REKLAMA

GPW kończy realizację kolejnych inicjatyw strategicznych – prezes (wywiad)

2020-10-24 10:00
publikacja
2020-10-24 10:00

GPW z powodu pandemii opóźniła realizację inicjatyw strategicznych, ale część jest już gotowa i będzie wprowadzana w najbliższych miesiącach – poinformował PAP Biznes prezes Marek Dietl. Giełdy regionu ustaliły priorytety do rozmów w Brukseli i porozumiały się w sprawie komercjalizacji indeksu CEE Plus.

"W tym roku mniej inwestujemy w przedsięwzięcia strategiczne. Z powodu pandemii są pewne opóźnienia, szczególnie tam, gdzie byliśmy już na finiszu którejś z inicjatyw strategicznych i trzeba było przystąpić do aktywnej sprzedaży. W czasie pandemii trudniej jest to robić, gdyż budowa relacji i zaufania wymaga bezpośredniej interakcji” – powiedział prezes Marek Dietl.

W strategii rozwoju do 2022 roku zarząd Giełdy Papierów Wartościowych przedstawił kilkanaście inicjatyw strategicznych, mających na celu umocnienie pozycji biznesowej grupy kapitałowej GPW. W latach 2020-21 wskaźnik kosztów do przychodów (C/I) miał być najwyższy z powodu ich realizacji, ale przedstawiciele zarządu deklarowali elastyczność w wydatkach wobec trudniejszej sytuacji gospodarczej.

Prezes wymienia cały szereg projektów w ramach inicjatyw strategicznych, które wkrótce będą gotowe.

„Pierwsi klienci testują już narzędzia informatyczne udostępniane przez GPW Tech. Do końca roku będzie gotowy do sprzedaży indeksator. Będziemy też prawdopodobnie wnosić do GPW Tech naszą aplikację mobilną” – powiedział.

„Zamknęliśmy drugi etap tworzenia platformy tradingowej w ramach projektu z NCBR i poza nim, zamknęliśmy taksometrię jeśli chodzi o projekt GPW Data i zbliżamy się do końca projektu związanego z wdrożeniem technologii XBRL dla spółek giełdowych” – dodał.

GPW czeka na wejście w życie regulacji prawnych, które pozwolą na uruchomienie platformy pożyczek papierów wartościowych.

„W strategii rozwoju rynku kapitałowego zapowiadane są zmiany, które umożliwią nam uruchomienie platformy pożyczki papierów wartościowych. Ten projekt jest opóźniony, ale to wynikało z opóźnienia prac legislacyjnych. Jeśli zostaną one do końca roku przeprowadzone, to w przyszłym roku moglibyśmy tę platformę uruchomić” – powiedział Dietl.

Wskazał, że na rynku rolnym grupa GPW ruszyła ze sprzedażą bezpośrednią.

„Pandemia wywarła poważne piętno, ale zbliżyliśmy się do liczby 100 magazynów podłączonych do naszego systemu, tak jak mieliśmy zaplanowane. Dołącza do nas dużo prywatnych magazynów, widać, że ten model handlu jest ciekawy” – powiedział prezes.

„Musieliśmy zainwestować w sieć sprzedawców w całej Polsce, którzy pozyskują magazyny i rozmawiają z rolnikami. Zostało to uruchomione trochę później i w trochę mniejszej skali niż chcieliśmy” – dodał.

Marek Dietl przypomniał, że GPW Venture współpracuje z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w sprawie powołania Funduszu KOWR Ventures, który będzie inwestował w innowacyjne rozwiązania w branży rolno-spożywczej.

„Ma on inwestować w biznes agro, spółki technologiczne i przetwórcze z myślą o tym, by za jakiś czas zadebiutowały na giełdzie” – powiedział.

GPW uruchomiła platformę crowdfundingową w ramach budowy private market.

„Do tej pory weszło jedno biuro maklerskie, ale jestem przekonany, że wraz ze wzrostem limitów kolejne biura maklerskie zainteresują się naszą platformą. Druga platforma, uruchomiona parę tygodni temu, służy do emisji tokenów w zamian za udział w przychodach z gier” – powiedział Dietl.

„W tej chwili w oparciu o środki pozyskane z NCBR pracujemy nad stworzeniem platformy do obrotu wtórnego tokenami na instrumenty niefinansowe, którą będzie można obsłużyć z poziomu smartfona, bez udziału biur maklerskich i KDPW, ale z wykorzystaniem technologii blockchain” – dodał.

Technologicznie platforma do obrotu wtórnego ma być gotowa do końca czerwca 2021 roku.

„Wzmacnia to naszą strategię pozyskiwania młodszych inwestorów, pokazania, że jest to miejsce, w którym można w łatwy sposób mieć dostęp do tej formy pomnażania oszczędności” – powiedział prezes.

W 2019 roku GPW uruchomiła Program Pokrycia Analitycznego, wystartował także program Akademii GPW Growth, którego celem jest wsparcie rozwoju małych i średnich firm.

W ramach inicjatyw międzynarodowych GPW wraz z partnerami z innych giełd regionu wprowadziła na rynek indeks CEE Plus. Marek Dietl poinformował, że wszystkie szczegóły dotyczące komercjalizacji indeksu grupującego największe spółki z Europy Środkowo-Wschodniej, są już uzgodnione.

„Do tej pory giełdy regionu nie były pewne, czy jest to dobry produkt, ale przekonały się, że jesteśmy dobrzy w kalkulowaniu indeksów. Teraz podpisujemy umowy definitywne” - powiedział.

Prezes poinformował, że w efekcie wrześniowej Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie określone zostały priorytety regulacyjne, które będą przedstawiane na szczeblu unijnym w Brukseli.

„Będziemy starali się namawiać regulatora na poziomie europejskim, żeby poszedł za ciosem i mocniej zderegulował SME Growth Market, w naszym przypadku NewConnect, żeby liczba średnich i małych spółek na giełdzie była większa” – powiedział.

Druga kwestia to fundusze pre-IPO i IPO Fund, które mają wspierać debiuty giełdowe na rynkach unijnych, a środki na ten cel będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

„Zaczęliśmy w 2018 roku pracować nad GPW Venture i mamy to dobrze przemyślane. Fundusz pre-IPO wspierałby fundusze VC, które chcą inwestować w spółki na 3 do 1,5 roku przed debiutem, a drugi to IPO Fund, który dokładałby środki w ofercie publicznej, jeśli małe i średnie spółki wchodzą na giełdę. Teraz jest kwestia, na ile to będzie dobrze zrobiony instrument. Służymy w tym pomocą” – powiedział Marek Dietl.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
syn-proboszcza
tyle pary w gwizdek czyli jak zawsze. Jedyny sensowny temat to pożyczki papierów wartościowych. Reszta na śmietnik bo i tak nie wypali. Od kilku lat dziesiątki projektów, kupa przepalonej kasy i nic z tego nie wychodzi bo tematy od czapy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki