiskiem związanym z NewConnect jest napływ spółek z branży gamingowej. Grami komputerowymi zajmowało się aż 8 spośród 11 tegorocznych debiutantów. Również z tego sektora rekrutują się jedne z największych spółek na NC – pod względem kapitalizacji podmioty takie jak CreepyJar (641 mln zł) czy One More Level (634 mln zł) przegrywają jedynie z firmami działającymi w branży energii odnawialnej (np. Columbus wart ponad 2 mld zł).

NewConnect wciąż jest także „trampoliną” dla spółek chcących przenieść się na główny rynek GPW. Wprawdzie w tym roku nie obserwowaliśmy takiego przypadku (łącznie odbyły się zaledwie 3 debiuty), ale już w 2019 r. na duży parkiet „awansowały” spółki takie, jak XTPL, DataWalk, Pharmena, HM Inwest czy Ultimate Games.

Obecnie na NewConnect łącznie notowane są 374 spółki, z czego 5 to podmioty zagraniczne. Ich łączna kapitalizacja wynosi 19,82 mld zł.

MZ

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sikor1984
Cześć co to za skrót MŚP?

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki