REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

2022-08-26 16:17
publikacja
2022-08-26 16:17

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi
GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi
fot. Wadim Tyszkiewicz / / Twitter

Rezultaty badań holenderskiego laboratorium potwierdziły zgodność badanych wskaźników z badaniami wykonywanymi standardowo przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Otrzymane wyniki uzyskano z próbek pobranych 16 sierpnia w 29 punktach zlokalizowanych zgodnie z biegiem Odry - poinformował GIOŚ.

Jak wyjaśnił Inspektorat, próbki zostały pobrane wzdłuż biegu Odry przez pracowników Centralnego Laboratorium Badawczego i oznakowane zachowując anonimowość, która miała na celu wykluczenie sugestii skąd pochodzi próba wody. Z procesu poboru próbek oraz późniejszego przekazania zostały sporządzone stosowne protokoły - podkreślił GIOŚ.

We wtorek GIOŚ poinformował, że wyniki badań czeskiego laboratorium potwierdziły zgodność trendów i poziomów badanych wskaźników z badaniami wykonywanymi standardowo przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.

Jak przypomniał Inspektorat, Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ codziennie monitoruje stan Odry. Od 29 lipca br. do dziś pobrano w sumie ponad 900 prób wody oraz wykonano ok. 15 tys. oznaczeń fizyko-chemicznych i biologicznych.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. W zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.(PAP)pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki