GPW Benchmark od 1 IV rozszerza zakres danych przekazywanych przez uczestników fixingu

GPW Benchmark od 1 kwietnia rozszerza zakres danych przekazywanych przez uczestników fixingu WIBOR/WIBID w związku z pracami analitycznymi w ramach dostosowania metodologii krajowych stawek referencyjnych do wymogów rozporządzenia BMR - poinformowano w komunikacie.

"Od dnia 1 kwietnia obowiązywać będzie zmieniona Procedura Przekazywania Danych (PPD). Zmiana polega na rozszerzeniu zakresu danych objętych PPD o transakcje depozytowe Uczestników Fixingu z bankami nie będącymi Uczestnikami Fixingu, wybranymi niemonetarnymi instytucjami finansowymi oraz wybranymi podmiotami sektora publicznego" - napisano.

"Ponadto zwiększony zakres obejmuje również dane o transakcjach REPO/REVERSE REPO i SBB/BSB w tożsamym podziale podmiotowym. Przeprowadzona modyfikacja obowiązku raportowego jest wynikiem konsultacji z Uczestnikami Fixingu i stanowi niezbędny element wspierający prace analityczne, toczące się w ramach procesu dostosowania metodologii opracowywania stawek referencyjnych WIBID/WIBOR do wymogów Rozporządzenia BMR oraz wypełnianie obowiązków Administratora, które z niego wynikają" - dodano.

Rozporządzenia PE i RE (UE) nr 2016/1011 ws. wskaźników referencyjnych (BMR) ustanowiło od 1 stycznia 2018 r. nowy standard dla opracowywania, udostępniania oraz stosowania wskaźników referencyjnych na terenie Unii Europejskiej. Pewne kategorie podmiotów opracowujących wskaźniki referencyjne mogą skorzystać z okresu przejściowego w dostosowaniu do nowych standardów do 1 stycznia 2020 r. Wśród wskaźników referencyjnych, które na polskim rynku skorzystają z okresu przejściowego znajdują się stawki WIBOR/WIBID.

Parlament Europejski i państwa członkowskie UE podjęły pod koniec lutego decyzję polityczną o przedłużeniu okresu przejściowego na dostosowanie się do wymogów BMR do końca 2021 r. Formalny tekst decyzji jest w trakcie ustalania. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj