REKLAMA

GIODO chce zakazać ksero dowodów

2015-12-19 10:14
publikacja
2015-12-19 10:14

Co 20. Polak rocznie traci swoją tożsamość na skutek kradzieży i gubienia dowodów osobistych - wynika z danych policji. By zapobiegać tego typu sytuacjom, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiada dogłębną analizę problemu, której efektem ma być zmiana przepisów dotyczących m.in robienia ksero dowodu.

/ fot. Maciej Piasta / FORUM

To dlatego, że - jak tłumaczy inspektor Beata Bielak-Jomaa - to w dużej mierze ksero naszych dokumentów w ostatnim czasie pomaga oszustom.

"Według mnie, nie ma takiej konieczności, żeby kserować dowody osobiste do zawarcia np. umowy kredytowej między bankiem a klientem"- mówi.

Przekonuje, że im mniej instytucji posiada nasze dane, tym mniejsze zagrożenie, iż ktoś naszą tożsamość skradnie, a co za tym idzie zaciągnie pożyczkę czy kredyt na nasze konto. "Moim zdaniem dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osoby. Oczywiście bank czy operator telefoniczny ma prawo zażądać wglądu do niego, ale kompletnie nie rozumiem, czemu ma służyć jego skserowanie lub skanowanie"- wyjaśnia.

Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że jeśli sądy na podstawie obecnego prawa uznają kserowanie czy skanowanie dowodu osobistego za dopuszczalne, to nadszedł czas, by to prawo zmienić.To o tyle ważne, że Sąd Najwyższy wyrok wydał w 2001 roku. Od tego czasu - jak podsumowała Beata Bielak-Jomaa, świat wykonał znaczący postęp technologiczny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ksenia Maćczak/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~misiek
WRESZCIE

doszło do tego że zawierając umowę dot . internetu z lokalnym operatorem, panienka która szykowała umowę poprosiła mnie o dowód który skserowała , jak bym się nie zgodził nici z umowy kupowałem ostatnio nowy samochód , skserowali mi dowód , to jest jakiś obłęd
~Obywatel
W końcu ktoś poruszył istotną kwestię wśród komentujących. Wzory dokumentów powinny już dawno być zastrzeżone!!! Teraz zwykły przysłowiowy Kowalski może na necie znaleźć wszystko. A później nie muszę tłumaczyć co się z takimi danymi dzieje.
~aaaa
no i jeszcze to, że chyba jesteśmy jedynym krajem w eu gdzie wzór dowodu osobistego nie jest prawnie zastrzeżony dlatego mamy takie kwiatki jak handel tzw dowodami kolekcjonerskimi.
Tym się proszę zająć proszę posłów.
~bbbbb
ja sie dziwie temu co jest w Polsce. pesel nie powinien byc w calosci widoczny na dowodzie. w ogole konstrukcje numeru pesel jest wadliwa bo 6 cyfr identyfikuje date urodzenia. Giodo to jest fikcja. Jedziesz na narty do Zakopanego, i w wypozyczalni sprzetu chca dowod. jak nie dasz to ci nie pozycza albo chca kilkuset zlotowa kaucje.ja sie dziwie temu co jest w Polsce. pesel nie powinien byc w calosci widoczny na dowodzie. w ogole konstrukcje numeru pesel jest wadliwa bo 6 cyfr identyfikuje date urodzenia. Giodo to jest fikcja. Jedziesz na narty do Zakopanego, i w wypozyczalni sprzetu chca dowod. jak nie dasz to ci nie pozycza albo chca kilkuset zlotowa kaucje. Przy wypozyczeniu w innym miejscu to samo i inaczej sie nie da. Przy ocleniu paczki w agencji celnej ksero dowodu z dwoch stron trzeba przeslac. Po co im to. Przy podpisaniu umowy na telefon komorkowy to samo! Ksero dowodu !. Firma Aero dajaca darmowy intenet ( nie wiem czy dalej to istnieje) chcialem taka karte ale skonczylem wypelnianie formularza gdy okazalo sie ze trzeba przeslac dowod. itd itd...
~Nina
Tak dowód osobisty to bardzo ważny dokument i trzeba go chronić bo sa tam adres pesel data urodzenia no przede wszystkim podpis gdzie dla złodzieja jest to dobra okazja do podrobienia podpisu
~zatem
Jestem za. I trzeba to zrobić nim PiS dokona nocnego skoku na GIODO.
~asder
do kredytu to pikus. jestem serwisantem it. działam dużo w terenie. praktycznie przy 50% wejść do instytucji państwowych/budżetowych robione jest ksero mojego dowodu. W niektórych tego typu instytucjach jest lustro weneckie i ochrona bierze mój dowód i nie wiadomo co z nim robi (kseruje, przepisuje czy cokolwiek innego).do kredytu to pikus. jestem serwisantem it. działam dużo w terenie. praktycznie przy 50% wejść do instytucji państwowych/budżetowych robione jest ksero mojego dowodu. W niektórych tego typu instytucjach jest lustro weneckie i ochrona bierze mój dowód i nie wiadomo co z nim robi (kseruje, przepisuje czy cokolwiek innego). W kilku innych babki chcą zabierać wogole dowod na czas popbytu i za każdym razem trzeba się klocic ze nie maja prawa bo zgodnie z nim mój dokument musze mieć ciagle na widoku i musze widzieć co znim robia i prawo zabrania tez czasowego przetrzymywania dowodo osobistego
~Szparag
Rzecz prosta i oczywista. Czy Duda musiał zostać Prezydentem a Kaczyński wygrać wybory, żeby tę sprawę pchnąć na właściwe logiczne tory ? Chyba TAK.
~Camelopardalis
Ile płacą za takie prorządowe pie...?
~sss
Kolego zielony i wszyscy głupi co ci piątkę przybijają , 2 fakty:
- wyrok TK był z 2001 roku (PIS po tej dacie już raz rządził i miał prezydenta swojego też)
- Pani została wybrana za czasów rządzenia PO (wiec pewnie zaraz ją zastąpią, kimś głupszym)

Sprawdź raczej jak Ukraina odda nam 4 mld które
Kolego zielony i wszyscy głupi co ci piątkę przybijają , 2 fakty:
- wyrok TK był z 2001 roku (PIS po tej dacie już raz rządził i miał prezydenta swojego też)
- Pani została wybrana za czasów rządzenia PO (wiec pewnie zaraz ją zastąpią, kimś głupszym)

Sprawdź raczej jak Ukraina odda nam 4 mld które jej pożyczymy, kiedy dostaniesz kwotę wolną od podatku i ustawę "frankową". Ustal dlaczego z obiecywanego każdego dziecka jest co drugie (ktoś cie oszukał na 500 zł) i dlaczego rzad nadal zadłuża twój kraj ponad normę. Przy tym wszytkich obietnicach kopia dowodu to pikuś, którym się można zając po zrobieniu powyższego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki