REKLAMA

G7 omawia w Londynie zagrożenia ze strony Rosji i Chin

2021-05-04 01:44
publikacja
2021-05-04 01:44
G7 omawia w Londynie zagrożenia ze strony Rosji i Chin
G7 omawia w Londynie zagrożenia ze strony Rosji i Chin
fot. Tayfun Salci / / ZUMA Press

We wtorek Wielka Brytania będzie dążyć do uzgodnienia zdecydowanych działań partnerów G7 w celu ochrony demokracji przed globalnymi zagrożeniami ze strony Chin i Rosji - minister Dominic Raab.

„Prezydencja Wielkiej Brytanii w G7 jest okazją do zjednoczenia otwartych, demokratycznych społeczeństw i zademonstrowania jedności w czasie, gdy jest to bardzo potrzebne, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom i rosnącym zagrożeniom” - powiedział Dominic Raab w oświadczeniu przed drugim dniem spotkania ministrów spraw zagranicznych w Londynie

Oprócz członków G7 z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych, Wielka Brytania zaprosiła na spotkanie także ministrów z Australii, Indii, RPA i Korei Południowej.

Ich pierwsze od dwóch lat spotkanie jest postrzegane przez Wielką Brytanię jako szansa na wzmocnienie opartego na demokratycznych zasadach systemu międzynarodowego w czasie, gdy chińskie wpływy gospodarcze i działalność Rosji zagrażają jego osłabieniem.

W poniedziałek, po spotkaniu z Raabem, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że istnieje potrzeba stworzenia globalnego sojuszu krajów ceniących wolność, podkreślił, że nie chce powstrzymywać Chin, lecz upewnić się, że postępują zgodnie z zasadami .

Wtorkowa dyskusja dotyczyć będzie także zamachu stanu w Birmie, wzywającego do silniejszych działań przeciwko juncie wojskowej w postaci rozszerzonych sankcji, poparcia dla embarga na broń i większej pomocy humanitarnej dla ludności Birmy.

Po południu rozmowy będą dotyczyły Rosji, m.in. tego, jak zareagować na manewry wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i na uwięzienie kremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. (PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki