GIODO: dochodzi do naruszeń danych osobowych przy tworzeniu prawa

Często przy okazji tworzenia pożytecznych dla obywateli przepisów prawa narusza się ochronę danych osobowych. Wojciech Wiewiórowski, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jako przykład podaje centralny rejestr ubezpieczonych oraz propozycję udostępnienia przez internet ksiąg wieczystych.

Wojciech Wiewiórowski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że jego urząd przygląda się uważnie obu projektom, które są bardzo potrzebne, ale z drugiej strony niosą ze sobą pewne zagrożenia. Na przykład dają łatwiejszy dostęp osobom postronnym do danych obywateli. W przypadku aktów notarialnych może być to wykorzystywane komercyjnie przez firmy działające na rynku nieruchomości.

W trakcie wakacji powinniśmy szczególnie uważać na nasze dowody osobiste. Polskie prawo nie pozwala domagać się od nas pozostawienia dowodu osobistego nawet na krótki czas, na przykład podczas meldunku w hotelu. Wojciech Wiewiórowski przypomina, że często rozstajemy się z naszym dokumentem tożsamości na dłużej, na przykład zostawiając go w zastaw za wypożyczenie kajaka. Tymczasem nikt nie może od nas żądać pozostawienia dowodu, może jednak spisać dane z tego dowodu.

W piątek Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przedstawi w Sejmie raport roczny ze swojej działalności.

PR1/IAR/jp/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil