REKLAMA

GDDKiA: Osiem ofert na budowę 14 km autostrady A2

2021-01-19 14:35
publikacja
2021-01-19 14:35
GDDKiA: Osiem ofert na budowę 14 km autostrady A2
GDDKiA: Osiem ofert na budowę 14 km autostrady A2
/ GDDKiA

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na zaprojektowanie i budowę około 14-kilometrowego odcinka autostrady A2, pomiędzy miejscowością Swory a węzłem Biała Podlaska (Lubelskie) – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

„To trzecie z czterech toczących się postępowań przetargowych na przedłużenie autostrady od Siedlec do Białej Podlaskiej, na które poznaliśmy oferty” – podała GDDKiA we wtorek w komunikacie prasowym.

Złożone oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę liczącego około 14 km odcinka autostrady A2 (Swory - Biała Podlaska) opiewają na kwoty od 467,6 mln zł do blisko 584,2 mln zł. „Na realizację tej inwestycji przewidzieliśmy kwotę 628 308 570,53 zł” – podała GDDKiA.

W ocenie złożonych ofert będą brane pod uwagę cena, gwarancja i termin wykonania. „Każdy z wykonawców zaproponował skrócenie czasu realizacji o trzy miesiące (z 36 do 33) oraz wydłużenie gwarancji z 5 do 10 lat na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem” – podano w komunikacie.

GDDKiA zakłada, że umowa z wykonawcą – jeśli nie będzie odwołań - zostanie podpisana w kwietniu 2021 r. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane zostało na grudzień 2021 r.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstać też mają drogi do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obecnie toczą się cztery postępowania przetargowe dotyczące zaprojektowania i budowy w sumie 63 kilometrów autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. W grudniu ogłoszony został przetarg na projekt budowlany 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

W sierpniu ub. roku oddano do użytku ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 roku podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka węzeł Groszki - węzeł Gręzów w grudniu wybrano najkorzystniejszą ofertę złożoną w przetargu. „18 stycznia br. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zakończył kontrolę uprzednią bez zastrzeżeń. Po otrzymaniu gwarancji należytego wykonania umowy niezwłocznie podpiszemy umowę” – podała GDDKiA.

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ je/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki