REKLAMA

GPW w swoim kierunku. Milion osób grało codziennie w "Cyberpunka"

2022-09-22 17:29
publikacja
2022-09-22 17:29

Główne indeksy na GPW zakończyły sesję wzrostami w przeciwieństwie do najważniejszych giełd rynków bazowych. Sesja upłynęła pod znakiem lepszego sentymentu do spółek surowcowych i bankowych, a o powrocie zainteresowania graczy „Cyberpunkiem” poinformował w mediach społecznościowych CD Projekt.

GPW w swoim kierunku. Milion osób grało codziennie w "Cyberpunka"
GPW w swoim kierunku. Milion osób grało codziennie w "Cyberpunka"
fot. MAXSHOT.PL / / Shutterstock

Zdeterminowanie Rezerwy Federalnej jest coraz większe, aby zawrócić inflację do celu. Przesunięty horyzont docelowego poziomu stóp procentowych wystraszył rynki finansowe i umocnił dolara. Ale czwartek przyniósł kolejne decyzje dużych banków centralnych, które również zdecydowanie kroczą drogą zacieśniania polityki monetarnej. Stopy podnieśli Szwajcarzy (+75 pb.), Norwegowie (+50 pb.) oraz Anglicy (+50 pb.). Ci ostatni, przewidują techniczną recesję po danych za III kwartał. Nastroje w Europie nie były najlepsze tym bardziej po przeniesieniu sentymentu z wczorajszej wyraźnie spadkowej, ale zmiennej sesji na Wall Street.

Zaskoczenia nie było rano, gdy cały indeks WIG20 świecił się na czerwono, ale spadki nie przejawiały paniki, jaka zwykle towarzyszy słabszym nastrojom po decyzjach Fedu. Indeksy po niskim otwarciu na ok. -1,5 proc. zaczęły odrabiać straty by już po godzinie, w przypadku WIG20 wyjść na plus utrzymany do końca sesji. W Europie najważniejsze indeksy jak DAX, CAC40, FTSE100 traciły sporo ponad 1 proc. a początek handlu na Wall Street także był spadkowy. Tym lepsza postawa WIG20 zaskoczyła pozytywnie.

Na koniec WIG20 zyskał 0,59 proc. przy wzroście szerokiego rynku o 0,58 proc. O 0,67 proc. wzrósł mWIG40, a o 0,44 proc. sWIG80. Obroty wyniosły 674 mln zł, z czego 526 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Sektorowo tylko pięć indeksów skończyło na czerwono z przeceną mediów (-3,81 proc.) i spadkami chemii (-1,11 proc.), budownictwa (-1,08 proc.) oraz leków i nieruchomości. Najwięcej wzrosły notowania spółek spożywczych (3,2 proc.) i odzieżowych (3,08 proc.), ale na plusie były m.in. górnictwo, paliwa, banki czy energetyka – najważniejsze pod względem kapitalizacji sektory na GPW.

W WIG20 wyróżnił się kurs LPP (3,9 proc.) oraz Santandera (2,94 proc.). Mocniej podrożały walory JSW (2,57 proc.) czy PGE (1,62 proc.). Na plusie były prawie wszystkie banki i PZU (1,76 proc.) i paliwowy PKN Orlen (0,69 proc.).

Bankier.pl

Mocno przed południem drożały akcje CD Projektu (0,65 proc.), który podał informację o wzroście graczy w Cyberpunka. „W tym tygodniu każdego dnia Night City odwiedziło 1 mln graczy, zarówno nowych, jak i powracających. Z tej okazji dziękujemy, że jesteście z nami i gracie w ‚CP2077’ – podała spółka na LinkedIn. To m.in. efekt popularności dostępnego na Netfliksie serialu osadzonego w uniwersum gry. Tymczasem w rejestrze krótkiej sprzedaży pokazał się fundusz Schonfeld Strategic Advisors, z nową pozycją na akcjach spółki. 

Spadki w WIG20 dotknęły Pepco (-3,04 proc.), Allegro (-1,51 proc.), Dino (-1,01 proc.), a także Kęty, CCC, Asseco i mBanku – poniżej 1 proc.

W drugiej linii ostatnie wzrosty skorygował kurs Ten Square Games (-4,61 proc.), a równie dużo oddały notowania Wirtualnej (-4,57 proc.) i Grupy Pracuj (-4,15 proc.). Po drugiej stronie były kursy Kernela (6,1 proc.) i Bogdanki (5,11 proc.), w której wystartować ma pilotażowy program odzyskiwania węgla z hałd górniczych.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na wzrosty innej spółki z branży okołogórniczej i wydobywczej. Kurs Greenx zyskał 19,28 proc. przy prawie 6,4 mln zł obrotu. Spółka nie podała nowych informacji.

MKu

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
podatnik-
Przypominam, że Polsat założył kapuś SB! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych, został skazany na śmierć, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Przypominam, że Polsat założył kapuś SB! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych, został skazany na śmierć, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Chin Sun Lijun został skazany na karę śmierci za manipulacje giełdowe, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się z Akcjonariuszami Elektrimu?

jan888
Polskie firmy czeka zmierzenie się ze skokowymi wzrostami cen energii (nawet o setki procent) oraz recesją, przy stale kurczącym się popycie spowodowany absurdalnie wielką inflacją. To co wydaje się tanie (C/Z) za chwile może okazać się bardzo drogie, szczególnie kiedy po gospodarce przetoczy się walec bankructw.
lukaszslask
ale czemu Wy sie dziwicie???jak polskie akcje sa prawie za darmo,porownujac do Ameryki,ktora nie ma wynikow!!!!
Orlen 8 zl zysku na akcje za 2 kwartal,a cena 58 zl,to co w dwa lata najwiekszy holding paliwowy splacony???
czy wy naprawde nie widzicie jak polskie akcje sa tanie????
juz nie mowie o przeliczeniu na dolary???
ale czemu Wy sie dziwicie???jak polskie akcje sa prawie za darmo,porownujac do Ameryki,ktora nie ma wynikow!!!!
Orlen 8 zl zysku na akcje za 2 kwartal,a cena 58 zl,to co w dwa lata najwiekszy holding paliwowy splacony???
czy wy naprawde nie widzicie jak polskie akcje sa tanie????
juz nie mowie o przeliczeniu na dolary???to co Orlen akcja za 12 $????no smiech na sali,to powinno chodzic za przynajmniej 8-10 letni zysk czyli 8 lat razy 4kw=32 zl rowna sie = czyli jakies 256 zl,a jest 58......dalej oddawajcie za darmo.....
jan888
Śmiech na sali to twoje rozumowanie i zachęcanie do kupna akcji upolitycznionego molocha, który jest zadłużony po uszy i przed którym rysują się czarne perspektywy (vide szybkie odchodzenie UE od produktów ropopochodnych).
niepejsiaty_polak
Niech grają, glupole! Nawet jak atomice będą im latać nad durnymi łbami, to oni dalej będą grać. Kolumbowie rocznik XXI . Szkoda słów.
broiniac
Dziadek to samo mówił o telewizji, on tylko w radio wierzył.
lipsk
Kupowali bo myślą że to okazja, ale czy napewno? Grać przeciw Fed i innym bankom centralnym w przyfrontowym państwie , Ciekawe . Pewnie chcą być przed innymi, ale poparzą łapki.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki