REKLAMA

GIODO: dochodzi do naruszeń danych osobowych przy tworzeniu prawa

2012-07-11 08:59
publikacja
2012-07-11 08:59
Często przy okazji tworzenia pożytecznych dla obywateli przepisów prawa narusza się ochronę danych osobowych. Wojciech Wiewiórowski, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jako przykład podaje centralny rejestr ubezpieczonych oraz propozycję udostępnienia przez internet ksiąg wieczystych.

Wojciech Wiewiórowski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że jego urząd przygląda się uważnie obu projektom, które są bardzo potrzebne, ale z drugiej strony niosą ze sobą pewne zagrożenia. Na przykład dają łatwiejszy dostęp osobom postronnym do danych obywateli. W przypadku aktów notarialnych może być to wykorzystywane komercyjnie przez firmy działające na rynku nieruchomości.

W trakcie wakacji powinniśmy szczególnie uważać na nasze dowody osobiste. Polskie prawo nie pozwala domagać się od nas pozostawienia dowodu osobistego nawet na krótki czas, na przykład podczas meldunku w hotelu. Wojciech Wiewiórowski przypomina, że często rozstajemy się z naszym dokumentem tożsamości na dłużej, na przykład zostawiając go w zastaw za wypożyczenie kajaka. Tymczasem nikt nie może od nas żądać pozostawienia dowodu, może jednak spisać dane z tego dowodu.

W piątek Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przedstawi w Sejmie raport roczny ze swojej działalności.

PR1/IAR/jp/ab

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki