GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą S5 Poznań - Wronczyn

GDDKiA poinformowała w środę, że odstąpiła od umowy z wykonawcą odcinka S5 Poznań-Wronczyn. Podała też, że "podejmuje działania" w celu udostępnienia jezdni głównych tego odcinka do końca roku.

(GDDKiA)

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum, któremu przewodzi firma Toto Costruzioni Generali. W piątek wykonawca powiadomił GDDKiA, że odstępuje od kontraktu. Mimo wezwania wystosowanego przez GDDKiA nie powrócił na plac budowy i "nie wykonywał podstawowych obowiązków kontraktowych".

"Po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu na odcinku S5 Poznań-Wronczyn, GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą" - poinformował w środę PAP rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

Jak podkreślił, wykonawcy naliczone zostały kary umowne w sumie na kwotę ponad 87 mln złotych, m.in. z tytułu odstąpienia od umowy z winy wykonawcy oraz w związku z roszczeniami zamawiającego z tytułu dokonanych przez niego bezpośrednich płatności wynagrodzenia na rzecz podwykonawców, dostawców i usługodawców.

GDDKiA podała, że zabezpieczy plac budowy oraz przejmie utrzymanie tymczasowej organizacji ruchu.

"Nadzór inwestorski rozpoczął już geodezyjną inwentaryzację pozostawionego placu budowy, w tym inwentaryzację prac wykonanych, która pozwoli na określenie zakresu robót pozostałych do ukończenia całego zadania. Ponadto podejmujemy działania, aby w zakresie jezdni głównych, podróżujący z Poznania do Wrocławia mogli skorzystać z 16-kilometrowego odcinka do końca bieżącego roku" – poinformował rzecznik.

Pierwotnie odcinek S5 między Poznaniem a Wronczynem miał być gotowy w listopadzie 2017 r. Termin ukończenia inwestycji kilkukrotnie jednak przesuwano. Pod koniec ub. roku udostępniono kierowcom jedną jezdnię; możliwy jest przejazd po jednym pasie w każdą stronę.

Jan Krynicki zapewnił też, że niezakłócona jest budowa pozostałych dwóch odcinków S5 od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka o długości 35 km. "Planowany termin oddania od użytku ostatnich fragmentów S5 to IV kwartał 2019 r. Tym samym kierowcy na koniec bieżącego roku będą mogli skorzystać z całej S5 z Poznania do Wrocławia" - podał.

GDDKiA przypomniała, że na jej stronie internetowej znajduje się "serwis dla podwykonawców". Przedsiębiorcy mogą znaleźć tam najważniejsze informacje, jak skutecznie otrzymać nieuregulowane należności i zadbać o własne interesy. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.