REKLAMA

GPW w głębokiej czerwieni. Mocna przecena banków

Krzysztof Kolany2022-08-17 17:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-17 17:15
GPW w głębokiej czerwieni. Mocna przecena banków
GPW w głębokiej czerwieni. Mocna przecena banków
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Kombinacja niekorzystnego otoczenia zewnętrznego oraz złych wiadomości z polskiej gospodarki doprowadziła w środę do mocnych spadków na warszawskiej giełdzie. Wraz z akcjami taniały też obligacje skarbowe oraz osłabiał się złoty.

To był kiepski dzień dla polskich aktywów. Od samego rana obserwowaliśmy wyraźne osłabienie złotego. Spadały też ceny polskich obligacji skarbowych – rentowność papierów 10-letnich podniosła się o niemal 20 pb., sięgając 5,70%. Generalnie sentyment na światowych rynkach też był słaby, do czego mogły się przyczynić doniesienia o pogłębiającym się kryzysie gospodarczym w Chinach. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście zatytułowanym „Kryzys w Chinach. Bank centralny ściął stopy procentowe”.

Na dodatek bardzo słabe dane nadeszły też z polskiej gospodarki. Spadek PKB W Polsce w II kwartale był najgłębszy ze wszystkich krajów UE i znacznie głębszy od szacunków ekonomistów. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Ostre hamowanie polskiej gospodarki”. Dodatkowo znów mocno rosły ceny gazu na europejskich giełdach, potęgując kryzys energetyczny na Starym Kontynencie.

Po czymś takim trudno było oczekiwać dobrej sesji na GPW. Jednakowoż skala spadków przy Książęcej była znacznie głębsza niż na Zachodzie kontynentu, gdzie główne indeksy traciły w granicach 1% i tylko niemiecki DAX zniżkował o 1,9%. Za to nasz WIG20 poszedł w dół o równe 3%, co było najsilniejszym dziennym spadkiem od 14 marca.

Pocieszeniem może być fakt, że spadki miały miejsce przy stosunkowo niskich obrotach. Na szerokim rynku nie przekroczyły one miliarda złotych, a w przypadku WIG20 wyniosły 805 mln zł. Na wykresie dziennym WIG20 zanegował wtorkową próbę wybicia z wakacyjnej konsolidacji, powracając do trwającego od czerwca „boczniaka”.

W roli czerwonych latarni WIG20 wystąpiły banki. Akcje Santandera przeceniono o 5,5%, PKO BP o ponad 5%, a mBanku o 4,7%. Dla sektora bankowego nawet łagodna recesja w polskiej gospodarce oznacza podwójne negatywne uderzenie. Po pierwsze, zmniejsza szanse na jakiekolwiek dalsze podwyżki stóp procentowych w NBP. Po drugie, oznacza pogorszenie wyników finansowych na skutek wyższych odpisów i spadku popytu na kredyt.

Wyraźnie mocniejsze okazały się indeksy średnich i mniejszych spółek. mWIG40 po spadku o 1,53% technicznie nie wygląda tak źle jak WIG20. W gronie „średniaków” listę spadkowiczów otwierały zniżkujące o przeszło 6% walory Millennium przed taniejącymi po blisko 5% papierami Aliora i PKP Cargo. Za to po publikacji wyników za II kwartał o prawie 10% podniosły się notowania Benefit Systems.

Z kolei w sWIG-u brylowały zwyżkujące o 10,4% walory Unimotu, który otrzymał rekomendację „kupuj” od analityków DM BOŚ. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się przecenione o 8% papiery Decory, która w wynikach za II kwartał pokazała silny spadek zysku netto.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (23)

dodaj komentarz
andrettoni
Przy tej polityce rządu, to banki jeszcze dostaną popalić.
itso_rozszczepici_umysl
nic tylko sie rozpisujecie o problemach elit
itso_rozszczepici_umysl odpowiada bha
ale co to za życie niewolnika w dodatku i tak niebranego pod uwagę przez uw elity bo one i tak wiedzą lepiej mają na to dowody patrz góra kasy :D
itso_rozszczepici_umysl odpowiada itso_rozszczepici_umysl
„Ów”
itso_rozszczepici_umysl odpowiada itso_rozszczepici_umysl
patrz poklask
ehud
Polska to trzeci - po Niemczech i Wielkiej Brytanii - producent piwa w Unii. Jest to również czwarty w UE rynek pod względem spożycia piwa per capita - statystyczny Polak wypija rocznie 98 litrów!
ehud
Blisko 85% rynku należy do zagranicznych firm: SAB-Miller/Anheuser-Busch InBev/Asahi, Heineken/Harbin BV oraz Carlsberg.

Nawet Browary Lubelskie (Perła) są posiadane przez Marconia Enterprises, Cypr oraz Royal Unibrew A/S, Dania.
ehud
Na szczęście Lwówek i Ciechan wciąż produkują dobre piwo, choć do dziś nie wiadomo jakim cudem Browar Ciechan przeszedł w ręce dawnego żymskiego trepa z czasów PRL, który dosłużył się w LWP stopnia starszego chorążego. Może to słup WSI tak jak Ofsik?
friedens
Bez certyfikatu Reinheitsgebot trudno znaleźć w Cebulandii napój zasługujący na miano piwa.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki