REKLAMA

GIP: Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie do szczepień

2021-11-25 06:12
publikacja
2021-11-25 06:12
GIP: Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie do szczepień
GIP: Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie do szczepień
fot. TomaszKudala / / Shutterstock

Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie pracowników do szczepień; w przypadku stwierdzenia takich sytuacji inspektorzy pracy poprzestają na działaniach informacyjnych - przekazał PAP Główny Inspektorat Pracy.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy Juliusz Głuski-Schimmer poinformował, że skargi trafiające do Okręgowych Inspektoratów Pracy na pracodawców żądających od swojej załogi zaszczepienia nie są liczne.

Jak podał, do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęła jedna skarga dotycząca przymuszania pracowników pod groźbą utraty pracy do szczepień i sprawdzania, czy pracownicy mają paszporty covidowe.

Do OIP w Krakowie wpłynęły cztery skargi związane ze szczepieniami, m.in. na dyskryminację pracowników niezaszczepionych (tylko zaszczepieni mogą dostać bonus pieniężny) i zobowiązania pracowników nieposiadających zaświadczenia o szczepieniu do przeprowadzania testów antygenowych. Jedna z osób skarżyła się, że przedstawiciele pracodawcy dzwonią do pracowników z pytaniem, czy mają zamiar się zaszczepić, a w przypadku braku takiego zamiaru grożą zwolnieniem z pracy. Kolejna z sytuacji dotyczyła nakazu obowiązkowego zaszczepienia się w ciągu miesiąca, pod groźbą zwolnienia z pracy, oraz udostępnienia potwierdzenia tego faktu w aplikacji mObywatel.

W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu odnotowano kilka skarg, przede wszystkim na zmuszanie pracowników do szczepień i niezgodnego z prawem pozyskiwania informacji o szczepieniu – przekazał rzecznik.

Z kolei Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy otrzymał skargę na pracodawcę, który zwrócił się do pracowników o informację na temat zaszczepienia.

Pracownicy zgłaszają się też do Okręgowych Inspektoratów Pracy z prośbą o porady prawne ws. szczepień. Pytają, czy pracodawca może żądać informacji o zaszczepieniu przeciw covid, czy może zmusić pracownika do szczepień i nie dopuścić go do pracy w przypadku braku zaszczepienia; jeżeli tak, to na jakiej podstawie. Pracownicy chcą też wiedzieć, czy pracodawcom grożą jakieś kary za zmuszanie kadry do szczepienia się i w jaki sposób pracownik może udowodnić, że został niedopuszczony lub zwolniony z pracy z powodu niezaszczepienia się. Wątpliwości budzi też przyznawanie przez firmy dodatkowej premii za zaszczepienie się.

"W aktualnym stanie prawnym brak jest przepisu zabraniającego pracodawcy, pod groźbą kary, żądania, aby pracownik poddał się szczepieniu przeciwko COVID-19. Zatem inspektorzy pracy, w przypadku stwierdzenia takich sytuacji, poprzestają na działaniach informacyjnych, zgodnych z aktualnym stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie szczepień" - oświadczył rzecznik GIP.

"Zgodnie z art. 1 Kodeksu wykroczeń, odpowiedzialność za wykroczenie ponosi ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany" - dodał Głuski-Schimmer.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
monia00
Ja cieszę się, że jestem zaszczepiona, bo dzięki temu mogę w bezpieczny sposób wykonywać moją pracę, co jest dla mnie teraz niezwykle ważne, ponieważ ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i chcę zdobywać doświadczenie zawodowe.
kenn
Narracja. :P Próbują ocenić na ile mogą zmienić KONSTYTUCJĘ :P
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jarekzbyszek
Wyśle Ciebie do pracę zdalną. A nie wszystkie prace można wykonywać zdalnie. Jeśli po takim cymbale trzeba będzie wstrzymać pracę i dezynfekować miejsce pracy, to pracodawca będzie miał mocny argument w ręku: likwidacja stanowiska pracy:))
pdox
Poranek bez kowidomanipulacji to poranek stracony. :-) Nie są przez karani przez inspekcję pracy za PYTANIA pracowników o szczepienia, bo wprawdzie nie mają do tego podstaw, ale inspekcja pracy nie ma również na to żadnych paragrafów. Nie było na razie tematu zwolnienia albo innych szykan z powodu niepodzielenia się przez Poranek bez kowidomanipulacji to poranek stracony. :-) Nie są przez karani przez inspekcję pracy za PYTANIA pracowników o szczepienia, bo wprawdzie nie mają do tego podstaw, ale inspekcja pracy nie ma również na to żadnych paragrafów. Nie było na razie tematu zwolnienia albo innych szykan z powodu niepodzielenia się przez pracownika danymi wrażliwymi - na takie próby są paragrafy. Natomiast otwarta jest kwestia, co na takie pytania ma do powiedzenia GIODO, bo póki co żądne szumnie zapowiadane prawo, uchylające ten zakres danych wrażliwych jeszcze nie działa i takie próby w oczywisty sposób naruszają obecne przepisy.
madarot
Do czego to dochodzi? Teraz nie może pracodawca zmuszać, ale niebawem tak znowelizują prawo, że bedzie mógł. Zauważyłem, że rząd sobie wymyślił, jak zrzucić z siebie odpowiedzialność za te durnoty covidowe i pcha na 1 linię frontu pracodawców - to nie my to oni. Jak nic z tym nie zrobimy to bedzie później za późno Do czego to dochodzi? Teraz nie może pracodawca zmuszać, ale niebawem tak znowelizują prawo, że bedzie mógł. Zauważyłem, że rząd sobie wymyślił, jak zrzucić z siebie odpowiedzialność za te durnoty covidowe i pcha na 1 linię frontu pracodawców - to nie my to oni. Jak nic z tym nie zrobimy to bedzie później za późno aby to odkręcić.
marekpoznan
Niech tylko pracodawca zapyta pracownika o negatywny wynik testu na HIV, zaraz będzie mieć na głowie wszystkie instytucje europejskie i oskarżenia o rasizm, homofobię, zoofilię i faszyzm.
emk6
i HPV, Chlamydie, kiłę te choroby są mocno zakaźne.
pdox
Jeśli tylko wejdzie takie prawo dot. szczepień na kowida, pracodawcy próbujący je stosować zostaną zalani wnioskami o udzielenie informacji na temat wszystkich dostępnych szczepień na wszystkie występujące w Polsce choroby zakaźne oraz żadania przeprowadzania na każdym pracowniku, włącznie z zarządem, codziennych Jeśli tylko wejdzie takie prawo dot. szczepień na kowida, pracodawcy próbujący je stosować zostaną zalani wnioskami o udzielenie informacji na temat wszystkich dostępnych szczepień na wszystkie występujące w Polsce choroby zakaźne oraz żadania przeprowadzania na każdym pracowniku, włącznie z zarządem, codziennych testów na każdy z tych patogenów. Już są na to gotowe formularze. ;) Oczywista odmowa będzie miała finał w sądach i albo będziemy się tak samo przejmować każdą chorobą zakaźną, albo wrócimy do normalności.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki