REKLAMA

GIS: w Polsce wykryto jajka potencjalnie zanieczyszczone fipronilem. Nie trafiły do konsumentów

2017-08-11 09:41
publikacja
2017-08-11 09:41

W Polsce wykryto jajka potencjalnie zanieczyszczone fipronilem, ale nie trafiły one do konsumentów - poinformował w piątek PAP Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodał, że jajka - ok. 40 tys. sztuk - zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy.

/ ingimage.com

"Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego" - napisał rzecznik.

Dodał, że Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła natychmiastowe działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców.

"Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)" - zaznaczył.

1 sierpnia belgijska agencja ochrony żywności AFSCA poinformowała, że produkowane w tym kraju jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji - fipronilu. Następnie okazało się, że AFSCA odnalazła substancję w jajkach już na początku czerwca i przez prawie dwa miesiące nie powiadomiła o tym opinii publicznej ani nie przekazała informacji do centrum ostrzegania Komisji Europejskiej. KE poinformowała, że o sprawie dowiedziała się 20 lipca.

W wyniku afery zamknięto setki farm, a sprzedaż dziesiątków milionów jaj została wstrzymana. Obecność fipronilu stwierdzono też w jajkach z Holandii. Skażone jaja trafiły również do Niemiec.

Unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis poinformował w piątek, że chce, by doszło do spotkania przedstawicieli państw członkowskich, których dotyczy skandal z jajami skażonymi fipronilem.

Skandal, który zatacza coraz szersze kręgi dotyczy jak na razie 13 państw UE, w tym Polski. W jego rezultacie miliony jaj wycofano z półek głównie w Niemczech, Belgii i Holandii, ale wykryto je także we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i na Słowacji, choć nie wszędzie trafiły do sprzedaży w sklepach.

Cała sytuacja powoduje napięcia pomiędzy Belgią i Holandią. Minister rolnictwa tego pierwszego kraju Denis Ducarme oskarżył władze holenderskie, że choć o skażeniu jaj fipronilem wiedziały wcześniej, to nie poinformowały o tym sąsiada.

Według belgijskiej agencji AFSCA, owadobójczy środek fipronil mógł do Belgii trafić z zagranicy. Ze zbadanych dokumentów wynika, jedna z firm w Belgii zamówiła w rumuńskim przedsiębiorstwie 3 tys. litrów fipronilu.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy. (PAP)

amac/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (5)

dodaj komentarz
plutarch
Przytoczę to zdanie - jest w nim esencja przekazy putinowskiej propagandy dla Polski: " to pokazuje ile jeszcze pracy czeka Polaków i jak zostaliśmy ograni przez służby specjalne Zachodu które dla naszego osłabienie "załatwiły" Wałęsie Nobla czy jak Zachód przyłożył rękę do Okrągłego Stołu, Magdalenki Przytoczę to zdanie - jest w nim esencja przekazy putinowskiej propagandy dla Polski: " to pokazuje ile jeszcze pracy czeka Polaków i jak zostaliśmy ograni przez służby specjalne Zachodu które dla naszego osłabienie "załatwiły" Wałęsie Nobla czy jak Zachód przyłożył rękę do Okrągłego Stołu, Magdalenki a pseudo prywatyzacji przeprowadzonej przez Balcera."
plutarch
Cytat z trolla: 2kbb 2017-08-11 10:38
2kbb
Unia Europejska jest zagrożona. Wiele rzeczy coraz częściej jest potwierdzeniem że ten mechanizm nie działa tak jak powinien. Jej istnienie przez ostatnie 30-50 lat było uwarunkowane tym że zaczęły otwierać się rynki zbytu na wysoko przetworzone towary w Europie Środkowej i Wschodniej wraz ze słabnięciem komunistycznego Unia Europejska jest zagrożona. Wiele rzeczy coraz częściej jest potwierdzeniem że ten mechanizm nie działa tak jak powinien. Jej istnienie przez ostatnie 30-50 lat było uwarunkowane tym że zaczęły otwierać się rynki zbytu na wysoko przetworzone towary w Europie Środkowej i Wschodniej wraz ze słabnięciem komunistycznego Bloku Wschodniego. Polska tak jak w 1939 roku poniosła największą cenę II WŚ to po 78 roku po wyborze Papieża i po 89 roku po rozpadzie ZSRR, Polska poniosła największe koszty gospodarcze wspólnego rynku Europejskiego.Dzisiaj kraje na wschód od Niemiec zaczynają odrabiać straty technologiczne i gospodarcze i im lepiej będą sobie z tym radzić tym trudniejsza to będzie sytuacja dla Zachodniej Europy.... Niemcy już przygotowują się na inne scenariusze.... Obecnie podskórnie toczy się rywalizacja pomiędzy idę Międzymorza a Europą Zachodnią i przyszłość EU... Niemcy nie mogą dopuścić aby Międzymorze realnie powstało. Odcięło by ono ten kraj od Wschodu i profitów z handlu z Rosją i innymi krajami takimi jak Białoruś, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, grupa V4 i Kraje Bałtyckie.....Niemcy będą robić co tylko się da aby zdeprecjonować Polskę.... Mamy do nich 28 % całego eksportu i zadaniem kolejnych dekad w Polsce będzie dywersyfikacja naszego handlu....!!! to pokazuje ile jeszcze pracy czeka Polaków i jak zostaliśmy ograni przez służby specjalne Zachodu które dla naszego osłabienie "załatwiły" Wałęsie Nobla czy jak Zachód przyłożył rękę do Okrągłego Stołu, Magdalenki a pseudo prywatyzacji przeprowadzonej przez Balcera....
trooper
Gdyby nie ta Unia Europejska jadłbyś tak samo skażoną żywność tylko byś o tym nawet nie wiedział i nikt by takich incydentów nie zwalczał. Się ciesz, że instytucje działają jak należy, wykrywają i szybko podejmują działania w całej UE
plutarch odpowiada trooper
Ale po co gadasz z putinowskim trollem - wystarczy przeczytać ostatnie zdanie z jego wypowiedzi, żeby się o tym przekonać.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki