REKLAMA

GPW chce być gotowa na uruchomienie Global Connect w IV kwartale 2021

2021-09-17 11:46
publikacja
2021-09-17 11:46
GPW chce być gotowa na uruchomienie Global Connect w IV kwartale 2021
GPW chce być gotowa na uruchomienie Global Connect w IV kwartale 2021
/ Bankier.pl

Giełda Papierów Wartościowych ma być gotowa na uruchomienie rynku Global Connect w czwartym kwartale 2021 roku - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska. Początkowo handlowane będą prawdopodobnie spółki z Europy Zachodniej, w drugim etapie dojdą do nich firmy amerykańskie.

"Chcemy jako giełda w czwartym kwartale być gotowi do uruchomienia rynku Global Connect. Są jeszcze dwa czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na termin jego uruchomienia. Pierwszym jest nasza komunikacja z Urzędem KNF. Regulamin rynku nie jest co prawda przedmiotem zatwierdzania, jednak prowadzimy rozmowy i uzgodnienia z nadzorcą. Druga kwestia jest związana z wyborem animatora rynku. Rynek jest tak zorganizowany, że będą tam spółki zagraniczne wprowadzone bez zgody emitenta przez animatora rynku. Animatorem rynku może być firma inwestycyjna, członek Giełdy i rynek zacznie działać wtedy, gdy nastąpi pierwsze takie wprowadzenie" - powiedziała Olszewska podczas piątkowej telekonferencji prasowej.

"Myślimy o wprowadzaniu spółek z Europy Zachodniej i ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki konsultacjom z rynkiem widzimy, że inwestorzy chcieliby, żeby były handlowane u nas największe spółki z tych właśnie kierunków. Wydaje się, że możemy zacząć od Europy Zachodniej, to jest też wynik naszych rozmów z potencjalnym wprowadzającym animatorem rynku, a potem dodać spółki amerykańskie. Liczba akcji zapewne będzie narastała stopniowo, myśleliśmy, żeby w pierwszym okresie rozwoju mieć w swojej ofercie około 100 spółek" - dodała.

Izabela Olszewska wskazuje, że podobne rynki funkcjonują np. w Wiedniu, Frankfurcie i w Moskwie.

"W Wiedniu mają w tej chwili kilkaset spółek, około 700. Ten rynek jest rozwijany od 2017 roku, a miesięczny obrót wynosi tam ponad 1 mld zł, czyli to taki nasz kwartalny obrót na rynku NewConnect w dobrych czasach. Jak będzie u nas - zobaczymy, mam nadzieję, że będzie podobnie, a może lepiej" - powiedziała. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
superbroker
Nareszcie! Zbliżamy się do europejskich standardów rynku kapitałowego. Moim zdaniem powinno być to zrobione już kilka lat temu. Nie mogę się doczekać na akcje Pfizera, Microsoftu i kilku innych firm, ale przede wszystkim na fundusze ETF, które otworzą polskim inwestorom cały świat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki