REKLAMA

Funty i uncje wrócą do sklepów w ramach brexitowej deregulacji

2021-09-17 21:48
publikacja
2021-09-17 21:48
Funty i uncje wrócą do sklepów w ramach brexitowej deregulacji
Funty i uncje wrócą do sklepów w ramach brexitowej deregulacji
fot. Yau Ming Low / / Shutterstock

W brytyjskich sklepach i na straganach znów będzie można sprzedawać towary ważone wyłącznie w funtach i uncjach, czego zakazywała Unia Europejska - zapowiedział rząd. Jak przypominają w piątek media, to ten zakaz zasiał przed laty ziarno brexitu.

Zapowiedź przywrócenia imperialnych miar złożył w czwartek w Izbie Lordów David Frost, minister ds. relacji z UE, mówiąc o szerszym przeglądzie pozostających w mocy unijnych regulacji i pozbyciu się tych, które są niepotrzebne. Choć tak naprawdę dawne miary nadal mogą być w użyciu, o ile równocześnie pokazane są w kilogramach, gramach czy litrach.

"Nadmierne regulacje były często wymyślane i uzgadniane w Brukseli bez uwzględnienia interesu narodowego Wielkiej Brytanii. Mamy teraz możliwość robienia rzeczy inaczej i zapewnienia, że swobody brexitu są wykorzystywane, aby pomóc firmom i obywatelom w osiągnięciu sukcesu” - mówił Frost.

W piątek rzecznik rządu, odnosząc się do zarzutów opozycji, że rząd stracił kontakt z rzeczywistością, skoro zajmuje się teraz takimi sprawami, podkreślił, iż funty i uncje są tylko małą częścią szerszej deregulacji, która pomoże gospodarce.

Powrót imperialnych miar faktycznie ma charakter symboliczny, ale brytyjskie media zwracają uwagę, że to od takich pozornie drobnych spraw zaczęto w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy poważnie mówić o wystąpieniu z UE. Gazety "The Times" i "i" przypomniały w piątek Stevena Thoburna, sklepikarza z Sunderland, który w 2001 r. został aresztowany i skazany za złamanie ustawy o miarach i wagach, po tym, jak działający incognito inspektorzy, kupując od niego kiść bananów za 34 pensy, przyłapali go na używaniu wyłącznie tradycyjnych miar, a nie narzuconych przez UE metrycznych.

"W 2001 roku sklepikarz ze straganu z warzywami z Sunderland prawdopodobnie zrobił więcej niż jakikolwiek inny polityk, aby skierować Wielką Brytanię na ścieżkę prowadzącą do brexitu, kiedy został skazany za złamanie przepisów UE zakazujących sprzedaży owoców i warzyw w funtach i uncjach" - napisał "The Times".

Jak przypomniała gazeta, sędzia sądu okręgowego Bruce Morgan powiedział wówczas, że "tak długo, jak kraj ten pozostaje członkiem Unii Europejskiej, prawa tego kraju podlegają doktrynie mówiącej o pierwszeństwie prawa wspólnotowego". Jak zauważa, sprawa Thoburna stała się przyczynkiem do szerszej dyskusji wśród przyszłych zwolenników brexitu, a jednym z tych, którzy ją podchwycili, był ówczesny redaktor konserwatywnego tygodnika "The Spectator" Boris Johnson, obecnie premier Wielkiej Brytanii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
newcommer
Złoto jest w uncjach, przypadek?
300_pala
Rozumiem że dzięki temu skończą się problemy z pracownikami na produkcji …..
demeryt_69
Ten 'portal' coraz bardziej zaczyna wyglądać jak tabloid :)

bajerujesz
demerytku, zluzuj majty, jest weekend :)
demeryt_69 odpowiada bajerujesz
Zmień ksywę na bredzisz - będzie bardziej pasowała :)

demeryt_69 odpowiada enthe
Zawsze? Od kiedy czytasz Bankiera?

prs
Standardowy" Anglik nie potrafi zamienic popoludniowych, wieczornych godzin (pm) na zwykle 24 godziny.. To jest "over complicated"..
Kilogramy, litry, sa "nie do ogarniecia" wiec wprowadzaja "deregulacje"..
talmud
przecież gospodarka uk jest tak "innowacyjna"......"rośnie pkb" ......LMFAO

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki